Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Joi Apr 24, 2014 2:14 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Apr 29, 2012 2:34 pm 
Neconectat
Nou venit

Domiciliu: sfdghfgj
Condensatorul C1, 59k/40V? Nu e cam mica tensiunea de lucru? La acela va referiti?

Care e treaba cu P2 si J2? Partea aceia trasata cu linie punctata nu face parte din montaj? Sau se conecteaza la apasarea vreunui comutator?

59k? N-am vazut condensator de ordinul kF in viata mea, daca vad eu bine ce scrie acolo. Cred ca e imens la o asemenea capacitate. In plus, nici rezistenta de limitare a curentului pe condensator nu vad sa aiba.

Sus

Publicitate
 Subiectul mesajului: CONDENSATORI pt. TRAF Sudura AC ---> CC
MesajScris: Dum Apr 29, 2012 2:34 pm 
43 mesaje
Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
MesajScris: Dum Apr 29, 2012 3:40 pm 
Conectat
ElForum staff

Domiciliu: printre UPSuri
59uF*1000=59.000uF :nas:

_
PM-ul e pt afaceri si chestii personale-gen adrese etc
Pt probleme tehnice, se folosesc subiectele forumului!

Sus

MesajScris: Dum Apr 29, 2012 4:09 pm 
Neconectat
Nou venit

N-am mai intalnit astfel de notatie.... Pana la urma, orice sut in fund e un pas inainte.... n-am de ce sa ma supar. :d

Totusi, cum ramane cu rezistenta aia de limitare a curentului prin condensator, ca n-o vad.

Sus

MesajScris: Dum Apr 29, 2012 4:54 pm 
Conectat
ElForum staff

Domiciliu: printre UPSuri
Pai de limitarea curentului se ocupa bobina de filtrare,in cazul asta

_
PM-ul e pt afaceri si chestii personale-gen adrese etc
Pt probleme tehnice, se folosesc subiectele forumului!

Sus

MesajScris: Lun Apr 30, 2012 12:03 pm 
Neconectat
Utilizator

Imagine
Asta e specificatia instalatiei la care se refera schema, am zis ca e vorba de un mig-mag, deci tensiuni mai mici. la mers in gol tensiunea e de 28V, in sarcina sunt 17-20V.
Condensatorul, de 59 mii micro, s-a ales la tensiune dubla relativ la conditiile de lucru, e suficient.
La redresorul manufacturat de care vorbiti, pt Umax de 70V se vor pune conensatori cu Un de 150-200V.

Sus

MesajScris: Lun Apr 30, 2012 1:44 pm 
Neconectat
Nou venit

Multumesc tuturor pt. indicatii si pareri.

@em2006, evident aveti mai multa experienta in domeniu decat mine si as vrea sa va rog sa analizati montajul.

Prima preocupare este legata de valoarea rezistentei pe condensatori, intrucat m-ar durea sufletul sa-i vad pocnind, fiindca nu sunt ieftini. O sa cumpar una variabila, pt. a putea experimenta cu ea inainte de a concluziona definitiv. Insist asupra rezistentei, deoarece dupa cum ati spus intr-un post anterior, condesatorul vede doar rezistenta drosserului si a cablurilor de sudura. Si daca aceasta rezistenta e prea mica, el se va descarca si incarca prea rapid si implicit se va distruge. Si din moment ce nu ajuta mare lucru la filtrarea curentului, acest rol revenind drosserului, macar ajuta la autoaprinderea arcului.

In privinta condensatorilor....... Din ce am citit anterior, ar fi bine sa cumpar condensatori care sa fie de tensiune dubla fata de cea la care lucreaza. Nimic mai adevarat, doar ca aici ma lovesc de preturile comerciantilor, care sunt mai mari cu cat tensiunea condensatorului creste. Si nici capacitatea nu e de neglijat.... Kendeil 2x33,000uF/100V, 85C costa 150$, la care se adauga si transportul (15$). Eu as merge mai degraba pe Kendeil 2x22,000uF/100V, 105C care costa 140$ plus 15$ shipping. Ma gandesc ca se vor incinge si 20C s-ar putea sa faca diferenta intre un condensator explodat si unul functional. Preturile sunt doar pt. produsele gasite pe ebay, dar nu sunt batute in cui. Deocamdata doresc sa inteleg pe deplin problema, si sa stiu ce piese imi trebuiesc si apoi le caut; nu invers, sa pun ce gasesc. Capacitatea echivalenta din montaj clar nu va fi mai mica de 50,000uF. Poate nu ma ajung cu banii chiar in momentul acesta, dar voi mai cumpara ulterior.

