Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Vin Apr 18, 2014 6:14 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 111 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Incalzire in pardoseala
MesajScris: Joi Ian 17, 2013 1:52 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Alexandria
Am inteles, multumesc pentru raspunsuri.
Daca folosind teava de 18x2 aveam nevoie de 90 m, la 16 sunt sigur ca ar trebui mai multi.
Oricum, cred ca o sa fac un compromis si o sa merg cu 20x2 de la valrom (PEX cu bariera de oxigen). As fi mers pe Uponor, dar pretul este dublu ... Sper sa nu regret mai tarziu.

_
iTermice --- Sursa ta de caldura

Sus

Subiectul mesajului: Incalzire in pardoseala
MesajScris: Joi Ian 17, 2013 1:52 pm 
111 mesaje

Linkuri sponsorizate de la Google

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
MesajScris: Joi Ian 17, 2013 9:14 pm 
Neconectat
ElForum staff

Domiciliu: Str. Manastur
Succes!
Eu am folosit numai teava de 16. Am avut noroc. Exact in perioada cind am cumparat eu teava, cei de la Unipipe/Uponor aveau o campanie de promovare. La fiecare rola de 200m cumparata primeai o rola de 100m gratis. Iti dai seama ca am cumparat toata teava le loc. (orientativ 1000m, poate putin mai mult)
Deocamdata nu-mi pare rau.
Cinstit, eu doream sa folosesc teava cu insertie de aluminiu din doua motive:
1. Nu credeam in teava doar din plastic si bariera de oxigen....Si nici acum nu cred, o consider o duma comerciala. Ce bariera mai buna poate fi ca un strat metalic?
2. Pe vremea aia acele tevi doar din plastic aveau aproximativ acelasi pret (in Romania) ca cele cu insertie de aluminiu DE FIRMA. Alta chestie strict comerciala pentru ca aparusera relativ recent la noi, iar marketingul trebuia sa faca si el ceva, doar nu putea sa someze. Trebuia sa-ti bage mina in buzunar ca doar asta e rolul lui.

Sus

MesajScris: Joi Ian 17, 2013 11:25 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Timisoara 81
misa scrie:
...poti folosi orice teava si orice temperatura....

Nu ai voie sa depasesti 50 de grade pe tur.

_
Ce bine era cand ziceam noi ca e rau

Sus

MesajScris: Vin Ian 18, 2013 12:53 pm 
Neconectat
ElForum staff

Evident! Orice temperatura in plaja admidibila trebuia sa zic.

Sus

MesajScris: Mie Ian 30, 2013 12:33 am 
Neconectat
Nou venit

Domiciliu: Tg Mures
In primul rand, va rog sa ma scuzati daca nu potrivete intrebarea mea in topic. Nu am stat sa o parcurg, dar dupa titlu parea corespunzator.

Are cineva experinta (din punct de vedere electric) cu sistemul de incalzire in pardoseala cu film de carbon? Pur si simplu alimentat (fara termostat), filmul acesta la ce temperatura se incalzaste si in cat timp?
Nu ma intereseaza din punct de vedere a incalziri in pardoseala, ci vreau sa rezolv incalzirea unui vas ce foloses pentru developarea PCB-urilor. Am vazut ca exista film deagenul cu latinea de 33cm, ce ar fi chiar perfect la un vas pentru developat cablaje pana la dimensiunea A4. Numai ca nu stiu daca acesta se incalzeste suficient ca sa aiba efect la corodare (macar 40grade, da ar fi mai bine 50-60).

Sus

MesajScris: Dum Feb 03, 2013 10:33 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Bradesti. Dolj
Vezi ca pentru aplicatia ta exista cablu degivrant cu alimentare la retea, e izolat bine si se vinde la metru.Iei cativa metri si-l serpuiesti pe fundul vasului de developare.Se incalzeste pana la 50-60 de grade maximum.Vezi pe net, sunt mai multe firme care vand asa ceva.

Sus

MesajScris: Dum Feb 03, 2013 10:44 pm 
Neconectat
ElForum staff

Domiciliu: printre UPSuri
Mare atentie, ca unele lucreaza numai cu termostat, altele merg si fara!

_
PM-ul e pt afaceri si chestii personale-gen adrese etc
Pt probleme tehnice, se folosesc subiectele forumului!

Sus

MesajScris: Dum Feb 03, 2013 10:57 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Baia Mare
Pentru PCB: merge si un incalzitor pentru acvariu (din acela in tub de sticla ...cred ca e din cele mai sigure ...la mine e lasat afara capatul cu plastic, astfel nu va apare nici o sansa de a intra lichid in zona cu tensiune) ! Eu asa am si sint multumit de el. (mentionez ca lucrez doar cu clorura ferica :-) )
De asemenea folosesc si o pompa de aer (vibrator) tot destinat acvariului ...cu PCB-ul prins vertical ...merge super.
Daca doresti sa lucrezi cu dublu placat ...te sfatuiesc sa nu pui placuta orizontal ...apar diverse "precipitari" care vor ramine pe suprafata PCB-ului si incetinesc corodarea. Eu am fost la un atelier care confectioneaza acvarii din sticla, le-am dat dimensiunile si la grosime le-am spus sa faca cit de subtire pot ei "caramida" ... oricum in 99% din cazuri lucrez doar cu un singur PCB la un moment dat.
Scuze de offtopic

Sus

MesajScris: Mar Feb 05, 2013 9:11 pm 
Neconectat
ElForum staff

validae scrie:
Eu v-am zis, trebuie sa lasati documentatie serioasa, faceti un ,,service manual" al instalatiei, sa se poata bucura si urmasii dvs. de minunatia aia. Ca de fiabilitate nu ne indoim :da

Pentru Validae, pun si o poza cu una din unitatile centrale, poza pe real, unitatea montata la locul faptei (am 4): http://dl.dropbox.com/u/3712780/Atelier ... 050922.JPG

Sus

MesajScris: Mar Feb 05, 2013 9:22 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Bradesti. Dolj
Meserie domnule, nu gluma.Din ce vazusem mai inainte, nici nu ma asteptam la altceva. Cred ca singurul lucru pe care-l mai aveti de facut e sa puneti niste panouri fotovoltaice pe casa si o eoliana in curte si sa deveniti independent energetic. Atunci sigur vine Discovery Science la dvs. sa vada ca se poate si-n Romania.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 111 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]