Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Joi Apr 17, 2014 1:19 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Ian 06, 2013 11:56 pm 
Neconectat
Nou venit

Domiciliu: bucuresti
am si eu 2 intrebari:daca folosesc o placuta din cupru ca si radiator pt lipirea ledurilor de 1 watt,acolo unde vine partea inferioara a ledului pot gauri placa de cupru si sa il lipesc pe dedesupt?bineanteles gaura va fi mai mica decat diametrul ledului,faza cu fierul de calcat cred ca mi-e destul de incomoda,sau daca achizitionez acele leduri in varianta cu radiator,stiti cele in forma de stea,mai este nevoie de lipirea lor?dupa cate inteleg acele micro radiatoare sunt din aluminiu si nu vad cum as putea lipi aluminiu cu cositor,pot sa le prind cu surubel de placa de lipire,un surubel care sa faca legatura si cu radiatorul mare?

Sus

Subiectul mesajului: Lipire LED de putere pe placuta de alimetare tip star
MesajScris: Dum Ian 06, 2013 11:56 pm 
58 mesaje

Linkuri sponsorizate

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
MesajScris: Lun Ian 07, 2013 7:34 pm 
Metoda cu gaura nu e buna pt ca cositorul are conductivitatea termica relativ mica.
Daca ai posibilitatea sa le achizitionezi direct in varianta star ,cumparale !
In varianta star ledurile sant lipite (cositorite) pe star care e un MCPCB ,adica e un PCB cu substrat metalic - aluminiu in acest caz .Starul are 6 colturi in care se afla gauri (tesituri) pt prindere mecanica pe radiator iar acesta se face cu pasta termica similar CPU la calculatoare.
Daca le prinzi mecanic pe radiator de aluminiu recomand holzsuruburi pt plastic/tabla (merg si autofiletante) .
Uita de cositorire pe aluminiu ;MCPCB e de fapt un PCB la care substratul de fibrotextolit e inlocuit cu un strat de aluminiu iar deasupra are o foita de cupru ;intre acestea e un strat izolator in genul mici la tranzistori de putere . http://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_ma ... power_LEDs
http://www.cofan-usa.com/mcpcb-construction

Sus

MesajScris: Lun Ian 07, 2013 7:55 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: BUCURESTI
denwer74 scrie:
am si eu 2 intrebari:daca folosesc o placuta din cupru ca si radiator pt lipirea ledurilor de 1 watt,acolo unde vine partea inferioara a ledului pot gauri placa de cupru si sa il lipesc pe dedesupt?bineanteles gaura va fi mai mica decat diametrul ledului,faza cu fierul de calcat cred ca mi-e destul de incomoda,sau daca achizitionez acele leduri in varianta cu radiator,stiti cele in forma de stea,mai este nevoie de lipirea lor?dupa cate inteleg acele micro radiatoare sunt din aluminiu si nu vad cum as putea lipi aluminiu cu cositor,pot sa le prind cu surubel de placa de lipire,un surubel care sa faca legatura si cu radiatorul mare?

Este o metoda" inventata"de mine si este foarte buna,conductivitatea termica a fludorului este de 1000de ori mai buna decat a pastei minune.
Am montaje cu leduri de 1wsi 3w care functioneaza de 1an, cateva mii de ore, asa ca lasa-i pe cei cu ""teoria chibritului gol""
Este ce-a mai buna si durabila metoda de a fixa acest tip de led pe radiator,de asemenea am montat leduri de 50w(deci nu discutam de jucarii)pe radiator de proc fara pasta si totul ok asa ca sa lasam teoriile astea care nu fac altceva decat sa ne scuture de bani aiurea.
BAFTA

_
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu
La 44 de ani am devenit mai tolerant,,,,,uneori

Sus

MesajScris: Lun Ian 07, 2013 8:37 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: sos.oltenitei nr 16
Si acum ca ai pareri pro si contra tu decizi singur cum ai sa faci eu te sfatuiesc doar sa folosesti un fludor de calitate cu temp. de topire 200-220 grade si sa nu incalzesti sustinut si pt.mult timp led-ul.Vezi ce iese si ne spui si noua.

