Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Joi Apr 17, 2014 3:59 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum amplifica tranzistorul??
MesajScris: Mie Dec 30, 2009 2:22 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Timisoara
Salut,am si eu o nelamurire despre tranzistor,cum reuseste sa amplifice,pentru ca am studiat de nu stiu cate ori jonctiunile,curenti prin tranzistor, aproape tot ce tine de tranzistor si tot nu reusesc sa imi dau seama de ce amplifica...???

Sus

Subiectul mesajului: Cum amplifica tranzistorul??
MesajScris: Mie Dec 30, 2009 2:22 pm 
12 mesaje

Linkuri sponsorizate de la Google

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
 Subiectul mesajului: Re: Cum amplifica tranzistorul??
MesajScris: Mie Dec 30, 2009 2:31 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: bucuresti sector3
greenhorn scrie:
Salut,am si eu o nelamurire despre tranzistor,cum reuseste sa amplifice,pentru ca am studiat de nu stiu cate ori jonctiunile,curenti prin tranzistor, aproape tot ce tine de tranzistor si tot nu reusesc sa imi dau seama de ce amplifica...???

Cata vreme un curent foarte mic in baza controleaza un curent foarte mare in colector ===> nu inseamna ca amplifica ????!!!????

Sau poate nu stiai ce e amplificarea ?

Sus

MesajScris: Mie Dec 30, 2009 3:03 pm 
Neconectat
Utilizator

Pai da asta e problema, ca nu stiu exact ce e amplificarea,pt ca dak stiam atunci imi dadeam seama cum amplifica tranz. deci ai putea sa imi explici cat de cat?? thx

Sus

MesajScris: Mie Dec 30, 2009 3:22 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: KN35RD
Amplificarea consta in transformarea semnalelor de mica putere aplicat la intrare intr-un semnal de iesire, cu puterea, tensiunea sau curentul mult mai mare, avand aceiasi forma de variatie in timp cu semanlul de intrare.

Sus

MesajScris: Mie Dec 30, 2009 3:25 pm 
Neconectat
Utilizator

ok, am inteles asta,dar acum vine chestia care nu o inteleg eu,cum face tranzistorul transformarea asta

Sus

MesajScris: Mie Dec 30, 2009 4:02 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: bl. PL83
O explicatie mai atehnica dar sugestiva:
Presupunem tranzistorul in regim activ normal. Adica jonctiunea BE polarizata direct, iar BC polarizata invers. Tranzistor NPN. Electronii din emitor traverseaza jonctiunea polarizata direct si ajung pe baza. Baza fiind foarte subtire, ei sunt atrasi de campul electric pozitiv al colectorului. Asa ca cea mai mare parte a lor traverseaza jonctiunea polarizata invers, si doar o mica parte se opresc pe baza. De-asta curentul mic de baza controleaza curentul mare de colector, ceea ce reprezinta amplificarea.
Ceva foarte sugestiv: http://amasci.com/amateur/transis.html

_
Imagine

Sus

MesajScris: Dum Ian 03, 2010 5:31 am 
Neconectat
Nou venit

Domiciliu: Bucuresti
Buna ziua, ma bucur ca am dat peste acest subiect, am si eu o nelamuriredar sa o luam cu inceputul.
Dupa cum screi mai sus, tranzistorul are 3 pini, 1 colector, 1 baza si 1 emitator, de aici se intelege ca: la colector si baza se leaga semnalul de la sursa de sunet si alimentarea si la emitator se leaga + de la difuzor(boxa). ( asa inteleg eu lucrurile)
acestea fiind zise, pt ce sunt necesare celalalte piese [rezistente, condensatori(in afara de cei de la filtrarea alimentariii) si ce se mai gaseste pe acolo], eu as pune tranzistorul direct pe radiator cu cele 3 fire si gata

Sus

MesajScris: Dum Ian 03, 2010 7:01 am 
Neconectat
Utilizator

Tipul de conexiune descris mai sus se numeste colector comun iar amplificarea in tensiune a unui tranzistor montat astfel intr un circuit este aproximativ 1, din cauza asta nu poate fi folosit singur pentru a obtine o putere decenta.
Se poate construi un amplificator cu un singur tranzistor dar ar mai fi nevoie de cateva componente pe langa :cel putin o rezistenta pentru polarizarea lui in clasa a,o rezistenta folosita ca sursa de curent un condensator care sa decupleze sarcina (sa nu permita curentului continuu sa treaca prin difuzor),o rezistenta inseriata cu baza(pentru a comanda in curent tranzistorul) si un condesator inseriat cu aceasta rezistenta pentru a izola sursa se semnal de tensiunea de polarizare a tz.
Un astfel de amplificator ar avea putere mica(functioneaza in clasa a),impedanta de iesire mare si amplificarea va fi dependenta de frecventa.
Ca sa faci un amplif mai performant folosesti mai multe tranzistoare cu functii diferite unele amplifica in tensiune altele in curent ,
altele intra in componenta unor surse de curent .Pe langa asta mai folosesti si reactie negativa ca sa ai amplificare constanta si ca sa cresti/scazi impedanta de intrare/iesire.

Sus

MesajScris: Mar Ian 05, 2010 12:21 am 
Neconectat
Utilizator

Cum functioneaza un tranzistor ?

_
“Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este imparatia cerurilor” - (Matei 5, 3)

Sus

MesajScris: Mar Ian 05, 2010 12:18 pm 
Neconectat
Utilizator

greenhorn scrie:
,cum face tranzistorul transformarea asta

Dupa cum spuneau si colegii, un semnal mic la intrare comanda un semnal mare la iesire. Semnalul "mare" e obtinut din sursa de alimentare. Cu alte cuvinte, amplificarea nu inseamna ca tranzistorul face un semnal mai mare dintr-unul mai mic de unul singur, prin vraji, ci ca "comanda" curentul/tensiunea sursei de alimentare (mari) in functie de un semnal (mic) la intrare.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]