Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Mie Apr 16, 2014 1:29 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Mar 03, 2007 3:28 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Constanta
Salutare, ma intereseaza care este explicatia fizica si matematica pentru cresterea tensiunii atunci cand intr-un circuit de alimentare se monteaza in paralel un condensator?

Sus

Subiectul mesajului: de ce un condensator creste tensiunea intr-un circuit ?
MesajScris: Sâm Mar 03, 2007 3:28 pm 
26 mesaje

Linkuri sponsorizate

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 03, 2007 6:48 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: la tara
tensiunea alternativa masurata cu voltmetrul nu este ceaq de varf la varf ci o medie (Uvv/sqr2), ii zice tensiunea eficace sau nush cum, probabil zic prostii :smt003 . Redresand tensiunea separi efectiv cele 2 alternante avand cea pozitiva la polul pozitiv si cea negativa la cel negativ dar e departe de a fi o tensiune continua. Pentru aceasta se pune si acel condensator care filtreaza varfurile efectiv el se incarca cu tensune pana la valoarea de varf a pulsurilor (tesniunea de varf a celei alternative) si acea tensiune este constanta (ideal) la bornele condensatorului. Din acest motiv voltmetrul de tensiune continua iti va indica de 1,4142 ori mai mult decat voltmetru de tensiune alternativa la aceeasi tensiune dar inainte de punteaa redresoare evident .

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 03, 2007 7:30 pm 
Neconectat
Utilizator

XAN77 scrie:
... sau nush cum, probabil zic prostii :smt003 . Redresand tensiunea separi efectiv cele 2 alternante avand cea pozitiva la polul pozitiv si cea negativa la cel negativ...

Daca tot afirmi ca "nush cum", de ce nu te abtii? Mi-e greu sa cred ca cel care a intrebat va intelege cum ai reusit prin redresare sa "separi efectiv cele 2 alternante"si cum le-ai convins sa stea cuminti, "cea pozitiva la polul pozitiv si cea negativa la cel negativ"...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 03, 2007 9:17 pm 
Neconectat
Utilizator

man nu e timpu sa ne dam "interesanti", din replayul tau omu nu a inteles oricum nimic ca nici nu aveai sai spui nimic, tu mi-ai dat mie replay. Am zis "nush cum" referitor la denumirea tensiunii respective alternative, ceea ce arata aparatul de masura, tensiunea efectiva (RMS), care are putina relevanta. Cat despre separarea alternantelor in urma redresarii cu 2 diode de exemplu, nu o fac eu, o fac ele ca asta e ceea ce fac si de aia sunt folosite3 acolo. Scoasa tensiunea printro dioda cu plusul spre tensiunea alternativa si minusul spre exterior si privit pe osciloscop se va vedea clar doar alternanta pozitiva iar in timpul celei negative tensiunea este 0 pe ecranul osciloscopului, si nu le desenez eu cu mana :smt003 , si nu trebuie sa am eu grija sa stea cuminti ca deaia pun diode nu ? Oricum cand postezi posteaza constructiv nu cu iz de cearta .

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 03, 2007 9:58 pm 
Neconectat
Utilizator

adica daca am o sursa de curent continuu, sa zicem de 5V si mai pun un condensator de o anumita valoare, tensiunea maxima va fi ~7.1V?

Ultima oară modificat de JQ pe Sâm Mar 03, 2007 10:04 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 03, 2007 10:00 pm 
Neconectat
Utilizator

nu, doar cand pui primul condensator de dupa redresare se intampla fenomenul, in rest nu. Tensiunea continua care o ai nu va fi decat mai bine filtrata daca adaugi condensator .

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 03, 2007 10:06 pm 
Neconectat
Utilizator

merci

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 09, 2007 5:46 am 
Neconectat
Nou venit

JQ scrie:
adica daca am o sursa de curent continuu, sa zicem de 5V si mai pun un condensator de o anumita valoare, tensiunea maxima va fi ~7.1V?

Da, se poate si asta, dar mai pui niste tranzistori de comutatie. In prima faza se incarca condensatorul in paralel la sursa de 5V, apoi se inseriaza corespunzator cu sursa primara. La bornele finale de iesire unde rezulta 10 V se mai pune un condensator de mentinere/filtraj . Este schema cu dublarea tensiunii continue. Daca scade tensiunea putin, se repeta automat operatia de reincarcare in paralel si iar transport-inseriere-pompare de energie-tensiune, frecventa depinzand de consum.
Am inseriat odata 100 de electrolitici, apoi i-am incarcat manual separat pe fiecare cu 300V. Am obtinut 30kV. Toate terminalele erau corect izolate si prelucrate, inglobate in cauciuc siliconic, altfel descarcau in aer ca la FIT televizor.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 09, 2007 5:36 pm 
Neconectat
Utilizator

mafalda scrie:
...Am obtinut 30kV. Toate terminalele erau corect izolate si prelucrate, inglobate in cauciuc siliconic...

Interesant. Electroliticii au una din borne (-) la capsula din aluminiu, deci trebuie bine izolati si unii fata de altii. Stii vreun compound, la pret accesibil, pentru tensiuni de ordinul kV? Ma intereseaza pentru un testor de izolatie. Cauciucul cu care am incercat nu corespunde. Rezultate multumitoare am obtinut cu Ropoxid+Romamid de la Policolor, dar in timp se macina, devine casant.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 26, 2007 7:39 am 
Neconectat
Nou venit

Sunt mai multe feluri de cauciuc siliconic, se prefera cel mai pur, semitransparent, folosit special la lipit sticla. Apoi se asteapta minim o saptamana uscarea.
Sarma si componentele din interior nu trebuie sa prezinte terminale de cupru sau cositor cu varfuri ascutite, acestea se vor rotunji sau intoarce, chiar se formeaza bilute de cositor. .
Cateodata se poate folosi la impregnat si parafina curata, eventual amestecata cu sulf, vestita dielectrina. Deasemeni uleiul de transformator bine uscat, componentele trebuind sa fie sustinute de distantiere din teflon, mica.. Si bagheta din polietilena ? flexibila care se topeste cu aer cald, existenta in magazinele pt electronisti trebuie verificata.
Se cauta deci materiale izolatoare cu rezistivitate mare, rigiditate sau tensiune strapungere mare. Se gasesc in tabele. Pana la 40kV se poate face apel si la vid, obtinut in tub sticla ermetizat, dupa introducerea pieselor..
Exista si banda subtire din teflon cu care se pot face bandajari pana la 1-2mm.
Sarma de conexiuni exterioara se procura de la firul de FIT al televizoarelor color sau cea folosita la tuburile fluorescente pentru reclame luminoase.
Daca se doreste acces la un terminal intern, se strapunge izolatorul siliconic cu un ac sau se plaseaza un tubulet izolator inainte de turnare. In nici un caz nu se scot terminale neizolate. Contactul se va face cat mai adanc, fiind inconjurat de material izolator. Se va tine cont de rigiditatea aerului, care strapunge la <3kV/mm.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dielectric
http://en.wikipedia.org/wiki/Electrostatic_discharge
http://en.wikipedia.org/wiki/Dielectric_strength

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]