Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Mie Apr 16, 2014 7:10 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Push-Pull/3D
MesajScris: Mie Iun 16, 2010 3:58 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: PLOIESTI epicentru
Datorita faptului ca nu reuseam sa configurez o distanta optima intre axele tuburilor sau cablajul imprimat devenea o "placinta" mare am recurs la metoda 3D(oricum lumea in care traim este de asa natura),astfel toate inconvenientele au disparut-permitind conexiuni de masa mai mult decit OK si multe alte avantaje...,cum se poate vedea in imagini (cele citeva fire/mufe sint de la proba primului etaj impreuna cu defazorul).L_am botezat 3D-cablaea fiind spatiala(mi se pare o metoda foarte buna si compacta care permite distante mari intre trase-dupa caz si realizarea unor conexiuni de masa aproape ideale/<toate traseele de masa ramificate si independente>,toate traseele de + ramificate si independente , plus toate condensatoarele de filtraj etaje-local inclusiv etaj final ,circuitul de intrare nu are nici 2cm...).

_
Eppur si muove

Ultima oară modificat de valderama pe Mie Iun 16, 2010 4:12 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului: Push-Pull/3D
MesajScris: Mie Iun 16, 2010 3:58 pm 
26 mesaje

Linkuri sponsorizate

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
 Subiectul mesajului: Re: Push-Pull/3D
MesajScris: Mie Iun 16, 2010 4:10 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: VALHALA
valderama scrie:
Datorita faptului ca nu reuseam sa configurez o distanta optima intre axele tuburilor sau cablajul imprimat devenea o "placinta" mare am recurs la metoda 3D(oricum lumea in care traim este de asa natura),astfel toate inconvenientele au disparut-permitind conexiuni de masa mai mult decit OK si multe alte avantaje...,cum se poate vedea in imagini (cele citeva fire/mufe sint de la proba primului etaj impreuna cu defazorul).

interesanta abordarea
daca se defecteaza o componenta ,din mijlocul placilor ,care este conectata la ambele placi ,nu este cam greu de inlocuit?

_
http://www.facebook.com/#!/pages/Viotub ... ark_t=page

LMO-Lazaroiu furnizorul principal de OT pt VIOTUBEAMP

Sus

MesajScris: Mie Iun 16, 2010 4:15 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: DB.
Arata bine "cubul incandescent" doar ca acei electrolitici mascati intre cablaje ar putea suferii din cauza caldurii degajate de rez. de putere ?
Nu era mai eficient sa fie pozitionati pe partea aceea cu cei 2 semireglabili?
Ca fapt divers aici se observa avantajul unui pcb multistrat.

_
Fine wine comes in glass bottles, not plastic bags. Therefore the finest electrons are also found in glass bottles.

Sus

MesajScris: Mie Iun 16, 2010 4:18 pm 
Neconectat
Utilizator

viobio scrie:
interesanta abordarea
daca se defecteaza o componenta ,din mijlocul placilor ,care este conectata la ambele placi ,nu este cam greu de inlocuit?

Nici de cum , acele componente(perpendiculare in planul "senvisurilor") au fost lipite la final ,orice componenta se poate schimba poate unele un pic mai greu ,dar oricum la montajele pe care le realizez nu prea se defecteaza componenta...
kosmin227 scrie:
... doar ca acei electrolitici mascati intre cablaje ar putea suferii din cauza caldurii degajate de rez. de putere ?.. .

Acest aspect a fost luat in calcul putera de care faceti vorbire in spatiul dintre cele doua pcb "senvis" fiind doar de circa 6w(dupa 10 ore/<o noapte> chiar cu capace de carton fixate la capete temperatura in volumul interior avea 5 grade peste temperatura mediului ,dar in conditii reale nu va avea capetele obturate/<volum inchis> asadar nu stiu daca in acel volum imaginar vor fi in plus 3 grade/<raportat la mediul exterior lui>....)
__In schimb ofera avantaje fantastice ! acest mod de abordare(referitor la conexiuni__cine va aborda de o asa maniera problema cablari...,va trage concluzii !!!-negresit.).
__Dupa cum se poate observa rezistentele de putere (rezistentele g2 pe care apare o putere de circa 1w) sint anume pozitionate in raport cu condensatori electrolitici.

_
Eppur si muove

Ultima oară modificat de valderama pe Mie Iun 16, 2010 5:12 pm, modificat de 10 ori în total.

