Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Mie Apr 16, 2014 7:13 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Mai 12, 2006 1:19 pm 
Neconectat
Utilizator

salut...as vrea sa stiu si eu dak exista vreo formula de calcul pentru a calcula amperajul suportat de un cablu litat de cupru, in cazul meu de 3mm (sau 4mm) diametru...
vreau sa stiu dak e de ajuns pentru masina, su mai trebuie.........

Sus

Subiectul mesajului: Amperaj X prin cablu de grosime Y....
MesajScris: Vin Mai 12, 2006 1:19 pm 
15 mesaje

Linkuri sponsorizate

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 12, 2006 1:55 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: CYBERIA
Vezi link-ul urmator pentru un tabel complet: Wire Size

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 12, 2006 10:52 pm 
Neconectat
Utilizator

Cred k asta te va ajuta ;)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 13, 2006 11:35 am 
Neconectat
Utilizator

salut, va multumesc ff mult, dar ce inseamna AWG...
Multumesc ink o data

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 13, 2006 11:42 am 
Neconectat
Utilizator

AWG = American Wire Gauge (e un standard american, dar ignora-l!)
Pentru noi conteaza doar sistemul metric (mm2, in cazul de fata).

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 13, 2006 5:05 pm 
Neconectat
Utilizator

:smt007
in general nu se poate face un calcul cat de cat valid daca nu se cunosc specificatiile cablului respectiv: conductor(probabil Cu) lungime daca se doreste limitarea caderii de tensiune, tip izolatie, grosime izolatie etc. asta deoarece conditiile de racire depind foarte mult de izolatia cablului
in principiu nu exista o limita a curentului prin conductoare atata timp cat nu depasesc o temperatura o cadere de tensiune etc.
deci in cazul acestor tabele ele sunt in cel mai bun caz orientative.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 13, 2006 6:31 pm 
Neconectat
Utilizator

EVIDENT

Dar sint niste valori rezultate in urma unor calcule.. fie ele si empirice.
Citat:
nu exista o limita a curentului prin conductoare atata timp cat nu depasesc o temperatura o cadere de tensiune

Pai tocmai din aceste considerente au reiesit tabelele respectie.. rezistenta pe metru liniar este totusi o "cunoscuta" si de aici se poate calcula o cadere de tensiune si o putere disipata (pe metru liniar) functie de curentul ce strabate cablul.

Cel putin pentru utilizari "normale" (fara racire fortata sau interconectarea unor circuite de precizie) se poate tine cont de valorile din tabele.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 13, 2006 8:34 pm 
Neconectat
Utilizator

Ar mai fi doua remarci:
1. e vorba de cablu multifilar, deci calculul suprafetei sectiunii nu se face tocmai cu diametrul "pachetului" de fire; banuiesc ca nu exista datele de catalog ale cablului, deci va trebui masurata o "lita" si numarate toate
2. probabil ca intrebarea se refera la un cablu de alimentare in curent continuu; daca nu e asa, lucrurile se complica
In fine, tavix are dreptate. Chestia cu tabelele e desigur orientativa, dar daca tu te gandesti doar sa nu-ti ia foc cablul, dar ai pe el o cadere de tensiune relativ mare si fluctuanta, poate fi neplacut (de exemplu pentru un amplif de putere)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 13, 2006 9:32 pm 
Neconectat
Utilizator

Citat:
1. e vorba de cablu multifilar, deci calculul suprafetei sectiunii nu se face tocmai cu diametrul "pachetului" de fire; banuiesc ca nu exista datele de catalog ale cablului, deci va trebui masurata o "lita" si numarate toate

Sa inteleg ca nu esti electronist.. asa ca hai sa-ti explic "babeste": rezistenta unei lite din acel cablu este:
r = (q*L)/S, unde
q = rezistivitatea (de fapt e "ro", dar nu l-am gasit pe tastatura!)
L = lungimea cablului
S = sectiunea litei

Sa presupunem ca avem 10 lite in acel cablu. Rezistenta lui va fi rezistenta celor 10 lite in paralel:
R = r/10 = (q*L)/10*S
adica ar fi egala cu rezistenta unui cablu de aceeasi lungime, dar de 10 ori mai gros (ca sectiune, nu diametru).

Morala?! Ori e litat, ori e "dintr-una", are (cam) aceeasi rezistenta. Cablurile sint (in general) litate pentru a fi mai flexibile..

Citat:
2. probabil ca intrebarea se refera la un cablu de alimentare in curent continuu; daca nu e asa, lucrurile se complica

Ba eu cred ca tabelele sint perfect valabile (si cred ca sint si specifice) in curent alternativ. Astfel de tabele se folosesc in general (de catre electricieni) pentru dimensionarea retelei electrice a unei locuinte etc.. sint niste valori "acoperitoare" pentru astfel de aplicatii (unde sarcina nu are valoarea maxima in mod continuu).

Pentru aplicatia de fata (cabluri de alimentare pentru un power amp auto) singura problema ar fi tensiunea mica (12V) pentru care conteaza caderea de tensiune pe cablu.. in acest sens, ori se face un calcul exact (de exemplu, se admite o cadere de 1V la curent maxim) ori se ia din tabel valoarea corespunzatoare si se inmulteste cu 2, de ex. Totusi, cel mai bine ar fi sa se calculeze valoarea rezistentei cablului pentru un curent anume.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mai 14, 2006 8:21 am 
Neconectat
Utilizator

formula o stiu, am aplicat-o si eu, dar q(ro) l-am gasit in manualul de fizica pentru cupru, dar nu zice k litat sau nu...mi-a dat o valoare destul d mare a tensiunii suportate...mentionez k cablul e de 6, adik are sectiunea cam de 4mm.....
dak nu e de ajuns pentru aprox 50A, o sa pun 2 in paralel, iar masa o sa o iau din portbagaj....
poate-mi da si mie cineva generos q de la cupru litat(dak o exista asha ceva), sau poate-mi spune ce curent maxim poate trece printr-un cablu de a)3mmsectiune b)3,5mm sectiune c)4mm sectiune
Va multumesc...
a, cablul are cam 5,5 metrii....

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]