Sus

MesajScris: Mar Ian 08, 2013 8:03 pm 
Conductivitatea termica a flodorului e in jur de 50W/mK ,a unei paste (MX-2) e de 7,5W/mK a cuprului de 401W/mK.
Viata unui led,potrivit teoriei chibritului gol,e de 50 000h ceea ce inseamna ca un led trebuie sa functioneze 5 ani si jumatate aprins incontinu .
Cea mai buna metoda de lipire a unui led e sa-l cositoresti direct pe o placuta de cupru . Pt ledurile de 1W se poate folosi si alama.
Si vis-a-vis de ledurile de zeci de wati ,am unul de 60W pe 3/4 dintr-un radiator de proc si functioneaza fara ventilator .

Sus

MesajScris: Dum Ian 27, 2013 1:07 am 
Neconectat
Nou venit

Domiciliu: Tera
Cel mai bine este ca inainte de a lipi un LED pe este de prefat a se studia un pic datasheet-ul acestuia.Daca LEDul este incalzit mai mult timp si la o temperatura mai mare decit cea maxima prescrisa de producator acesta cu siguranta va imbatrani prematur , daca conditiile de lipire sunt indeplinite si daca i se asigura o disipare termica buna si un curent nu aproape de maxim admis, in exploatare va functiona cu siguranta peste 100k ore, asta la o temperatura ambientala de 20-25 grade celsius.
Puteti arunca o privire aici http://www.edison-opto.com.tw/Datasheet/Edixeon/Edison%20Opto_Edixeon%C2%AE%205%20Series_Eng_v3.pdf
la pagina 6 din datasheet.

Sus

MesajScris: Dum Ian 27, 2013 10:59 am 
Marea majoritate (toate ledurile fabricate in ultimi 5 ani) se lipesc respectand standardul JEDEC J-STD-020C (cele de la Cree,Samnsung,Toshiba,Nichia,etc) :ras:
Intradevar racirea buna si curentul redus le mareste timpul de viata ;daca sant lipite nerespectand temperaturile din standard sant doua situatii:
-temperaturi prea mici si/sau timp prea scurt -nu se asigura contactul termic cu radiatorul determina netransmiterea calduri in mod eficient=> ledul functioneaza supraincalzit si in final se arde;
- temperaturi prea mari si/sau timpi mari -scurtarea drastica a vietii ledului.
Documentul de la Edison e mai elocvent in sensul ca explica mai bine cum e cu lumina data de led (graficele de pe pag. 11) .

Sus

MesajScris: Sâm Aug 10, 2013 12:06 pm 
Neconectat
Nou venit

Domiciliu: bucuresti
florinellll scrie:
denwer74 scrie:

Este o metoda" inventata"de mine si este foarte buna,conductivitatea termica a fludorului este de 1000de ori mai buna decat a pastei minune.
Am montaje cu leduri de 1wsi 3w care functioneaza de 1an, cateva mii de ore, asa ca lasa-i pe cei cu ""teoria chibritului gol""
Este ce-a mai buna si durabila metoda de a fixa acest tip de led pe radiator,de asemenea am montat leduri de 50w(deci nu discutam de jucarii)pe radiator de proc fara pasta si totul ok asa ca sa lasam teoriile astea care nu fac altceva decat sa ne scuture de bani aiurea.
BAFTA

da domnule,iti multumesc,banuiam eu ca aceasta metoda merge,am utilizato si la lipirea tevilor de cupru de tabla galvanizata,si asta tot printr-o gaura si stii ce?se transfera calduta captata de tabla galvanizata la tevi de fierbe nu alta(apa,ca e vorba de un panou solar pt apa calda menajera)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6

Ora este UTC + 2 [ DST ]