Traful de sudura scoate in AC intre 43-60V in gol..... evident se pierd cativa V si pe diode, dar ii ridica condensatorul. De aceea, va intreb, daca as cumpara condesatori cu Un 100V, chiar nu fac fata? Daca nu, cumpar la Un min 160V.

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Ultima oară modificat de Peska pe Lun Apr 30, 2012 2:38 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Lun Apr 30, 2012 2:05 pm 
Neconectat
ElForum staff

Domiciliu: Vrancea
Eu nu as folosi condensatori asa de mari...adica mai degraba as pune mai multi de capacitate mai mica in paralel. Eventual as pune in serie cu fiecare condensator si cateva spire de conductor, pe post de rezistenta. De exemplu, daca as vrea sa am 10 000 de microfarazi filtrare, as pune 10 condensatori de 1000 microfarazi fiecare. Astfel s-ar limita curentul prin armaturi. Plus ca s-ar micsora si ESR-ul :rade: .

Sus

MesajScris: Lun Apr 30, 2012 4:54 pm 
Neconectat
Utilizator

Peska scrie:
Traful de sudura scoate in AC intre 43-60V in gol..... evident se pierd cativa V si pe diode, dar ii ridica condensatorul. De aceea, va intreb, daca as cumpara condesatori cu Un 100V, chiar nu fac fata? Daca nu, cumpar la Un min 160V.

Daca tensiunea de mers in gol o ai cel mult 60V, valoarea de varf este 60 de inmultit cu radical din 2, adica circa 85V. Un coeficient de siguranta nu strica, dar nu e obligatoriu, fa probele cu ce ai in stoc la 100V, daca tensiunea de pe cond ajuta vizibil la amorsare mergi cu valori cat mai mici, pt filtrare va servi drosselul, care va avea inductanta cat mai mare, iar daca are tendinta de saturare ii maresti intrefierul. Mi-am amintit ca unui user de aci de pe forum caruia i-am sugerat sa puna intrefier, tolele E fiind pachet separat de tolele I (deci nu intretesute), spunea dupa probe ca nu i-a trebuit intrefier. Daca nu i-am raspuns atunci,o fac acum, specificand ca o tolare mai lejera asigura intrefier chiar daca fizic nu pune foita intre miezuri, pachetele nu pasuiesc perfect. Daca miezul nu se satureaza la curenti mari e foarte bine, consumul de cupru va fi mai mic pt inductanta mare (intrefierul coboara semnificativ inductanta). Nu te arunca la cumparat pana nu faci probele cu cond mai vechi, ce mai ai din dezmembrari, ESRul nu prea conteaza in aceasta aplicatie, dar e bine sa-i faci din bucati (o baterie formata din mai multi paralel).

Sus

MesajScris: Lun Apr 30, 2012 7:20 pm 
Neconectat
Utilizator

condensatorii de care spuneam ca le-au sarit borsul erau din mig-magul CV-420(LINCOLN).au venit 2 buc in ultima jumate de an cu setul de conzi pocnit.la unul din ele erau dusi si ceva tiristori din punte.

Sus

MesajScris: Lun Apr 30, 2012 11:30 pm 
Neconectat
Utilizator

Eu sunt uimit cand aud asa ceva despre echipamente Lincoln.
Nu am avut de-a face cu CV-420, e probabil facut in Europa. Am lucrat doar cu aparate facute in Cleveland (Ohio), iar increderea in aceste scule mi s-a consolidat mai ales dupa ce am vazut cum se comporta in conditii climatice dure (temperatura, nisip) dupa exploatarea timp de 2 ani in Kuwait (Tamb>43 celsius). Acelasi lucru despre invertoare, am avut 13buc V300, rareori actiona prot termica desi se lucra si ziua pana cadeau sudorii pe teva (s-au sudat conducte de fi2200mm), de cazut mi-au cazut doar cand s-au alimentat din generator romanesc de Timpuri Noi si acesta o luase pe aratura, supratensiunea fiind vinovata. Au sarit sig LF din tabloul romanesc precum catiusele, in invertoare dstrugandu-se doar varistoarele. Varistoare bine alese si puse pe unde trebuie. De altfel in ciuda recomandarilor producatorului, s-au alimentat numai din generatoare, nu aveam alta solutie, si in afara incidentului mentionat n-am avut altele similare. Au fost alte probleme dar departe de ceea ce aud de la voi pe forum.
Cat despre elco, n-am vazut niciodata borsul din ele, nici macar unul belit, erau facute special pt Lincoln, la V275 poate ati vazut ca scrie Lincoln pe ele (au marcate pe capsula borna plus, spre deosebire de majoritatea, la care se marcheaza minusul.
Asa:
Imagine

Protectie climatica in zona elco
Imagine

Ultima oară modificat de em2006 pe Mar Mai 01, 2012 12:21 am, modificat de 2 ori în total.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]