Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Dum Apr 20, 2014 1:06 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Ian 23, 2008 10:08 pm 
Neconectat
Nou venit

Buna ziua...tuturor.Am o rugaminte la voi,daca se poate sa ma ajutati....pe scurt,am o usa de intrare la casa pe care doresc sa o BLOCHEZ si DEBLOCHEZ electronic. Am un sistem de comanda cu cifru electronic,si care la o combinatie de taste,va actiona un releu cca 5 secunde.Bun...dar vine buba...imi va trebui o yala electro-magnetica,care sa imi inchida si deschida usa.Pot face asta schimbind polaritatea bobinei? Va rog...explicati-mi cum functioneaza o yala electro-magnetica,inainte sa o cumpar,va dau si datele tehnice mai jos,si eventual alte sugestii daca aveti,poate pot schimba yala cu alt mecanism...Multumesc .Cu stima MITZA

http://www.clubafaceri.ro/director/stan ... 010GL.html

Prezentare produs
REF-1040GL
(yala cu actionare electromagnetica varianta lunga)

- echipat cu shield lung
- memorie mecanica
- deblocare mecanica
- montaj ingropat
- tensiune de alimentare 12VAC
- consum 0,8 A
- toleranta bobina: 15%, rezistenta: 9W

Ultima oară modificat de mitalimbasan pe Sâm Ian 26, 2008 12:18 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului: CUM FUNCTIONEAZA YALA ELECTROMAGNETICA
MesajScris: Mie Ian 23, 2008 10:08 pm 
13 mesaje

Linkuri sponsorizate de la Google

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
MesajScris: Joi Ian 24, 2008 5:16 am 
Neconectat
Utilizator

Din ceea ce vad in fotografie pare o yala ingropata, adica este "clanta" usii, care se monteaza intr-o fanta pe cantul acesteia. Cunosc acest sistem, si iti pot spune ca este deosebit de usor de deschis usa cu o simpla hartie de scris, odata am reusit si cu o hartie de ziar.
Punctul slab este acea piesa care realizeaza inchiderea si care se roteste in jurul axei verticale.
Iti pot trimite foto cu o astfel de yala daca vrei, pe mail (aici pe forum nu stiu de ce nu merge.)

Sus

MesajScris: Joi Ian 24, 2008 5:37 pm 
Neconectat
Nou venit

Multumesc.....dar atunci inseamna ca yalele electromagnetice,nu sint RENTABILE? Aud ca sint la moda acum,nu imi dau seama cum ar putea sa fie deschise usor,de un eventual hot. Si inca ceva...tot nu stiu exact ce se intimpla in interiorul yalei,atunci cind prin releul meu de la cifrul cu cod,va trece 12 v timp de cca 5 secunde spre bobina yalei.Te rog descrie-mi in mare ce se intimpla inauntrul yalei.Pt ca in final va trebui sa fac o modificare electronica. Ex : la primul impuls de 5 sec yala va fi actionata raminind blocata(incuiata) pina la al 2 impuls de 12v de la cifru, care va debloca(descuia) usa raminind in starea aceea pina la urmatorul impuls..s.a.m.d. Cam asa tre sa functioneze la sfirsit.

Sus

MesajScris: Sâm Ian 26, 2008 10:07 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Bucuresti
Mai avantajos ar fi broasca cu cartela de proximitate .(blocarea se face la fel ca o broasca cu cheie ,avand inclusa in broasca o baterie de 6v) .Nu cred ca acest tip de broasca (yala) se poate deschide cu o coala de hartie :smt018.Cartela de proximitatate blocheaza si deblocheaza ,mai pe inteles : cheie de yala (broasca) = cartela.

_
AC/DC-RIDE ON

Ultima oară modificat de q_acdc pe Dum Ian 27, 2008 11:56 am, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Dum Ian 27, 2008 8:32 am 
Neconectat
Utilizator

probabil (unele variante asa functioneaza) iala se blocheaza automat (adica se incuie si ramane inchisa cand inchizi usa) si se deblocheaza prin aplicarea unui impuls de 12V (actioneaza un electromagnet care deblocheaza mecanismul)
nu stiu daca e bine sa iti pui prea mare incredere in ea.

