Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Sâm Apr 19, 2014 4:47 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Iun 17, 2011 7:54 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: constanta
rotorul nu se poate verifica cu ohm metrul si nici statorul, rotorul se verifica in camp electromagnetic cu un aparat special. statorul e mai usor de verificat cu o sursa de curent continuu 3-12 v (o baterie), se inseriaza bateria cu un amper metru si cu fiecare bobina pe rand de pe stator iar curentul absorbit de bobine trebuie sa fie egal, daca nu e egal atunci bobina care ia curent mai mare este in scurt si asta nu se poate detecta cu ohm metrul!

_
Daca am ceva de zis... nu zic nimic pana in punctul in care nu ma mai pot abtine.

Sus

Subiectul mesajului: Probleme cu o bormasina. Cine ma poate ajuta!?
MesajScris: Vin Iun 17, 2011 7:54 pm 
47 mesaje

Linkuri sponsorizate de la Google

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
MesajScris: Dum Iun 19, 2011 7:44 am 
La tensiunea de 12V se poate comporta corect si la tensiunea nominala se strapunge. Pune o poza cu rotorul; dupa descriere e compromisa rezistenta de izolatie.
Cand un motor flameaza si consuma in mod accelerat periile,se schimba rotorul. Indicatorul e aspectul colectorului , negru, si nu se poate curata in functionare.De asemenea flameaza orice i-ai face.

Sus

MesajScris: Dum Iun 19, 2011 12:42 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: constanta
un sfat! pentru a vedea daca rotorul e defect trebuie sa te uiti cu atentie la colector, si anume in zona dintre prinderea fiecarei bobine de lamele si inelul innegrit de carbuni, acolo toate lamelele trebuie sa aiba aceeasi culoare, daca vreuna din lamele si-a schimbat culoarea fata de celelalte este indiciu clar de scurt in rotor!

_
Daca am ceva de zis... nu zic nimic pana in punctul in care nu ma mai pot abtine.

Sus

MesajScris: Dum Iul 10, 2011 8:38 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Iasi
Rotorul tau este ars ! Singurul lucru pe care poti sa-l faci este sa-l inlocuiesti cu unul nou. Daca ne spui ce marca este si ce tip poate iti spunem de unde sa iei unul nou !

Sus

MesajScris: Joi Ian 05, 2012 4:06 pm 
Neconectat
Nou venit

Domiciliu: Constanta
Am un circular de mana si cred ca rotorul este stricat . Cum imi dau seama , sau cum il verific daca mai este bun ? Ce pasi trebuie sa parcurg ?

Sus

MesajScris: Joi Ian 05, 2012 4:36 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: galati
Daca in mers are un (huruit)si turatia e mai mica,rotorul are spire in scurt.Nu ai ce face,decat bobinat ceea ce nu se merita si oricum nu va iesi cum a fost .Deci altul.

Sus

MesajScris: Joi Ian 05, 2012 9:10 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: braila
de regula se curata cu hirtie abraziva fina, cu ajutorul unei scule ascutite se inlatura ce este intre placutele colectorului bobinajul rotoric se spala cu un solvent care nu dizolva lacul[ benzina] iar cea mai buna verificare este in cimp magnetic[cuun ,leobal' este o bobina pusa pe un miez magnetic sub forma de u ]eu apelam laun bobinator dar dupa descriere cred ca rotorul are ,scurt' succes delfy

Sus

MesajScris: Sâm Ian 07, 2012 9:22 pm 
Neconectat
Nou venit

Domiciliu: Constanta
lyka scrie:
de regula se curata cu hirtie abraziva fina, cu ajutorul unei scule ascutite se inlatura ce este intre placutele colectorului bobinajul rotoric se spala cu un solvent care nu dizolva lacul[ benzina] iar cea mai buna verificare este in cimp magnetic[cuun ,leobal' este o bobina pusa pe un miez magnetic sub forma de u ]eu apelam laun bobinator dar dupa descriere cred ca rotorul are ,scurt' succes delfy

multumesc frumos de raspuns... dar eu ma refeream cum se verifica .. dar e suficient si asa , ms inca odata . Costel

Sus

MesajScris: Sâm Ian 07, 2012 9:33 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: maramures
am citit tot subiectul dar de rulment uzat nu o zis nimeni nimic?
am avut asa ceva si ori cum puneam carbuni se toceau repede si facea scantei de te ingrozeai ziceai ca sudeaza
am schimbat rulmentul si am alezat colectorul si acu merge de vreo 2-3 ani aproape zilnic
asa ca ia vezi sa nu a-i ceva pe la rulmentiii

_
incubator din frigider
viewtopic.php?f=33&t=162410

Sus

MesajScris: Sâm Ian 07, 2012 9:52 pm 
Neconectat
Utilizator

pop_ady44 scrie:
am citit tot subiectul dar de rulment uzat nu o zis nimeni nimic?
am avut asa ceva si ori cum puneam carbuni se toceau repede si facea scantei de te ingrozeai ziceai ca sudeaza
am schimbat rulmentul si am alezat colectorul si acu merge de vreo 2-3 ani aproape zilnic
asa ca ia vezi sa nu a-i ceva pe la rulmentiii

da asa este si eu am patit cu un ....rulment ruginit...

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]