Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Lun Apr 21, 2014 6:02 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 575 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 58  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: strung
MesajScris: Dum Oct 24, 2010 11:30 pm 
Neconectat
ElForum staff

Domiciliu: Scornicesti
ezariumihai scrie:
Am realizat un dispozitiv de frezare si gaurire pe strung...

Deosebit de ingenioasa solutia. Felicitari. Am totusi de facut o observatie. Atat sania transversala a strungului, cat si menghina, trebuiesc prevazute cu sisteme de pozitionare, astfel incat oridecate ori sunt montate in aceasta configuratie, bacurile menghinei sa ramana paralele cu directia orizontala. Altminteri, la orice remontare in aceasta configuratie va trebui sa pierzi un timp destul de important pentru reglajul paralelismului pozitiei bacurilor, cu ajutorul unui ceas comparator. De asemenea ar fi fost util si un sistem de orientare (inclinare a menghinei prin rotirea in jurul pivotului saniei) utilizand in acest scop chiar discul gradat in grade al saniei.

_
Învaţă din greşelile altora, caci te costă prea mult sa greşeşti mereu.
Articole tehnice publicate

Sus

Publicitate
 Subiectul mesajului: Strung
MesajScris: Dum Oct 24, 2010 11:30 pm 
575 mesaje
Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
MesajScris: Lun Oct 25, 2010 10:57 pm 
Neconectat
Nou venit

Domiciliu: iasi
Apreciez sugestiile oferite,ma voi gandi la un sistem de pozitionare al saniei iar pentru pozitionarea menghinei,discul gradat e o solutie buna pe care o voi pune in aplicare.Multumesc!

Sus

MesajScris: Vin Noi 05, 2010 12:15 am 
Neconectat
Nou venit

stimate ola_nicolas
ca fost proprietar de strung identic cu al dumitale dupa cel mai neinspirat moment al existentei mele tehnice de fost strungar ...ma declar un mare mare idiot ca am putut vinde aceasta bijuterie .
piata romaneasca actuala e invadata de strunguri facute de nemti si italieni cu preturi de la 1500 de euro in sus ,scule pe care nu le recomand dupa o studiere aprofundata
aviz amatorilor ! cititi care este diferenta intre un batiu -fonta nodulara si unul de otel modern calit prin inductie si asta doar in deschidere !
ce nu mi-a placut la acest strungulet chinezesc:
1. varierea turatiei prin schimbarea rapoartelor cu curea si fulie
2.lipsa unei cutii de viteze pt filet
socotem la vremea aia ca as putea sa pun un variator pe motor
3. un pic cam mic pt gustul meu.
oricum am fost tare fraier ca l-am vandut...

era cineva pe forum care cauta sa se mai asocieze cu cativa pt niste strunguri chinezesti de 150 kg (le-am studiat si sunt ok)
subscriu si eu la pretul primit pe mail de el

Sus

MesajScris: Vin Noi 05, 2010 11:35 am 
Neconectat
ElForum staff

stal scrie:
...1. varierea turatiei prin schimbarea rapoartelor cu curea si fulie
2.lipsa unei cutii de viteze pt filet socotem la vremea aia ca as putea sa pun un variator pe motor
3. un pic cam mic pt gustul meu. oricum am fost tare fraier ca l-am vandut...
Subscriu la toate aprecierile referitoare la strungul in cauza
stal scrie:
...piata romaneasca actuala e invadata de strunguri facute de nemti si italieni cu preturi de la 1500 de euro in sus ,scule pe care nu le recomand dupa o studiere aprofundata
aviz amatorilor ! cititi care este diferenta intre un batiu -fonta nodulara si unul de otel modern calit prin inductie si asta doar in deschidere !...
Asa este. Aici am incropit cateva aprecieri la adresa masinilor-unelte chinezesti, pe care le sustin in continuare.
stal scrie:
...era cineva pe forum care cauta sa se mai asocieze cu cativa pt niste strunguri chinezesti de 150 kg (le-am studiat si sunt ok)
subscriu si eu la pretul primit pe mail de el
Acel cineva este mkreszan si vei gasi postarea aici