_
noi sa fim sanatoshi!
bafta

Sus

MesajScris: Dum Ian 27, 2008 12:49 pm 
Neconectat
Utilizator

Din cate stiu eu, yalele de genul asta nu se recomanda a fi montate la o locuinta personala pentru ca pot fi descuiate usor. Zavorul care blocheaza usa este extrem de scurt, si daca tocul usii este latit putin cu un dispozitiv special, atunci usa este deschisa. Se foloseste in special la controlul accesului la firme, unde de obicei sunt si camere de securitate supravegheate de cineva.

Nu stiu exact ce se intampla in interiorul yalei, insa banuiesc ca exista un electromagnet, care actioneaza schimband pozitia zavorului, atunci cand se aplica tensiune la capetele lui. Memoria mecanica este probabil un latch care mentine zavorul in acea pozitie chiar si dupa ce nu se mai aplica tensiunea.

Pentru ceea ce vrei tu (yala la locuinta) iti trebuie o yala care sa aiba si varianta deschiderii mecanice. Altfel, in cazul in care nu e curent la retea si montajul tau nu e alimentat, vei sta pe afara :) Sau daca ii pui o baterie de backup, atunci cel mai bine e sa folosesti un electromagnet montat pe cadrul usii (sunt de 500kgf sau mai mult).

_
Programator de embedded, pasionat de hardware

Sus

MesajScris: Dum Ian 27, 2008 1:51 pm 
Neconectat
Utilizator

Astea sint pentru firmele care vor control acces si au paza, nu pentru tinut hotii afara cind nu e nimeni acasa.

Yala e normal incuiata. Cind ii dai tensiune se descuie si memoria mecanica o tine descuiata pina cind deschizi usa chiar dupa ce nu ii mai dai tensiune. Mai are un surubel care o poate bloca mecanic pe deschis continuu pentru situatii speciale. Clanta trebuie sa fie fixa pentru ca pe limba se face incuierea (asta ca sa permita sa inchizi usa pur si simplu prin trintire)

Tehnic vorbind da e un electromagnet care trage piedica (,) care in mod normal nu lasa sa se invirta piesa mobila. Memoria mecanica tine piedica trasa pina cind se invirte piesa din cauza ca se deschide usa (se poate demonta daca nu se doreste asa ceva - de obicei se doreste ca sistemul de control acces sa tina yala descuiata pina sesizeaza usa deschisa sau trece un timeout - altfel usa ramine descuiata pina cind cineva isi aduce aminte sa intre).

Sus

MesajScris: Mar Ian 29, 2008 6:01 pm 
Neconectat
Utilizator

Intr-devar, acea yala care o pot deschide cu hartia este de tipul "normal inchis", adica are un electromagnet pentru deschidere si un arc care impinge inapoi clichetul de blocare.

Am schitat rapid modul de functionare: partea trapezoidala este "limba" clantei din usa si piesa in forma de clichet se afla in tocul usii. Aceasta din urma este electromagnetica. "Limba" clantei este actionata mecanic, in caz de necesitate sau din interior cu manerul clantei.

O sa fac in curand un film cu deschiderea yalei si o sa il postez pe youtube.

Sus

MesajScris: Sâm Feb 02, 2008 8:58 am 
Neconectat
Utilizator

Poti folosi si o yala normala la care ii adaptezi un electromagnet . :smt006

Sus

MesajScris: Sâm Feb 09, 2008 2:17 am 
Neconectat
Utilizator

Cauta modelul folosit la interfoanele de blocuri, se gasesc ca piese de schimb.
O yala clasica se poate modifica, se monteaza electromagnetul in spatele ei si se prinde cu o tija de limba.
Insa modelul ales trebuie sa poata culisa limba, nu cele care au un buton de care se invarte.
Modelul de yala care se incuie singura cand se inchide, cu limba taiata in unghi .

_
Give Life to Music, use Tubes!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]