Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Joi Apr 17, 2014 9:41 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Nelamuriri la o schema electrica
MesajScris: Lun Oct 10, 2011 1:11 am 
Neconectat
Nou venit

Domiciliu: Timisoara
Buna tuturora,
Vreau sa fac si eu schema urmatoare doar ca am unele nelamuriri. Vreau sa transform semnaulul luminos (de intrare) in tensiune (semnal iesire). Am gasit pe net o schema dar imi cam prind urechile in ea :nebunrau: , fiind fara experienta in domeniu. Vreau sa stiu daca pot sa scap de comparator 741 (sper sa nu gresesc) si cum sa leg R2 de 741, sau cum sa am acelasi semnal la iesire cu o schema mai simpla, si ar merge daca as folosi resistentele cu valorile specificate?

Mii de multumiri!

app:daca aveti vreo schema mai simpla mi-ar fi de ajutor :D

Robeert: modificat titlu ( pe viitor, rog fara ajutor )

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Sus

MesajScris: Lun Oct 10, 2011 1:11 am 
8 mesaje

Linkuri sponsorizate de la Google

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
MesajScris: Lun Oct 10, 2011 3:45 am 
Neconectat
Utilizator

r2 e un semireglabil, tot un fel de rezistenta dar cu 3 picioare.
sectiunile semireglabilului formeaza un divizor rezistiv care aduce pe intrarea inversoare o fractiune din tensiunea de 9V, de exemplu daca e la jumatate ai 4,5V.

fotorezistenta si cu cealalta rezistenta formeaza un alt divizor rezistiv care aduce pe intrarea neinversoare o tensiune variabila in functie de gradul de iluminare al fotorezistentei. 741 compara cele doua tensiuni si comanda tranzistorul. e bun pt ca poti sa alegi gradul de iluminare dorit in functie de ce fotorezistenta gasesti.

Sus

MesajScris: Lun Oct 10, 2011 10:07 am 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: KN35RD
In atasament ai modul de conectare al semireglabilului in schema,in functie de ce semireglabil folosesti pinii 1 cu 3 se pot inversa,pinul 2 (cursorul) trebuie conectat la intrarea inversoare a amplificatorului operational 741,pin 2.

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Sus

MesajScris: Lun Oct 10, 2011 2:56 pm 
Neconectat
Nou venit

nicul scrie:
r2 e un semireglabil, tot un fel de rezistenta dar cu 3 picioare.
sectiunile semireglabilului formeaza un divizor rezistiv care aduce pe intrarea inversoare o fractiune din tensiunea de 9V, de exemplu daca e la jumatate ai 4,5V.

fotorezistenta si cu cealalta rezistenta formeaza un alt divizor rezistiv care aduce pe intrarea neinversoare o tensiune variabila in functie de gradul de iluminare al fotorezistentei. 741 compara cele doua tensiuni si comanda tranzistorul. e bun pt ca poti sa alegi gradul de iluminare dorit in functie de ce fotorezistenta gasesti.

thx pt raspuns :dans:

Sus

MesajScris: Lun Oct 10, 2011 3:01 pm 
Neconectat
Nou venit

vio2007 scrie:
In atasament ai modul de conectare al semireglabilului in schema,in functie de ce semireglabil folosesti pinii 1 cu 3 se pot inversa,pinul 2 (cursorul) trebuie conectat la intrarea inversoare a amplificatorului operational 741,pin 2.

ms mult :D

Sus

MesajScris: Dum Dec 11, 2011 8:24 pm 
Neconectat
Nou venit

vio2007 scrie:

ms pt raspuns, am reusit sa fac legaturile intre componente dar nu stiu une sa pun + (plusul) sa vina pe latura circuitului (intre fotorezist si tranzistor) sau vine legat la 741 la pinu 7daca nu ma insel. (in cer scuve daca pun intrebari poate pentru uni banale)

Sus

MesajScris: Dum Dec 11, 2011 10:05 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Bucuresti
acds scrie:
Vreau sa transform semnaulul luminos (de intrare) in tensiune (semnal iesire)

Da, + se leaga la pin7 al circuitului integrat, iar - la pin 4; asta asigura alimentarea circuitului. Nu uita ca + se leaga de asemenea la fotorezistenta, semireglabil si colectorul tranzistorului.
Acum, citind primul post al tau, ma intreb daca schema asta raspunde nevoilor tale.
Cand este iluminata, se micsoreaza valoarea fotorezistentei si creste tensiunea pe intrarea + (neinversoare) a amplificatorului. Cand ea depaseste valoarea de pe intrarea inversoare (-) pe care ai reglat-o prin cursorul semireglabilului, iesirea amplificatorului trece brusc la tensiune ridicata. O fractiune din aceasta se aplica pe baza tranzistorului, care intra in conductie. Adica intre emitor si colector circula un curent important, ceea ce face sa sune buzerul.
Nu prea seamana a "transformarea semnalului luminos in tensiune", este mai degraba un avertizor de iluminare, dar depinde ce vrei sa faci mai departe. Poti sa-l pui intr-un sertar sa sperie hotul cand deschide sertarul...

Sus

MesajScris: Lun Dec 12, 2011 8:03 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Bucuresti
Scuze ca intervin dar nu ar fi mai simpla aceasta schema?

Preset Resistor ~50K ohmi folosind tranzitori bc547 merge si cu bc108 dar sunt mai scumpi

Imagine

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]