Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Mie Apr 16, 2014 10:22 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sensibilitatea telefoanelor mobile
MesajScris: Mie Aug 06, 2008 10:14 am 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: KN34BK
"Mosia" mea e la granita dintre 2 judete. Fiind un sat mic, traficul GSM e redus, asa ca economic ii inteleg pe furnizorii de telefonie mobila.
Dar cum pe mine ma intereseaza sa pot sa aud si sa fiu auzit perfect in casa sau in curte, nu sa ies pe ulita sau sa ma catar intr-un anumit pom, e penibil, dar asa se "poarta" pe acolo, am incercat cateva aparate.
In urma unor masuratori cu un N73 am vazut ca in locatia mea intensitatea semnalului variaza intre -96 si -106dB.
Cum -inca- nu sunt senator/deputat pt ca sa il oblig pe Vod.. sa imi puna releu in curte, ma gandeam sa imi cumpar un telefon mai sensibil. Asa ca am inceput sa studiez piata. Si am remarcat ca parametrul numit sensibilitate nu apare in niciun fel de prospect de terminal. Discutand cu vanzatorii am realizat ca lor nu li se spuse nici macar ce inseamna acest cuvant...
Asa ca DR OM, ajutati-ma cu numele unor telefoane care merg si sub -110dB. Si pe care le-ati incercat, si ati vazut ca desi semnalul era de-123dB, ati putut conversa. Pt ca sa testez prin cumparare, multam NU.....
Cu Nokia mea 6223 pot vorbi daca stau nemiscat, e vreme frumoasa si nu zboara vre-o musca care taie/ reflecta semnalu'. O deplasare cativa cm, un nor sau orice altceva provoaca de la receptia mea "in valuri", dar coresponentul continua sa ma auda, pana la intreruperea definitiva a convorbirii si aparitia a "No signal"...
Daca nu am postat bine, il rog pe moderator sa mute adecvat.
Le multumesc anticipat celor care ma vor ajuta.
PS. Ideiile sa imi montez un telefon fix sau sa imi cumpar o cartela de la concurenta mi-a venit de mult.

Sus

Subiectul mesajului: Sensibilitatea telefoanelor mobile
MesajScris: Mie Aug 06, 2008 10:14 am 
24 mesaje

Linkuri sponsorizate

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
MesajScris: Mie Aug 06, 2008 12:34 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: KN23ks
Nu stiu daca ti se va parea un sfat deplasat, eu am avut aceeasi problama in trecut si am
rezolvat-o renuntand sa folosesc in acel amplasament telefonul meu "de oras". In schimb
am cumparat la pret modic o veche "caramida" Motorola care si-a facut treaba. Ideea mi-a
venit dupa ce am vazut un cioban dotat cu un mobil antic, marca Philips. Omul avea semnal
aproape in orice loc in care isi pastea mioarele iar greutatea si volumul aparatului erau neimportante.
Probabil ca telefoanele vechi erau lucrate cu mai mult simt de raspundere in ceea ce priveste
receptia, tinand cont ca in aceea vreme "stalpii" GSM nu erau asa desi ca astazi.

_
Aceasta este semnatura mea !

Ultima oară modificat de nanopico pe Joi Aug 07, 2008 3:00 am, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Mie Aug 06, 2008 1:39 pm 
Neconectat
Utilizator

aceeas problema o am si eu la munte, dar am gasit un telefon vechi Bosch de al parintilor mei cu antena demontabila.
se poate scoate antena si sa montez o alta antena calculata pe frecventa (900mhz din cate stiu eu) cu castig mai mare, bineinteles o antena fixa?

_
YO3IHG
http://yo3ihg.blogspot.com/

Sus

MesajScris: Mie Aug 06, 2008 1:50 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: KN34BK
Multumesc pt raspuns. Am incercat si cu cateva aparate vechi, din 2000. Degeaba. Sau cu modele fara camera, etc..
Teoria mea e ca actualele aparate au prea multe fitze in ele, iar rolul lor de telefon, la urma urmei functia de baza, a fost lasat la coada...Oricum marea masa a utilizatorilor se uita doar la cati MB are aparatul de fotografiat, etc.....
Ma gandeam sa imi incerc norocul scriind direct la cativa fabricanti...

Sus

MesajScris: Mie Aug 06, 2008 2:32 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: in coasta
Unele telefoane mai vechi aveau un conector special pentru atasarea unei antene externe, poate asa o sa aveti semnal mai bun, chiar daca restrange din mobilitatea telefonului...

