Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Mie Apr 23, 2014 11:07 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Dec 20, 2012 10:42 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: La Bloc
Ce potentiometre asi putea pune in locu celor originale la un amplificator IEI A-350 ? Ma intereseaza in speecial cel de volum, atasez si o poza.

Imagine

_
Imagine audio-hifi.uv.ro - Poze Cu Amplificatoare Si Boxe De Productie Romaneasca Si Straina.

Sus

Publicitate
 Subiectul mesajului: Potentiometru Echivalent pt IEI A-350
MesajScris: Joi Dec 20, 2012 10:42 pm 
15 mesaje
Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
MesajScris: Joi Dec 20, 2012 11:29 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Suceava
lucaionut scrie:
Ce potentiometre asi putea pune in locu celor originale la un amplificator IEI A-350 ? Ma intereseaza in speecial cel de volum, atasez si o poza.

Imagine

VAi de c#ru tau... Dai sfaturi in stanga si in dreapta despre fiabilitatea amplificatoarelor si nu esti in stare sa schimbi un potentiometru :ras:

"Domnu' inginer", pune mana si masoara rezistenta acelui potentiometru in cateva puncte pentru a afla valoarea lui, precum si daca este logaritmic sau liniar. Dupa ce afli aceste lucruri, cauti pe net unul (...da..poti cauta si pe google imagini, cum iti place tie) care sa corespunda dimensiunilor (distanta intre pini, lungimea si tipul axului).
Pentru a iti reusi aceasta complicata operatiune descrisa mai sus, este necesar ca inainte si dupa terminarea ei, sa faci cateva bai cu "gramatica limbii romane".
Iti doresc noroc! (succes se ureaza celor ce au habar..)

Ultima oară modificat de player4 pe Joi Dec 20, 2012 11:32 pm, modificat de 2 ori în total.

Sus

MesajScris: Joi Dec 20, 2012 11:31 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Romania
Vei gasi tu pe net o poza cu potentiometrul buclucaș...ca doar esti expert in poze de pe net !
Dar mai asteapta , poate vei primi sfaturi competente , exact ca cele pe care le oferi si tu altora !

_
High
Performance
Audio
http://www.hiendaudio.ro/forum/

Motto 1 : PER ASPERA AD ASTRA
Motto 2 : Nosce te ipsum et nosces universum et Deos

Sus

MesajScris: Joi Dec 20, 2012 11:58 pm 
Conectat
Utilizator

Domiciliu: Alimentat din sursa
De cand asteptam momentul asta! :aut: :aut:
Acum pot sa-ti zic si eu,mister inginer,sac,fiindca in momentul asta cred ca iti poti da seama ca nu mai esti un "zeu" al amplificatoarelor.
Potentiometrul ala trebuie mai intai sa-l dezlipesti pe pe placa,apoi sa-i masori rezistenta,iar dupa fuga la magazin/talcioc si cauta altul identic.

_
Iti dau reducere 1% la PC Garage daca vei folosi acest cod in comanda ta:FP7TS7MP

Sus

MesajScris: Vin Dec 21, 2012 12:32 am 
Neconectat
Utilizator

:ras: :ras: :ras:
Nu sunt chiar atat de prost incat sa nu stiu sa schimb un potentiometru, sa il masor, asta este ceva simplu.
Cand am intrebat "Potentiometru Echivalent pt IEI A-350" nu mam referit ca valoare si tipu lui si la ce potentiometru merge fixic din punct de vedere al dimensiunilor in locu celui original.
O Chinezarie ordinara cum este cel de mai jos nu merge prins din cauza filetului scurt si a tijei mici.
Imagine

Din schema reiese ca este de 100 Kohm si este Liniar.

Imagine

Multumesc pt Mistourile facute :bataie :sparge:

_
Imagine audio-hifi.uv.ro - Poze Cu Amplificatoare Si Boxe De Productie Romaneasca Si Straina.

Sus

MesajScris: Vin Dec 21, 2012 12:42 am 
Neconectat
Donator

Domiciliu: Rottenburg
In schema e dat potentiometru si cu legatura pentru control fiziologic (loudness) , acele legaturi cu conector galben din poza prezentata de tine . Vezi ca cei de la ALPS au ceva de genul .

Sus

MesajScris: Vin Dec 21, 2012 3:11 am 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Bucuresti
lucaionut scrie:
:ras: :ras: :ras:
Nu sunt chiar atat de prost incat sa nu stiu sa schimb un potentiometru, sa il masor, asta este ceva simplu.
Cand am intrebat "Potentiometru Echivalent pt IEI A-350" nu mam referit ca valoare si tipu lui si la ce potentiometru merge fixic din punct de vedere al dimensiunilor in locu celui original.
O Chinezarie ordinara cum este cel de mai jos nu merge prins din cauza filetului scurt si a tijei mici.
Imagine

Din schema reiese ca este de 100 Kohm si este Liniar.

Imagine

Multumesc pt Mistourile facute :bataie :sparge:

De la magazinul de componente electronice !!!

Sus

MesajScris: Vin Dec 21, 2012 7:54 am 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: KN37EE
Totusi nu prea inteleg de ce au folosit un potentiometru liniar cad de obicei se folosesc logaritmici
http://www.conrad-uk.com/ce/en/product/ ... O-100K-LOG

_
Descriere succinta a unei masini rusesti: fier balşoi, binzin cacalau, doi ton, durut in c** ca prost taiat fata.
"__farad__"

Sus

MesajScris: Vin Dec 21, 2012 10:18 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: alaturi de pisici
De ce nu-l repari pe cel original?'
Poti inlocui cu orice potentiometru recuperat dintr-un alt amplificator care sa aibe priza de loudness si sa respecte valoarea originalului.

_
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

Sus

MesajScris: Vin Dec 21, 2012 10:46 pm 
Neconectat
Utilizator

Amplificatorul nu este al meu, eu nu am ce face cu el am depasit de mult nivelu lui A-350 :ras: , este al unui prieten care ma tot bazaie la cap de cateva luni sa ai schimb potentiometru de volum.
La magazinele din orasu meu nu are nimic care sa se potriveasca, trebuie sa-i comand dupa net.

_

Ultima oară modificat de Luca pe Vin Dec 21, 2012 11:29 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]