Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Joi Apr 17, 2014 7:15 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Dec 18, 2010 4:04 pm 
Neconectat
Nou venit

Domiciliu: Denta Timis
Salutare! Stie cineva daca se poate face un incarcator de baterie auto dintr-un transformator de la un cuptor cu microunde? Daca da, imi puteti spune ce trebuie sa fac si cum ar trebui rebobinat secundarul?

Sus

Subiectul mesajului: incarcator baterie auto din traf de la cuptor cu microunde
MesajScris: Sâm Dec 18, 2010 4:04 pm 
43 mesaje

Linkuri sponsorizate

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
MesajScris: Sâm Dec 18, 2010 4:27 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Romania Oravita
De obicei trafurile alea is sudate....al tau nu e sudat pe tole?

_
Respect pentru Vasile , DJ DoG ,djlove

Sus

MesajScris: Sâm Dec 18, 2010 5:11 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: KN34AK
Se vinde sise ia un traf corespunzator, ffara tensiuni inutile si periculoase. Cauta " modificare sursa PC pentru incarcare" si gaseste 3-4 solutii. Geme netul de scheme incercate, fara riscuri cu KV !
Unde mai pui ca traful decuptor nu e conceput sa merga ore in sir !

_
Imagine

Sus

MesajScris: Sâm Dec 18, 2010 5:17 pm 
Neconectat
Nou venit

Putz scrie:
De obicei trafurile alea is sudate....al tau nu e sudat pe tole?

cum adica sudate? deci vrei sa spui ca ar trebui modificate si tolele? eu l-am scos din cuptorul cu microunde si i-am scos toata sarma din secundar...ma intrebam cu cate spire sa ii rebobinez secundarul si ce grosime sa aiba sarma folosita pentru a scoate tensiunea si amperajul necesara incarcarii unei baterii Pb/acid de masina de 75Ah si 12V...

Sus

MesajScris: Sâm Dec 18, 2010 5:21 pm 
Neconectat
Nou venit

marinescug scrie:
Se vinde sise ia un traf corespunzator, ffara tensiuni inutile si periculoase. Cauta " modificare sursa PC pentru incarcare" si gaseste 3-4 solutii. Geme netul de scheme incercate, fara riscuri cu KV !

Tensiunile periculoase si inutile le-am eliminat din momentul in care am distrus secundarul original al trafului, si da, am vazut ca s-ar putea face incarcator de baterie si din sursa PC dar eu vreau sa stiu daca pot face asa ceva din traful care il am

Sus

MesajScris: Sâm Dec 18, 2010 5:25 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Bucuresti
Bobineaza si tu in secundar 20-30 de spire, masoara tensiunea si-ti faci un calcul cate spire ti-ar trebui pt 15-16Vcc (depinde ce redresor vei folosi).
Ca sarma, cat mai groasa, 1,5mm minim.

Sus

MesajScris: Sâm Dec 18, 2010 6:58 pm 
Neconectat
Utilizator

valy87 scrie:
marinescug scrie:

Tensiunile periculoase si inutile le-am eliminat din momentul in care am distrus secundarul original al trafului, si da, am vazut ca s-ar putea face incarcator de baterie si din sursa PC dar eu vreau sa stiu daca pot face asa ceva din traful care il am

OK, OK.. care e sectiunea miezului? Nr spire / volt era aprox. 50/ sectiuena miez in cmpatrati.

_
Imagine

Sus

MesajScris: Sâm Dec 18, 2010 7:45 pm 
Neconectat
Nou venit

marinescug scrie:
OK, OK.. care e sectiunea miezului? Nr spire / volt era aprox. 50/ sectiuena miez in cmpatrati.
[/quote]
Daca am calculat eu corect,(sunt incepator in electronica si chestii din astea:D) sectiunea miezului e de 19,25 cm patrati iar dupa formula ce mi-ai spus-o ar rezulta: 50/19,25=2,59 spire la 1 volt adica undeva la 36 de spire pentru 14 V...e corect? :D

Sus

MesajScris: Sâm Dec 18, 2010 9:25 pm 
Neconectat
Utilizator

Chestia cu formula nu e batuta in cuie.
Asta nu te scuteste de bobinaj, te poate apropia de realitate.

Mai este o problema. Aici vorbim de tesnsiune alternativa. Dupa redresare si filtrare.... o sa ai mai mult de 14V.Ai un montaj ceva? Cum limitezi curentul de incarcare?

_
Imagine

Sus

MesajScris: Sâm Dec 18, 2010 9:45 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: SUCEAVA KN37CP
Am studiat problema acum doi ani, chiar am postat masuratori undeva pe forum. Nu trebuie sa rebobinezi transformatorul, trebuie doar sa elimini sunturile si sa alimentezi 'invers 'adica primarul devine secundar si viceversa. Astfel alimentat transformatorul livreaza aproximativ 18V. Dupa redresare vei obtine functie de transformator intre 2si 3A curent de scurtcircuit. Curentul este limitat de inductanta foarte mare a noului primar. Poti creste curentul, trebuie doar sa elimini spire din noul primar. O sa postez un link cu masuratorile facute.
Sa stii ca merita, incarcatorul pentru acumulatori va avea doar transformator si punte redresoare, extrem de simplu deci fiabilitate foarte mare.

Inca ceva, vad ca exista confuzii. Acumulatoarele plumb acid se incarca cu surse de curent. In cazul nostru incarcatorul poate prezenta in gol, o tensiune de 30V dar o data cuplat acumulatorul curentul maxim este limitat la x amperi si tensiunea la borne va fi tensiunea acumulatorului, adica 11V descarcat sau 14,4V incarcat.

_
YO8TPP

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]