Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Joi Apr 17, 2014 1:19 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ce rol are o siguranta monopolara?
MesajScris: Joi Iun 23, 2011 9:36 pm 
Neconectat
Nou venit

Domiciliu: PRAHOVA
Am mai multe sigurante monopolare 220/380v si vreau sa stiu , la ce le pot folosii si cum se leaga ?

Sus

Subiectul mesajului: ce rol are o siguranta monopolara?
MesajScris: Joi Iun 23, 2011 9:36 pm 
13 mesaje

Linkuri sponsorizate

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
MesajScris: Joi Iun 23, 2011 9:42 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Prahova
se folosesc la tabloul electric .
Sigurantele monopolare pot de 2 feluri : Faza+Null sau Faza/Null
Avantajul monopolarelor Faza+Null este acela ca ocupa mai putin spatiu (1/2) fata de cele bipolare si ca in momentul in care sare siguranta se intrurup si Faza si Null-ul.

Sus

MesajScris: Joi Iun 23, 2011 9:58 pm 
Neconectat
Nou venit

si cum pot recunoaste faza/nul sau faza si nul ?ms pentru raspuns :smt103:

Sus

MesajScris: Joi Iun 23, 2011 9:59 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Bucuresti
Cu creionul de tensiune. Daca se aprinde ii faza. Daca te referi la sigurante, ar trebui sa scrie pe ele.

_
Reparatii LCD, audio, surse, PC, tablete. 0722 977 927 - Andrei, intre 11 si 22. Nu raspund inainte sau dupa, nu insistati.

Sus

MesajScris: Joi Iun 23, 2011 10:01 pm 
Neconectat
ElForum staff

Domiciliu: Timisoara
Sigurantele sunt folosite pt protectia instalatiilor electrice,adica circuitelor de lumina si circuitelor de priza,ele protejaza impotriva scurtcircuitelor si a suprasarcinilor care apar in instalatiile electrice,este foarte important curentul nominal al sigurantei,adica la cati amperi rezista pana sa decupleza,ele se monteaza inainte de consumator,puse imediat in serie dupa sursa de alimentare,dupa contorul electric,mai multe informatii aici http://www.garajuluimike.ro/electrice/s ... tomate.htm
http://www.virtualelectric.ro/links/lin ... polare.php

_
Nikola Tesla (1856-1943)
"Pacea nu poate veni decât ca o consecinţă a iluminării umanităţii."

Imagine

Sus

MesajScris: Joi Iun 23, 2011 11:12 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Constanta
Siguranta monopolara este cea simpla, cu o singura intrerupere pe circuit nu cu doua cum este la cea bipolara Faza+Nul. La un tablou electric (este specificat si intr-unul din link-uri) evita folosirea sigurantelor monopolare atat pe faza cat si pe nulul aceluias circuit. Aceasta din cauza ca exista posibilitatea ca siguranta de pe nul sa declanseze si astfel sa ramana faza in instalatie fiind risc de electrocutare.
Daca te decizi, de exemplu ca sa confectionezi un tablou cu sigurante automate monopolare, atunci trebuie sa stii ca, daca stai la casa si nu numai, este posibila ruperea firului de nul al retelei stradale de alimentare si astfel, nemaiavand intreruperea pe nul, eventuala tensiune care apare pe nul va exista si in instalatia de dupa tablou, indiferent de pozitia sigurantelor automate (mai nou exista blocul de protectie al Electrica, doar la case, care declanseaza la asa ceva). Alta explicatie logica pentru folosirea preferentiala a celor bipolare nu am si daca are cineva o explicatie mai buna sa o posteze.

_
Stresez lumea.Multumesc anticipat celor care ma suporta.

Sus

MesajScris: Vin Iun 24, 2011 5:15 pm 
Neconectat
Nou venit

mai bine ma folosesc de cea tripolara :da dar nu stiu cum sa leg siguranta o schema ceva cum ar venii legate faza si nulul la ea multumesc

Sus

MesajScris: Vin Iun 24, 2011 6:03 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Constanta
Cea tripolara se leaga exact ca cea bipolara numai ca ramane o sectiune nefolosita, adica prima sectiune la faza, a doua sectiune la nul si a treia va fi nefolosita. Cea tripolara clasica, are o parghie comuna celor trei sectiuni deci, la atingerea conditiilor de declansare, aceasta siguranta automata decupleaza simultan si faza si nulul.
Recomandarea mea este ca sa lasi un electrician de meserie sa schimbe tabloul electric pentru ca, daca se intampla ceva si ia foc atunci cel care face improvizatia este vinovat. Daca altcineva iti schimba tabloul electric, atentie la calitatea materialelor folosite, in special la sigurantele automate. E de preferat sa le cumperi de la magazine specializate si sa fie de nume cunoscute altfel risti sa se ajunga la probleme mult mai grave.

_
Stresez lumea.Multumesc anticipat celor care ma suporta.

Sus

MesajScris: Sâm Iun 25, 2011 8:05 pm 
Sigurantele ,in casa, se pun pt a nu-ti lua foc casa!
Si subscriu la ce a spus The Stressmaker ,sa nu ajungi la probleme mai grave...ca singur spargi peretii,injurand dar singur.

Sus

MesajScris: Lun Iun 27, 2011 7:59 am 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Zalau
daca se folosesc sigurante monopolare se va trece si nulul printr-o astfel de siguranta sau se merge cu nulul direct in aparataje ?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]