Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Joi Apr 24, 2014 2:15 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Iul 01, 2010 6:22 pm 
Neconectat
Nou venit

Domiciliu: Brasov
Am un aparat de sudura si s-a lucrat cu el pina s-a incalzit de sa aparut scurt si in primar si secudar , eu le-am debobinat si am refacut primarul bobina ,care era lacuita si a sarit lacu eu am izolat cu ceva toata bobina si am bobinato dar nu am reusit sa sa bobinez asa ordonat cum a fost facut de fabrica ce ziceti o sa am pierderi mari , aparatu de sudura e destul de micut mergea numai cu 2 si 2,5 o sa mai reusesc sa fac suduri cu el?
Ramane sa fac si cu secundaru la fel aveti idee conteaza sensu cum bobinez fata de primar ? :jytuiyu

Bobina este din aluminiu nu din cupru asa a fost din constructie nemti lau facut ,cred ca si asta ii mai scade puterea nu? :tryre

Sus

Publicitate
 Subiectul mesajului: Vreau sa rebobinez un apart de sudura
MesajScris: Joi Iul 01, 2010 6:22 pm 
3 mesaje
Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
MesajScris: Sâm Iul 31, 2010 10:08 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Tulcea
Atata timp cat respecti numaru de infasurari care au fost aparatu va merge identic ca inainte , nu conteaza daca infasurarile nu saint perfect una langa alta .
Eu am facut isolatie la sarma groasa si cu panblica folosita la bobinaj si apoi am lacuit totu , merge de ani de zile
Aparatu daca este calculat pentru sarma de aluminiu nu afecteaza ,daca vrei sa folosesti sarma de cupru trebue recalculat bobinaju care vrei sal schimbi ,primar sau secundar
Sensu de bobinare primar fata de cel secundar nu conteaza .

Sus

MesajScris: Mie Sep 22, 2010 11:19 pm 
Neconectat
Nou venit

Domiciliu: Baia Sprie
Atentie la infasurari , cel mai important este nr de spire . Trebuie respectat ca sa mearga la fel ca inainte . Nu ai specificat daca tipul de miez este E sau I , cu o infasurare de primar si una de secundar peste , sau cate doua separat. Daca vrei totusi sa il refaci identic trebuie doar sa respecti nr de spire si sectiunea firului (pe care insa spui ca l-ai recuperat) , era mai bine sa-l refaci cu unul din cupru pentru ca nu s-ar incalzi asa de repede.Nu uita insa sa-l lacuiesti bine. Restul tine de practica.Succes.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]