Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Mie Apr 16, 2014 10:22 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 97 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Feb 26, 2012 2:54 am 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: timisoara
Lasand la o laoparte faptul ca subiectul a fost abandonat din: " Mie Dec 08, 2010 10:47 am " , ascultarea de muzica furnizata de un amplif pe lampi de 3W ( intr-o camera de bloc de 4m/3m ) este satisfacatoare , chiar daca nivelul de distorsiuni ajunge ( probabil ) si la 1%. Daca stam putin sa analizam problema , sunetul de concert e in sinea lui un sunet distorsionat , care e foarte diferit fata de inregistrarile in studio.
Chiar in momentul de fata ascult niste "Jimi" pe amplif SE de 3W + boxe pro ( 15" + 1,75" ) de 96db si sunetul e ok.
E una sa asculti muzica si e alta sa simti fiecare vibratie transmisa de instrumente.

_
Faci ce vrei ........., dar stii ce faci ?
bojin37@yahoo.com
http://tehnotronic.blogspot.com/

Sus

Subiectul mesajului: Constructie boxe full-range / hi-fi
MesajScris: Dum Feb 26, 2012 2:54 am 
97 mesaje

Linkuri sponsorizate

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
MesajScris: Dum Feb 26, 2012 2:58 am 
Neconectat
Utilizator

Si eu sunt de acord cu tine , problema se pune cand vrei sa urci volumul si n-ai de unde :cry:

_
mai bine mai tarziu decat niciodata

Sus

MesajScris: Dum Feb 26, 2012 2:59 am 
Neconectat
ElForum staff

Domiciliu: Bucuresti
BF37 scrie:
E una sa asculti muzica si e alta sa simti fiecare vibratie transmisa de instrumente.

Bine punctat!

Sus

MesajScris: Dum Feb 26, 2012 1:26 pm 
Neconectat
Utilizator

misa scrie:

IHI 103 db.... la 10 cm de difuzor.... :ras:

Stiu ca tratezi subiectul, ca unul de duminica, cine ti-a spus de 10 cm? Cred ca ai inteles, foarte bine subiectul, dar e mai relaxant asa. Era vb strict de SPL vs puterea unui amplificator si atit.

Sa continui on-topic:
Mie imi place o chestie: singura bascalie amuzanta pentru interlocutori, a fost 2x3W e suficient! Ideea era sau este alta. Daca vorbim de dinamica, nu, nu este suficient decit daca avem incinte extrem de eficiente.
Dar accept sa ramin in diletantismul meu, cu speranta ca voi ajunge curind mai semidoct, pentru a reusi sa scriu niste impresii mai "savante".

Puterea unui amplificator este putere, dinamica - dinamica, distorsiunea - distorsiune si spl-ul unei incinte spl, asta daca este interesant de inteles, daca nu, cui ii pasa? Mie nu!

Sa fac crosetari literare, de imbirligat naivii nu am chef.

Bagati un difuzor de 88 dB, de citi cm diametru doriti, care teoretic tine 60w, in incinta dorita, dimensionata cu Winisd sau Bass box pro, pe unde vreti si obtineti, sunetul unui Grand piano, in camera de la bloc, cu amplificatorul de 100 w - asta este concluzia care am tras-o eu citind tot topicul si ma rog sa faca cit mai multi asa. Macar ne audiofilo-manelizam de tot si realizam intr-adevar ceva.
Doresc in aceste conditii: Auditii "audiofile" pline de succesuri! Primul sistem, cu prima ocazie, asa mi-l fac si eu, conform invatamintelor trase de pe aici. Deja sunt misto si cool :da Mai bine merg sa ma vad cu prietenii icon_jook e mai putin obositor.

Oare de ce in toate topicurile din forum incep sa apara "flame-uri", cind exista Bodega nu o sa pricep curind.

_
https://picasaweb.google.com/liviu.hq
https://www.youtube.com/user/LiviuIanush/videos?view=1
Mai bine prostul desteptilor, decit desteptul prostilor!

Sus

MesajScris: Dum Feb 26, 2012 1:47 pm 
Neconectat
ElForum staff

Ar fi bine sa fie atat de simplu, sa poti avea o incinta extrem de eficienta in toata banda, cu capabilitate serioasa in putere, de dimensiuni rezonabile, astfel incat sa nu fie transportata cu trailerul, si sa nu construiesc o casa in jurul ei, capabila de presiuni acustice de 110 dB, la puteri de 10...30W, la o distanta de ~5m, traductoare cu membrana de celuloza, cu densitatea cat mai mica posibil, de preferat cea a aerului, la temperatura de 20°C, cu rigiditatea diamantului, sa reprezinte si un obiect de design remarcabil, sa fie si integrata in spatiu, s.a.m.d.

Asadar, e nevoie sa facem compromisuri... de aici variantele. Unele satisfac dorintele si nevoile unui individ, altele pe ale altuia...

