Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Joi Apr 17, 2014 6:33 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Attiny2313 si cristal 20Mhz
MesajScris: Lun Noi 16, 2009 10:50 pm 
Conectat
Utilizator

Domiciliu: Ploiesti
M-ai facut curios..asa ca am programat un ATTINY 2313 "virgin" cu hexul descarcat de pe site, cu setarile pe care ti le-am spus mai sus. Merge impecabil !!! Cred ca tu gresesti undeva, desi nu-mi dau seama unde...Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult. Numai bine !

Sus

Subiectul mesajului: Attiny2313 si cristal 20Mhz
MesajScris: Lun Noi 16, 2009 10:50 pm 
45 mesaje

Linkuri sponsorizate de la Google

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
MesajScris: Mar Noi 17, 2009 7:09 pm 
Conectat
Utilizator

Domiciliu: Rm Vilcea
fratello scrie:
M-ai facut curios..asa ca am programat un ATTINY 2313 "virgin" cu hexul descarcat de pe site, cu setarile pe care ti le-am spus mai sus. Merge impecabil !!! Cred ca tu gresesti undeva, desi nu-mi dau seama unde...Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult. Numai bine !

Sa fim seriosi, m-ai ajutat destul de mult, cit despre mine vorba cuiva "nu am gresit ci am gasit un mod care nu merge".
Acum sper sa nu aiba Pony problema cu programatorul meu, la verificarile facute mi-a dat OK, eu pe acesta il am.
Fişiere ataşate:
prog.jpg

Apropo, de frecventmetru in sine esti multumit, ceva plusuri sau minusuri?

Sus

MesajScris: Mar Noi 17, 2009 10:31 pm 
Conectat
Utilizator

Frceventmetrul il folosesc f.rar... si e OK la ce-mi trebuie mie...L-am facut initial, modificand codul, ca vitezometru digital pentru Loganul meu. Nu mai lucrasem cu AVR si eram curios. BTW...programatorul tau functioneaza corect, adica ai facut (si) alte montaje care functioneaza corect ? Eu am folosit programator ca cel din schema (revista Conex Club nr.4/2006, autor Croif V.Constantin).

Sus

MesajScris: Mar Noi 17, 2009 11:37 pm 
Conectat
Utilizator

fratello scrie:
Frceventmetrul il folosesc f.rar... si e OK la ce-mi trebuie mie...L-am facut initial, modificand codul, ca vitezometru digital pentru Loganul meu. Nu mai lucrasem cu AVR si eram curios. BTW...programatorul tau functioneaza corect, adica ai facut (si) alte montaje care functioneaza corect ? Eu am folosit programator ca cel din schema (revista Conex Club nr.4/2006, autor Croif V.Constantin).

Am inceput sa lucrez din curiozitate cu Mc-uri doar Atmel si doar Attiy2313 si Atmega8 si asta nu de mult timp. Fiind la inceput si nestiind despre ce e vorba am zis sa fac un programator simplu pe portul paralel (ca serial nu am) si daca o sa-mi placa o sa fac altceva mai complicat. Mi-a placut insa ceva mai complicat nu am facut dar l-am modernizat un pic adica am facut rost de o mufa LPT la care se putea deschide carcasa am introdus rezistentele inauntru si asa am cel mai mic si simplu programator posibil. De programat cu el am programat cu brio toate mc-urile adica vre-o 6 insa din Bascom si fara oscilator extern cum sti deja. Mi-am facut un cronometru cu afisaj cu leduri pentru UV-boxul meu si vameter pentru sursa mea dubla de alimentare si alte mici nimicuri.
Acum am ajuns la concluzia ca trebuie sa-mi fac neaparat un programator pentru deblocare, sa vedem la care ma opresc astfel sa nu mai am grija blocarii :da

Sus

MesajScris: Vin Noi 20, 2009 12:46 am 
Conectat
Utilizator

Citeste si topicul despre deblocare fuse la Atmega8...cine stie...

Sus

MesajScris: Joi Noi 26, 2009 11:10 pm 
Conectat
Utilizator

Pina la urma am reusit sa setez astfel Bascom-ul:
Fişiere ataşate:
bas.jpg

in sensul ca nu-mi mai da eroare si nici nu-mi mai blocheaza vreun Mc. Setarea am facut-o dupa lungi cautari pe net unde am invatat cred sa citesc corect datashhet-ul lui 2313 unde zice sa fac astfel setarile de fuse pentru oscilator extern.
Deci cum am zis am reusit sa-l programez fara sa-l blochez insa am dubii ca functioneaza corect programul. Montajul are un led care ar trebui sa pulseze la fiecare 1 secunda, la mine pulseaza cam la 7secunde cind de fapt se face si refres-ul ecranului, am incercat sa masor frecventa retelei masurind iesirea unui traf de 9V si i-mi afisaza 400Hz. Ce ziceti, functioneaza bine sau functioneaza pe 8Mhz? Inseamna ca nu mi-a reusit inca programarea?

