Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Sâm Apr 19, 2014 5:39 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Controler panou solar ACM
MesajScris: Joi Dec 06, 2012 7:47 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Timisoara
Azi am cumparat termistorii si integratul iar acuma seara am facut montajulsi vreau sa spun ca merge super bine, dar in locul semireglabilului de 10k am pus unul 50k. Cu cel de 10k nu puteam sa fac reglajele bine,iar cu cel de 50k merge perfect. :101
"pisica matache", multumesc foarte mult, meritati o cinste buna :smt103: icon_jook

Sus

Subiectul mesajului: Controler panou solar ACM
MesajScris: Joi Dec 06, 2012 7:47 pm 
68 mesaje

Linkuri sponsorizate de la Google

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
MesajScris: Joi Dec 06, 2012 10:50 pm 
Neconectat
Utilizator

Am desenat si varianta dubla. Ma gandesc cu o parte sa comand pompa dintre panoul solar si boiler iar cu cealalta parte sa comand pompa dintre puffer si boiler, adica daca boilerul e setat pe 50 de grade iar in puffer am 40, pompa o sa funcioneze degeaba. Cu acest controler pompa o sa functioneze doar atunci cand temperatura din puffer e mai mare sau egala cu cea din boiler.
Nu pre ma pricep la proiectare, dar sper sa se inteleaga.

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Sus

MesajScris: Vin Dec 07, 2012 2:58 pm 
Scuze pentru ignoranta;ce este si ce face puffer-ul asta?

PS
Ai inteles cum functioneaza un comparator?
Daca da,poti modifica schema sa lucreze ca termostat,sa mentii o temperatura constanta intr-o incinta?
Apropo de asta e un proverb..''Daca-i dai un peste unui om,il hranesti o zi,...daca il inveti sa pescuiasca,il vei hrani toata viata...
Ti-am urmarit postarile de la ''Alimentatoare'' si anume realizarea invertorului 12V/220V....
Tot respectul!
Cati ani ai?

Sus

MesajScris: Sâm Dec 08, 2012 12:33 am 
Neconectat
Utilizator

Citat:
Scuze pentru ignoranta;ce este si ce face puffer-ul asta?

Pufferul este un boiler tampon de 1000L in cazul meu, intre cazanul pe lemne si calorifere. Asigura o autonomie mult mai mare si nu numai. Pentru mai multe detalii pentru cei interesati despe cum l-am facut aici:http://forum.softpedia.com/topic/628679-acumulatoare-de-caldura-rezervoare-acumulare-puffer/page__st__1026Ultima postare de pe pagina
Citat:
Ai inteles cum functioneaza un comparator?
Daca da,poti modifica schema sa lucreze ca termostat,sa mentii o temperatura constanta intr-o incinta?

Nu pot sa spun ca am nteles 100% modul in care functioneaza aceasta schema, insa "cred" ca pot sa o modific ca sa o folosesc pe post de termostat ca sa mentin temperatura constanta intr-o incapere, de fapt schema in sine este intr-un anumit fel un termostat. Compara 2 temperaturi si in functie de asta cupleaza sau decupleaza.
Citat:
Ti-am urmarit postarile de la ''Alimentatoare'' si anume realizarea invertorului 12V/220V....
Tot respectul!
Multumesc! Mai am de lucru inca la acel invertor, din pacate a trecut pe locul 2 in lista prioritatilor
Citat:
Cati ani ai?
Am 32 de ani, cam tarziu sa ma apuc de electronica, dar imi place...

Sus

MesajScris: Sâm Dec 08, 2012 11:12 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Focsani
Scuze de intarziere cu schema de controller temperatura panou solar si nu numai.
Astazi am reusit sa regasesc schema scanata. Eu am facut acest montaj si functioneaza foarte bine. Dar, cred ca, si cel care l-ai facut tu este bun.

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Sus

MesajScris: Dum Dec 09, 2012 9:51 am 
Neconectat
Utilizator

Multumeswc pentru schema,am facut deja schema care mi-a dat-o "pisica matache" si merge foarte bine. Am vazut ca activati si pe softpedia, senzorul din panou unde credeti ca ar trebui pus, pe captator, pe teava sau trebuie sa stea in aer sa nu atinga nimic? Eu ma gandeam sa il pun pe teava.

Si daca tot am facut controlerul, vreau sa merg un pic si mai departe si sa fac si un termometru digital care sa imi indice temperatura din panoul solar, iar apoi tot montajul sa il pun intr-o cutie de la sursa de calculator, unde sa am un potentiometru din care sa reglez diferenta de temperatura la care cupleazaa pompa, led care indica functionarea controlerului, led care indica functionarea pompei si un display care indica temperatura din panou.
Stiti vreo schema de termometru digital? Intradevar e o provocare pentru mine pentru ca nu am mai facut asa ceva si nici nu stiu cu ce se mananca, dar vreau sa incerc.
Eventul un link de unde as putea sa ma informez mai mult in privinta termometrelor digitale.Daca reusesc sa fac termometru digital, ulterior poate mai adaug cateva optiuni.
Va multumesc!

Sus

MesajScris: Dum Dec 09, 2012 11:34 pm 
Neconectat
Utilizator

Senzorul ar fi bine sa-l bagi intr-o teaca si aceasta in partea superioara a panoului, in teava prin care circula agentul termic. Senzorul sa se afle cel putin 7 cm in interiorul panoului.
La inceput eu am montat senzorul pe teava, la 2 cm in interiorul panoului. Si nu citea prea bine din cauza caldurii din interiorul panoului. Apoi l-am montatin exteriorul panoului, tot pe teava. Nici asa nu era bine. Anul acesta (2012) l-am montat intr-o teaca confectionata din teava mai subtire de la aerul conditionat sia functionat corect.

Referitor la termometru digital, cred ca ar merge un simplu volmetru electronic , cel mai ieftin, dar recalibrat pentru a afisa caderea de tensiune/ temperatura pe senzorul de temperatura. La montajul recomandat de mine senzorii LM335 sunt cu iesirea liniara , deci din valoarea scoasa de ei scazi 2,73 V si afli valoarea temperaturii (exemplu: senzorul arata/scoate 3,00 V - 2,73 V = 0,27 V --> deci temperatura este 27 grade Celsius ).

Sus

MesajScris: Dum Dec 09, 2012 11:59 pm 
Neconectat
Utilizator

Citat:
Anul acesta (2012) l-am montat intr-o teaca confectionata din teava mai subtire de la aerul conditionat sia functionat corect.
Teaca cu senzor unde ati montat-o, tot pe teava sau in interiorul tevi/serpentinei?

Sus

MesajScris: Lun Dec 10, 2012 12:06 pm 
Neconectat
Utilizator

[quote="dacianu11Teaca cu senzor unde ati montat-o, tot pe teava sau in interiorul tevi/serpentinei?[/quote]

Am montat-o in interiorul tevii, chiar la iesirea din panou printr-un teu.

Sus

MesajScris: Lun Dec 10, 2012 8:53 pm 
Neconectat
Utilizator

Multumesc!
Cat despre voltmetru digital, nu stiu daca ma descurc cu recalibrarea si alte cele. Mai astept, poate totusi are cineva vreo schema de termometru digital. Ma descurc mult mai bine daca am o schema pe care sa o realizez, eventual sa ii mai adaug mici "brizbrizuri".

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]