Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Sâm Apr 19, 2014 7:37 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Iul 01, 2011 2:56 pm 
Neconectat
Nou venit

Domiciliu: oradea
Salutare.vreau sa realizez schimbul de date intre plc s7 cpu 414-2DP si cpu 316-2DP si sa controlez un invertor SEW.Stiu ca se folosesc blocuri preprogramate (ex. FB14 SFB15) si DB-uri dar nu inteleg cum se transmit variabilele .As vrea sa folosesc reteaua PROFIBUS.Sper sa ma puteti ajuta.Merci

Sus

Subiectul mesajului: plc step 7 schimb de date plc-invertor, plc-plc
MesajScris: Vin Iul 01, 2011 2:56 pm 
12 mesaje

Linkuri sponsorizate de la Google

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
MesajScris: Dum Iul 03, 2011 9:34 pm 
Neconectat
Utilizator

In primul rand nu mentionezi pe ce vrei sa faci legatura intre cele 2 plc-uri.In al doilea rand nu spui cu te legi la convertizor.
Daca in plc-uri nu ai procesoare de comunicatie (CP443-5,CP342-5) atunci trebuie sa folosesti interfetele DP integrate.In cazul asta unul dintre CPU-uri trebuie configurat ca DP-SLAVE si pus pe reteua DP a celuilalt(evident ca acesta trebuie sa fie DP MASTER).Comunicatia se va face folosind functiile DP-SEND si DP-RECEIVE.
Daca ai CP-uri atunci in functie de cum iti configurezi CP-ul poti avea mai multe tipuri de comunicatie.Daca legatura nu e critica in timp poti folosi optiunea NO DP si functii de genu BSEND/BRECEIVE daca imi aduc eu bine aminte.

Sus

MesajScris: Lun Iul 04, 2011 8:08 am 
Neconectat
Nou venit

Intradrevar nu am dat detaliile astea.PLC-urile nu au CP-uri de comunicatie si vor comunica prin DP iar convertizorul are un DP FIELD.Ai putea sa-mi zici mai amanuntit cum trebuie sa programez?Cate db-uri trebuie sa folosesc si de ce?Cum se transmit si receptioneaza variabilele(prin functii preprogramate, asta stiu) dar nu inteleg fenomenul.Stiu ca unul trebuie sa fie slave si celalalt master dar mai departe ce trebuie sa fac?

Sus

MesajScris: Lun Iul 04, 2011 8:17 am 
Neconectat
Nou venit

Elef ai putea sa imi ti un mic curs cu ce ma intereseaza?Merci

Sus

MesajScris: Lun Iul 04, 2011 6:00 pm 
Neconectat
Utilizator

Curs nu pot sa iti fac, dar sa iti dau cateva sfaturi(oricum ar fi bine sa te uiti si la Siemens pe site ).
In primul post cred ca am facut o greseala , parca pentru interfetele integrate nu trebuies functii de comunicatie pe DP.Ar trebui sa faca SO-ul CPU-ului totul.
O sa te ajut pentru cazul in care cele 2 programe sunt in acelasi proiect.Pentru intrefetele integrate totul se face din HWconfig.Configurezi masterul (din proprietatile interfetei ->DP Master) si ii adaugi o retea.Configure scalvul(din propietatile interfetei DP SLAVE) si il atasezi pe reteaua masterului .Mergi din nou la maste si pe retea ii atasezi chiar CPU(il gasesti la profibus dp -> configured devices). Stabilesti zonele care vor fi schimbate si ar trebui sa mearga.A orice pas facut in HWCOnfig se termina in save&compile.
Pentru convertizor iti trebuie gsd-ul dipozitivului ca sa il atasezi in HWConfig.Mare grija la care CPU trebuie sa il legi.

Sus

MesajScris: Lun Iul 04, 2011 10:26 pm 
Neconectat
Nou venit

Ms de informatii...Stiu ca acum o sa cer prea mult dar ai putea sa faci un miniprogramel sample si sa mi-l pui pe email? radupaulgeorge@gmail.com.Merci

Sus

MesajScris: Mar Iul 05, 2011 9:46 am 
Neconectat
Nou venit

Acum ma intereseaza mai mult cum sa controlez invertorul SEW.Pt setpoint o sa folosesc o iesire analogica si o controlez cu blocul FB41 PID control.Dar datele de la convertizor cum le primesc? Actual speed, valoarea curentului etc?Din ce am citit pe siteul siemens e nevoie de 2 DB-uri unul cu variabilele pe care le primesc de la invertor si altul pt cele ce le citeste invertorul de pe plc.Pt schimbul de date se foloseste o functie de comunicatie sfc14 sau fb14 dar nu stiu cum sa programez :P.Crezi ca ai putea sa-mi explici pas cu pas cum se face?HW config l-am facut dar nu inteleg cum se programez.Merci mult de sfaturi si te mai astept cu comenturi

Sus

MesajScris: Mar Iul 05, 2011 8:05 pm 
Neconectat
Utilizator

Daca convertizorul este legat la interfata integrata a CPU-ului(DP-MASTER evident) nu ai nevoie de functii de comunicatie.Tot ce trebuie sa sti cum arata telegramele care se schimba(pot sa fie ceva de genu 2 worzi intr-un sens si 2 in celalalt, PLC->conv word de comenzi + referinta ,conv->PLC word de status + actuala).El ar trebui sa aiba adresele undeva in zonele (P)I si (P)Q.

Deci daca folosesti interfata integrata in CPU nu ai nevoie de functii de comunicatie.Totul se rezolva din HWConfig.

Sus

MesajScris: Mie Iul 06, 2011 12:10 pm 
Neconectat
Nou venit

Ms de indrumare.Unde gasesc in hwconfig P(I) si P(Q)?

Sus

MesajScris: Mie Iul 06, 2011 3:04 pm 
Neconectat
Utilizator

Dai un click pe orice sclav atasat pe DP sau pe un modul I/O din rack-ul central si in partea inferioara ar trebui sa ai un tabel cu zonele de memorie I si Q alocate.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]