Sus

MesajScris: Lun Dec 07, 2009 8:35 pm 
Conectat
Utilizator

Am reusit sa mai blochez doua bucati, proiectul asta ma imbatrinit cu 5ani...

Deci, acum reusesc sa programez fara probleme MCU cu oscilator extern de 20Mhz insa softul ruleaza greu, in specificatii zice ca ledul pe care il are trebuie sa clipeasca la 1 secunda insa la mine clipeste la 7 cu toate ca e setat pe oscilator de 20Mhz. Mi-a zis cineva ca trebuie dezactivat "Divide clock by 8" pentru a beneficia de viteza de ceas maxima si cred ca are dreptate, dar cum i-i dau disable cum se blocheaza MCU cu toate ca fuse bitii sint setati corect, zic eu.
Mai jos pun ce am facut pina acum:
Asa zice datasheet-ul sa setez fuse:
Fişiere ataşate:
d1.jpg

Fişiere ataşate:
d2.jpg

Asa am facut setarile in Bascom si merge, insa clock e divizat cu 8:
Fişiere ataşate:
fuse.jpg

Nu stiu cum sa dau disable la divide clock, de fapt stiu, insa cum ii dau sa rescrie fuse cum sa blocat:
Fişiere ataşate:
fuse2.jpg

Poate aveti timp sa va uitati un pic prin datasheet, pagina 24 in jos, zice multe de configurare fuse insa nu prea pricep eu tot.

Salvati-ma....

Sus

MesajScris: Joi Dec 10, 2009 11:27 am 
Conectat
Utilizator

M-am lasat pagubas, acum programez fara problema MCU cu oscilator extern la 20MHz insa nu pot dezactiva acel "Divide clok by 8" sub nici o forma, m-i se blocheaza MCU. Trebuie sa fie o chichita ceva despre care acum nu-mi dau seama si nici nu mai am chef de blocat, am 10 bucati blocate pina acum si consider ca e indeajuns...
Asa ca am modificat softul pentru ce i-mi trebuia mie. Singura problema e ca nu am cu ce etalona, am recurs la simulari in Proteus si am constatat ca ar cam corespunde cu realitatea, am comparat cu frecventa retelei de 220 normala si dublata, si a iesit asta:
Fişiere ataşate:
frec.jpg

O imagine din timpul testelor la un invertor de sudura, stiind ca asta ar cam fi frecventa la care lucreaza un invertor s-ar putea sa corespunda...
Daca cineva vrea sa faca acest proiect si intimpina aceleai problema ca si mine cu programarea pun mai jos HEX.ul cu modificarile facute pentru a nu mai fi nevoie sa umble la acel "Divide clock by 8":
Fişiere ataşate:
frec1.zip

Imagine in timpul simularii:
Fişiere ataşate:
prot.jpg

Ca si proiecte mai departe m-ar interesa un miliohmetru si un LC-metru, ramine de vazut...

Sus

MesajScris: Joi Dec 10, 2009 12:31 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Arad
intentionez sa-mi fac cadou de craciun (probabil cu intarziere) un atstk500 de la mama lui. in timpul liber o sa ma ocup si de colegii forumisti care au adunat avr-uri blocate... sa le fac un serviciu in ceea ce priveste deblocarea lor. daca mai creste lista de uC pagubite da-mi de stire... poate merita un drum pana la posta si taxele de expediere.

Sus

MesajScris: Joi Dec 10, 2009 1:31 pm 
Conectat
Utilizator

srdjan scrie:
intentionez sa-mi fac cadou de craciun (probabil cu intarziere) un atstk500 de la mama lui. in timpul liber o sa ma ocup si de colegii forumisti care au adunat avr-uri blocate... sa le fac un serviciu in ceea ce priveste deblocarea lor. daca mai creste lista de uC pagubite da-mi de stire... poate merita un drum pana la posta si taxele de expediere.

Cred ca se merita, in cea ce priveste deblocarea in general in regim DIY numai de Attiny2313 nu se vorbeste, cel putin aici e o discutie cu deblocarea lui ATmega8, uite si aici ceva cu bani: http://www.microcontrollerprog.com/
care m-ar incanta, insa ma abtin deocamdata.
Atstk500 stie sa si deblocheze?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]