Discutia asta a trecut de mult de stadiul uneia a realitatilor, si a trecut in cea a ego-urilor...
Chiar si asa, sustin:

Bogat de-as fi, Tenor350M + Grande Utopia EM
In clasa medie, de-as fi: Sony TA-N1 + SS-M9ED
Sarac de-as fi: Orice 3 cai, 2x8"/1x8"/1x2.5", 91-93dB, 200w, cu un Sony TA-F...ES

Pot fi si altele, multe altele, dar am generalizat...

Ultima oară modificat de nomikos pe Dum Feb 26, 2012 1:58 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Dum Feb 26, 2012 1:57 pm 
Neconectat
Utilizator

Nu sunt compromisuri, sunt necesitati tehnice si realitati tot tehnice.
Ca tot amintiram de incinte de 133 dB si 1000 W parca.
Pai una e sa misti aerul in camera de bloc si alta e sa ai un ball-room.
Pai in ball-room ai nevoie de diametru mare, motor mai greu, deci putere necesara mai mare, ca sa il misti. Toate, absolut toate se leaga si nu sunt basme audiofile, sunt realitati tehnice.
Una e sa stai la 2-4 m de incinta si alta la 10-15 m. Spl-ul scade rapid cu distanta, etc.

LE: Undeva in forum, e scris , ca datorita inginerilor si a realitatilor fizico-matematice, sunetul a ajuns in casa oamenilor si ca toate au mai intii o explicatie teoretica, clara, inainte de a se aplica in practica (aproximativ asta era ideea).
Dar cum la noi nu se aplica ocaua lui Cuza, peste tot, ego-ul ne spune altfel decit realitatea, in functie de cum se dezgheata afara. Asa vad eu problema.

_

Ultima oară modificat de Liviu Ianush pe Dum Feb 26, 2012 2:06 pm, modificat de 2 ori în total.

Sus

MesajScris: Dum Feb 26, 2012 2:04 pm 
Neconectat
ElForum staff

Liviu Ianush scrie:
Nu sunt compromisuri, sunt necesitati tehnice si realitati tot tehnice.
Ca tot amintiram de incinte de 133 dB si 1000 W parca.
Pai una e sa misti aerul in camera de bloc si alta e sa ai un ball-room.
Pai in ball-room ai nevoie de diametru mare, motor mai greu, deci putere necesara mai mare, ca sa il misti. Toate, absolut toate se leaga si nu sunt basme audiofile, sunt realitati tehnice.
Una e sa stai la 2-4 m de incinta si alta la 10-15 m. Spl-ul scade rapid cu distanta, etc.

Lucrez la un proiect de casa, ipotetic, pe care vi-l voi prezenta cu drag, cand o sa fie gata...
Exista un volum separat al casei, care reprezinta camera de auditii, proiectii video, bar, dining de musafiri pe parter, iar pe supanta zona de lectura.

Spatiul asta are 6m inaltime, 8 latime, si 24m lungime, din care, strict zona de auditii are h6x8x14, si are tratament acustic la plafoane, pereti si partial la pardoseli... in acest spatiu, nu se poate audia orice.

Sus

MesajScris: Dum Feb 26, 2012 2:11 pm 
Neconectat
Utilizator

Parerea mea este ca ai un spatiu dificil de controlat, dar nu imposibil, datorita inaltimii.
Daca ai o schita, eventual si cu amplasarea incintelor, canapelei ,etc. poate ne dam cu "presupusul" sau poate avem noi ceva de invatat! :da

_

Sus

MesajScris: Dum Feb 26, 2012 2:30 pm 
Neconectat
ElForum staff

Cu mare placere, mai am putin de lucrat pe sectiunea aia, si o sa prezint planuri, sectiuni, poate chiar si ceva randari.

Este foarte dificil, deoarece are un vitraj urias, care trebuie tratat acustic. Am luat in calcul panouri amovibile/acustice, care sa acopere vitrajul, in timpul auditiilor/vizionarilor. La plafon, este extrem de simplu, la pereti la fel, la pardoseala, covoare groase. Nu pot altceva, ca-mi plac pardoselile din lemn masiv.

Repet, e un prototip, probabilitatea s-o construiesc este practic nula. Vorbim de milioane de euro costuri de executie. E doar un exercitiu...

Sus

MesajScris: Dum Feb 26, 2012 6:13 pm 
Neconectat
Nou venit

Domiciliu: Bucale
nomikos scrie:
Cu mare placere, mai am putin de lucrat pe sectiunea aia, si o sa prezint planuri, sectiuni, poate chiar si ceva randari.

Este foarte dificil, deoarece are un vitraj urias, care trebuie tratat acustic. Am luat in calcul panouri amovibile/acustice, care sa acopere vitrajul, in timpul auditiilor/vizionarilor. La plafon, este extrem de simplu, la pereti la fel, la pardoseala, covoare groase. Nu pot altceva, ca-mi plac pardoselile din lemn masiv.

Repet, e un prototip, probabilitatea s-o construiesc este practic nula. Vorbim de milioane de euro costuri de executie. E doar un exercitiu...

Ai mai facut proiecte din astea atit de ambitioase pina acum ? Daca da...as fi interesat de niste schite...si/sau poze. Cit despre Grande Utopia...vreau sa te intreb daca le-ai ascultat pina acum.

Toate cele bune.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 97 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]