Sus

MesajScris: Mie Iun 16, 2010 4:25 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: bl. PL83
Am mai vazut metoda asta pe undeva, se cheama 'Cordwood':
http://en.wikipedia.org/wiki/Printed_ci ... nstruction

_
Imagine

Sus

MesajScris: Mie Iun 16, 2010 5:00 pm 
Neconectat
Utilizator

Mikrosha scrie:
Am mai vazut metoda asta pe undeva, se cheama 'Cordwood':
http://en.wikipedia.org/wiki/Printed_ci ... nstruction

__Da ,asa se cheama metoda de cablare...(acum si aici Cordwood/practic, pentru vacuum-tubes in AF),
Ca sa am toate componentele intr_o suprafata de 1,2 decimetri patrati (transformata in volum ,h=5cm=0,5dm rezulta aprox. 0,6 decimetri cubi) in alte conditii este imposibil si nu numai ca este imposibil dar nici conexiunile nu se pot realiza corect(tinind cont ca acolo sint toate condensatoarele de filtraj,exceptie facind primul C_eu dupa punte si inainte de "drosel").
__Singurul inconvenient in opinia mea fiind poate proiectarea un pic mai dificila sa zic(in rest numai avantaje certe...,circotasii pot incerca ,daca doresc , aceasta "metoda" de cablare ,dupa care voi fi/promit foarte receptiv la concluziile dumnealor aplicate).
Am dorit sa expun si o alta modalitate de cablare in cazul tuburilor electronice (nimic mai mult) , poate sursa de inspiratie si pentru alti domni...pasionati de vacuum-tubes in AF.

_
Eppur si muove

Sus

MesajScris: Vin Iun 18, 2010 11:47 am 
Conectat
Utilizator

Domiciliu: Pitesti
:aplauze Va propun o metoda si mai compacta prin care sa eliminati placa inferioara din acel sandwich:
Pe o singura placa, pe partea superioara amplasati lampile iar pe partea opusa componentele. In felul acesta nu mai aveti un spatiu constrans termic intre cele doua placi si dezavantajele cu privire la schimbarea componentelor.
Asa am realizat un proiect care merge fain.
aici:
viewtopic.php?f=205&t=60929

Sus

MesajScris: Vin Iun 18, 2010 2:30 pm 
Neconectat
Utilizator

Cristian74 scrie:
..Pe o singura placa, pe partea superioara amplasati lampile iar pe partea opusa componentele...

Multumesc pentru propunere(intentia conteaza) , dar e "fumata" de mult ! ,sint si citeva posturi de ale mele cu cablaje realizate in acest fel-similar propuneri tale,In cazul de fata Nu se poate decit 3D si (toate componentele grupate) in 1,2 decimetri patrati respectiv 0,6 decimetri cubi,Nu mai stau sa explic ca ma plictiseste,cine vrea sa inteleaga bine , cine NU sa o ia cum doreste(poate sa caute si nod in papura-Nu_i problema mea).Daca circotiti sa fie macar la subiect/obiect ,nu asa doar ca sa ne aflam in treaba.Sau mai stii , poate trebuie sa iau lectii de cablare !? :ras:(il rog frumos pe Cristian74 sau alti ca el sa ma invete cum trebuia sa procedez ?!,ca sa fie bine... :rade: ).
__Mai bine sa vedem niste sinusuri asa... la prima "cheie"-30W_CFB(y=5v/div)...,la 20hz datorita timpului de expunere-sinusoida nu este intreaga.Si un sqw-20Hz in coada ca sa fie.

_
Eppur si muove

Sus

MesajScris: Vin Iun 18, 2010 3:51 pm 
Neconectat
Utilizator

Aa..., uitasem acum tensiunea anodica finale nu este decit 345V in sarcina maxima (g2 finale 265V Rg2=680 ohmi) in final cind va fi gata transformatorul de alimentare tensiunea anodica finale va fi 390-400V in sarcina maxima (g2 finale 275-280V Rg2=680 ohmi),in final mizez pe 35W la iesire in sarcina sinus nelimitat(aceasta putere ceva mai mica-motivata fiind de reactia negativa din catozi finale/CFB ,fara CFB probabil ca se poate obtine 45W in sarcina sinus nelimitat-negativare ceva mai mare clasaAB2 ,dar pe mine ma intereseaza primi 25W in clasaA eventual 35W in clasaAB1 ,astfel CFB nu va lipsi.Sarcina la iesire este cuplata diferential/<secundar simetric cu priza mediana-mediana la masa> ,traful de iesire de acest gen/fel download/file.php?id=46326&mode=view ).

_
Eppur si muove

Sus

MesajScris: Vin Iun 18, 2010 10:41 pm 
Conectat
Utilizator

Domiciliu: Pitesti
Cristian74 scrie:
:aplauze Va propun o metoda si mai compacta prin care sa eliminati placa inferioara din acel sandwich:

A fost o propunere, dar dvs il realizati cum va place chiar si pe doua placi de 10 cm X 12 cm, insa, v-as intreba ce schema are amplificatorul PP prezentat?
Cristian

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]