_

Sus

MesajScris: Vin Noi 05, 2010 6:38 pm 
Neconectat
Nou venit

un bun prieten de-al meu vrea si el un strung ,deci am fi 3
daca dv domnule @ola_nicolas gasiti de cuviinta ca strungul imediat urmator (mai greu cu 35kg ) si putin mai lung ,tot de banc v-ar aranja ,poate va ganditi la un up-grade
(personal visez la ziua cind ma voi urca in masina cu destinatia Constanta sa-mi aduc bobocul acasa :da )
cam despre asta e vorba ...ola ...e niste diferente (si-n dotare ) ok?
Imagine
hai sa le remarcam impreuna :
1 tava span
stai sa caut manualul si scriu continuarea !

Sus

MesajScris: Vin Noi 05, 2010 7:00 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: 1dec1918
Asta este strungul meu , ce parere aveti?

http://i51.tinypic.com/4zvsp1.jpg
http://i52.tinypic.com/jfkhty.jpg

Sus

MesajScris: Vin Noi 05, 2010 7:07 pm 
Neconectat
Nou venit

bel scrie:

ce tip ce productie ce stie dimensiuni ...detalii... ca nu e portjartier "de ala "
vreau si eu (ca si @ola...) sa dezvolt subiectul,sa deprindem gustul calitatii a corectitudinii raportului pret /calitate ,sa dimensionam lucrurile pe masura necesitatii ...deci : detalii

e un gol care creste exponential intr-o tara care statea binisor tehnologic ...hai cu informatia
frumusel strungul si...o marime ideala (din poza)

Sus

MesajScris: Vin Noi 05, 2010 7:19 pm 
Neconectat
ElForum staff

@stal: Asa dupa cum scriam intr-o alta postare, pentru mine strungul de banc - chiar daca foarte important - a trecut deja pe planul secund. In aceasta primavara am facut o oarece investitie si m-am dotat cu doua MU - SH. Un strung SN320x1000 si o freza FUS22. De atunci muncesc de zor ca sa creez conditiile de amplasare si PIF pentru acestea. Prima estimare, care prevedea realizarea acestei etape in august/septembrie, s-a dovedit a fi fost mult prea optimista. In acest moment sunt aproape gata cu lucrarile la incaperea unde urmeaza sa le amplasez. Va urma - probabil in cursul acestei luni punerea lor pe pozitie. Planul prevede pentru etapa a 2-a o reorganizare generala a spatiilor de lucru. Etapa a 3-a este crearea conditiilor pentru legarea utilajelor la reteaua de 3ph-380V. In etapa a 4-a, foarte probabil voi adauga microsculariei mele o masina de gaurit G13 si un polizor cu picior PDP300. Exista si etapa a 5-a - dotarea cu sculele si dispozitivele adecvate de prima utilizare si apoi vor urma mai multe etape, sau mai bine zis una singura divizata in faze, destinate completarii cu accesoriile normale necesare, avand in vedere ca fiind SH (second hand) nu am putut intra in posesia lor in totalitate. Acesta este de fapt si motivul pentru care, de o buna bucata de timp nu am mai realizat lucrari noi, fapt care se vede si din slaba activitate pe acest topic, precum si in general pe forum. Toate acestea nu inseamna ca nu urmaresc cu foarte mare interes toate informatiile colegilor forumisti si in mod deosebit ale celor pasionati de masini-unelte, scule si prelucrari mecanice.

Altminteri, toate bune!

_

Sus

MesajScris: Vin Noi 05, 2010 7:31 pm 
Neconectat
Nou venit

am priceput ! va voi trimite un pm pt o discutie privata

Sus

MesajScris: Vin Noi 05, 2010 7:35 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: 1dec1918
http://i51.tinypic.com/4zvsp1.jpg
http://i52.tinypic.com/jfkhty.jpg

Universal fi 100, cel cu 4 bacuri are 125mm , distanta intre varfuri 550mm , alezaj de 21mm prin universal ,
cutie norton cu 9 rapoarte , 13 filete metric, si 25 imperial , con MK2 in papusa mobila-40mm iesire , motor 750 W , 1400rot. , 135Kg.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 575 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 58  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]