Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Dum Apr 20, 2014 8:57 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Iun 03, 2007 9:41 am 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: la tara
trebuie sa fac 2 alimentatoare reglabile la tensiunile alea dar de 10 amperi iesire, ambele. L aintrare am la dispozitie o tensiune de 17vcc de curent pe masura, suficient, trafu e dublu deci 17vcc pentru fiecare astfel de alimentare. Este pentru un client care vrea sa alimenteze niste motoare de stergatoare de poarbriz, ceva de genu asta. Ma gandeam sa fac cu un LM317, un BD-pnp si niste 2n3055 in paralel. Poza alaturata e din datasheetul lui LM317. Pentru reglaju tensiunii in plaja ceruta pun 2 rezistente fixa si intre ele una reglabila. Intrebarea mea este de cat ar trebui sa fie rezistentele ce le inseriez pe emitorii 2N-urilor ohmi si wati, rezistenta R3 de 500ohm ramane valabila in schema ? si cati 2N3055 ar trebui in paralel pentru una dintre surse ? Sau poate imi da cineva o alta idee cum sa fac alimentarile, alta schema ...

Sus

Subiectul mesajului: surse reglabile de 6-15 si 5-10, de 10A
MesajScris: Dum Iun 03, 2007 9:41 am 
17 mesaje

Linkuri sponsorizate de la Google

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iun 03, 2007 10:47 am 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Sibiu
Vreo 3buc. de 2N3055, rezistenta la emitor 0.1 de 2W(daca ai 3*2N), eu insa nu recomand varianta aleasa de tine, ptr. ca nu ai protectie la scurtcircuit, si nu recomand nici o varianta de sursa liniara peste 5A, o sa ai o disipatie foarte mare, ori pui niste ventilatoare, ori un radiator ditamai de mare :)

P.S. Totusi sa alegi 2N-urile cu B f. apropiate, atlfel nu-i deajuns 0.1Ohm.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iun 03, 2007 10:52 am 
Neconectat
Utilizator

radiatoru este intradevar f mare, il are omul meu, cred ca ajunge pentru cemi trebe, sigur sunt ok rezistentele alea de 2W ? dar sunt sanse cu 2 buc de 2n3055 ? daca da de cat sa fie rezistentele alea ?

L.E. desi omu meu vrea sa regleze viteza de deplasare a jaluzelelor cei sunt actionate cu motoarele alea, a fost ideea lui sai fac surse reglabile. Ma gandeam acum , nu mai bine ii comand cu un pwm cu 555 un triac ?? ceparere aveti ?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iun 03, 2007 10:57 am 
Neconectat
ElForum staff

Domiciliu: Bucuresti
De ce nu folosesti schema clasica de reglare a tensiunii cu 317-le iar 3055-ul il montezi clasic, dupa ce ai facut stabilizatorul.

Avand in vedere ca 3055-ul suporta un curent de colector de maxim 15A, ca sa fii sigur ca nu ii va crapa pune 2 sau 3 in paralel, cu ocazia asta o sa mai scazi si din disipatia termica pe fiecare tranzistor in parte.

Deasemenea erau pe-aici niste scheme de surse reglabile "de laborator" facute cu operationale iar partea finala era cu 3055 din cate imi aduc aminte (parca de pe electronics-lab era luata, da un mic search)

http://www.electronics-lab.com/projects ... index.html

si mai multe discutii pe schema aia gasesti aici
http://www.elforum.ro/viewtopic.php?t=2 ... ila+2n3055

Ca sa reglezi intr-o plaja mai mica, pui un potentiometru cu rezistenta corespunzatoare plajei de valori in care vrei sa faci reglajul apoi inseriezi cu el (dupa el) o rezistenta fixa egala ca valoare cu diferenta intre rezistenta maxima a potentiometrului din schema si rezistenta maxima a potentiometrului pe care l-ai ales ca fiind potrivit pt plaja de tensiuni dorita.
Daca vrei ca tensiunea sa nu scada sub o anumita valoare, modifici din nou potentiometrul ales de tine si pui inaintea lui inca o rezistenta (pe principiul de mai sus)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iun 03, 2007 11:01 am 
Neconectat
Utilizator

pai uite aici ai 10A la iesire, daca ai 3 tranzistoare, 3.3/tranzistor, puterea disipata de pe o rezistenta este I*I*R = 1W, si daca pui unul de 2W iti ajunge. merge si cu 2 2N3055(cam la limita:) ), atunci rezistenta de 0.1Ohmi trebuie sa fie de 5W.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iun 03, 2007 11:04 am 
Neconectat
Utilizator

pai Blind la care schema clasica te referi ? nu e cea din poza ce am atasat-o ? daca e vorba de un singur tranzistor montat pe stabilizator atunci ala am vazut ca e un PNP in toate schemele nicidecum un 2n3055 .

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iun 03, 2007 11:08 am 
Neconectat
Utilizator

Fa ceva simplu cu un triac, si ceva circuit de comanda simplu, ca la dimmere, pui si niste diode pentru resetarea condensatorului si te-ai scos, fara 2N, fara PWM...

AM facut o schema ptr. cineva:
http://www.elforum.ro//files/lowvoltage ... or_618.pdf
modifici si gata

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iun 03, 2007 11:15 am 
Neconectat
Utilizator

hmm :smt003 simplu zici, pentru mine simplu e pwm sil fac si cu un AVR pun si telecomanda, asta e simplu, dar scheme dealea de dimmere nu am facut niciodata :weedman: si nush cum se comporta la tensiune asa mica, care trebuie sa fie continua . Dami si mie o schema deaia simpla ..

am vazuto acum. deci sarcina trebe sa fie rezistiva, si se regleaza in alternativ, deci nu pot avea la iesire o tensiune continua reglabila. daca pun diode acolo nu mai e sarcina rezistiva nu ? sau cum ...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iun 03, 2007 11:26 am 
Neconectat
ElForum staff

Domiciliu: Bucuresti
"schema clasica" este cea din datasheet:
http://www.datasheetarchive.com/search. ... tDS=Starts
(vezi cel facut de ST sau alte datasheet-uri care ocupa mult, sunt mai complete)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iun 03, 2007 11:37 am 
Neconectat
Utilizator

Blind, tot respectu, dar in cele 10 datasheeturi, da leam luat pe toate, doar intr-unu singur are o schema cu tranzistor pe LM si ala e un pnp. Mam uitat si in datasheturile ce am eu, inclusiv la 78uri si nu e vreunu asa simplu cu un tranzistor si ala npn .

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]