_
It's nice to be important, but it's more important to be nice!

Sus

MesajScris: Mie Aug 06, 2008 2:43 pm 
Neconectat
Utilizator

Sensibilitate a etajului de receptie sub -110dBm nu prea cred ca vei gasi. Ce poti face e sa te joci din antena. Telefoanele actuale cu antena inclusa au performante mai slabe, mai ales daca tii mana langa antena. Cauta un telefon cu mufa de antena si conecteaza o antena externa. Alta solutie viabila nu vad.

/pisoiu

Sus

MesajScris: Mie Aug 06, 2008 7:26 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Greci - Tulcea
Recomand telefoanele de generatie mai veche Motorola.Sunt voluminoase si grele dar performantele rx-tx sunt excelente.Se mai pot folosi telefoane mobile auto.Au la emisie 8W, cele normale au 2W, iar astea mai noi cred ca au mai putin(se vede dupa marimea etajului final si capacitatea bateriei).Motorola am folosit prin 2000 impreuna cu un dipol vertical.Cea mai mare problema o punea emisia, adaptarea antenei cu telefonul.Se foloseste cablu 50 cu pierderi cat mai mici(RG58 este exclus, eu am pus un coaxial cu teflon).Cele mai bune rezultate a dat-o un Yagi industrial.Dispozitivul de adaptare dipol-fider era construit pe un PCB sub forma unor bucle.Transferul dintre dipol si fider se facea capacitiv.

Cauta sa ai o legatura stabila, nu conteaza indicatia s-metrului.Se intampla sa ai semnal full dar legatura sa nu poata fi stabilita(BTS ignora terminalele aflate la o distanta mare...apare un delay ce afecteaza transmisiunea cu multiplexare in timp).Cu o antena directiva vei putea alege cel mai apropiat releu.Si acum am probleme cu Zpp pe 450Mhz.Sunt nopti cand propagarea troposferice este activa, BTS-urile se interfereaza reciproc(semnal full, legatura 0).
Daca vei reusi sa-ti construiesti o antena GSM ai mare grija la diferentele de potential ce apar intre antena si telefon(cand este la incarcat si afara se apropie o furtuna).De cele mai multe ori ARF Ga-AS moare.Antena trebuie legata la pamant!
Este destul de dificil lucrul la 900Mhz.Eu nu am reusit niciodata sa am o legatura stabila tot timpul...iarna pe viscol ma multumeam si cu atat...

_
Y04HFU
http://yo4hfu.dmon.com/
http://www.qsl.net/yo4hfu/

Sus

MesajScris: Vin Aug 08, 2008 6:41 am 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: QTH locator KN26GN
Eu am un prieten care are un telefon mobil Motorola model mai vechi cu antena din aceea mica iesita din aparat si spune ca nu-l schimba cu nici un telefon nou deoarece are semnal chiar si in beciul blocului unde locuieste si poate vorbi si de acolo in conditii bune.Nu a avut probleme de receptie nici la munte la bunicii lui unde nu prea este semnal.Deci va recomand marca Motorola modele mai vechi, caci au mai testat-o si altii in conditii similare si rezultatele sunt bune.

_
Mergi in sat, te rogi de toti, vii acas', si faci cum poti.

http://qsl.net/yo6pir/

Sus

MesajScris: Vin Aug 08, 2008 7:29 am 
Neconectat
omu' de serviciu

Domiciliu: Pe unde am chef
Pentru cine mai g?se?te, Motorola 8700 e un candidat excelent.

_
Înainte de a deschide gura, asigură-te că e conectată la creier.

Sus

MesajScris: Vin Aug 08, 2008 10:47 am 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Barlad - Vaslui
cel mai bun telefon al tuturor timpurilor din toate punctele de vedere, inclusiv al semnalului in orice conditii (NBC prin munti si vai) este Nokia 6310i. probat de ani buni(6!), inclusiv in zone cu semnal ff slab, unde restul telefoanelor chiar daca au ceva semnal, nu pot stabili o legatura, al meu a mers destul de bine. in conditiile cele mai vitrege, incepe sa se auda usor "gajait" de la pierderile de date dar inca este inteligibil. am incercat zeci poate chiar peste o suta de alte telefoane, inclusiv alcatel one touch easy, care avea o antena externa respectabila (15cm!), dar se pare ca era doar pt compensarea slabei sensibilitati. e dinainte cu scandalul SAR, cand limitarile de putere nu erau asa de stricte. deci recomand ca sigur!

_
Cine stie sa caute, departe ajunge!
(CADasEDA)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]