Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Sâm Apr 19, 2014 10:45 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: cum aflu...??
MesajScris: Mar Aug 31, 2004 12:05 am 
Neconectat
Nou venit

Domiciliu: Constanta
mi'a adus un preten un transformator 2X30 V cu sectiunea (laturile miezului) de 10 X 8 X 4,5 cm, cum pot masura sau cum pot afla cati wati are si cati amperi scoate, precizez am un multimetru digital cu care am incercat sa masor amperii, am dat la 10A si am mutat borna rosie din a doua gaura in a treia cea care indica spre 10A am pus acele multimetrului pe una dintre iesirile transformatorului de 30 v si m'am cam speriat atunci cand la contactul "acelor" cu iesirea transformatorului au rezultat 2 scantei mari, multimetrul nu a patit nimica pentru ca ulterior l'am probat masurand curentul de la priza de 220v, oare am procedat corect? as mai incerca odata dar mie sa nu prajesc multimetrul, stiu ca e o nimica toata :oops: dar astept raspunsul vostru ca sa ma lamuresc. :roll:

Sus

Subiectul mesajului: cum aflu...??
MesajScris: Mar Aug 31, 2004 12:05 am 
18 mesaje

Linkuri sponsorizate de la Google

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 31, 2004 12:48 am 
Puterea transformatorului este sectiunea la patrat, fizica de scoala generala :lol:

Sectiunea este cea ce este in interiorul bobinei si nu laturile transformatorului.

Transformatorul tau are aproximativ 500W (maxim) daca am dibuit eu bine cum sta traba cu dimensiunile.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 31, 2004 8:16 am 
Neconectat
Monoda

uratuu,

Primul impuls a fost sa nu ma bag, dar se pare ca nu prea intelegi ce faci acolo si faci manevre periculoase pentru tine si/sau ptr cei din jurul tau. La asa ceva nu pot sta nepasator.

Nu stiu ce varsta/pregatire ai, dar ia un manual de fizica-electricitate de liceu si citeste acolo despre masuratorile cu ampermetrul si voltmetrul. Treaba sta cam asa:

1) Nu se masoara niciodata direct "ce curent scoate" un traf sau "curentul de la priza". Ampermetrul are rezistenta interna f mica. Poti verifica asta cu un al doilea aparat pus pe ohmi cu care masori rezistenta intre terminalele aparatului pus pe amperi. Vei masura ceva mai mic de 1 ohm. In ipoteza ca ai baga firele alea in priza, curentul ar sari la cel putin 220V/1ohm =220A. Sigurantele au sarit de mult. Treaba se aplica si la transformator. Practic i-ai facut scurt la iesire, de aia a facut flama. Ai avut noroc ca nu s-a ars ap de masura. Nu-i exclus sa-i fi decalibrat rezistenta shunt.

Retine, ampermetrul se conecteaza intotdeauna in serie cu o sarcina, nu direct la sursa de tensiune.

2) La priza se masoara tensiunea (voltzii) NU curentul (amperii).Curentul de la priza e atat cat cere sarcina. Tensiunea este constanta si aia se masoara. Curentul la un bec de 40W va fi de aproximativ 0.18A. Curentul unui resou de 1KW va fi de 4.54A. Dupa cum vezi, desi tensiunea e constanta, curentul variaza cu sarcina.

Voltmetrul se conecteaza in paralel cu sursa de tensiune. Acest lucru este posibil deoarece impedanta voltmetrului este mare => e ca un gol si nu produce un scurt circuit.

3) Metoda propusa de Vasile este cea mai practica si da rezultate suficient de precise. Masoara aria sectiunii miezului in partea centrala, daca folosesti tole E+I. Mai exact, inmulteste latimea sectiunii centrale a E-ului (o tola) cu grosimea pachetului de tole. Dimensiunile vor fi in cm. Aria va rezulta in cm patrati. Ridicand aria la patrat vei obtine puterea trafului. Formula este empirica ptr ca cm^4 n-are nici in clin nici in maneca cu Watii, dar practic merge.

De exemplu, daca latimea zonei centrale a E-ului este de 3cm, iar grosimea pachetului de tole este de 4cm, rezulta o arie de 3*4=12cm^2. P=12^2=144W Daca secundarul debiteaza o tensiune de 35V, atunci curentul maxim pe care il vei putea scoate de la traf va fi de 144/35=4.11A

Sper sa-ti fie de folos. Bafta,
Cirip

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 31, 2004 8:41 am 
Neconectat
ElForum staff

Domiciliu: Acasa
Bravo @cirip si eu am vrut sa raspund cand am vazut cum "masoara" @uratuu curentul pe care il poate debita un traf.
Cred ca l-ai lamurit f. bine.
Propun sa creeam un"stiky" pentru incepatori cu cateva sfaturi practice in activitatea de masurare curenta .
Ar trebui sa apelam la moderator sa ne creeze un astfel de subiect chiar in cadrul forumului cu aparate de masura.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 31, 2004 1:00 pm 
Neconectat
Nou venit

Domiciliu: Constanta
:lol: am 20 ani sunt din Constanta si sunt la facultatea "SPIRU HARET",nu am facut nici un curs de electronica, tot ce am invatat pana acum in acest domeniu am invatat cu ajutorul unor carti vechi si mai ales de pe acest forum. Culmea e ca folosesc multimetru de mult timp aproximativ trei ani, pana acum l'am folosit numai pentru a masura rezistente, tranzistori, diode si curentul alternativ si continuu, nimeni nu mi'a aratat cum se foloseste, pe parcursul timpului singur mi'am dat seama cum se foloseste uitandu'ma atent la inscriptiile de pe el, dar nu am folosit niciodata pana acuma partea dreapta a multimetrului unde scrie DCA, 10A si hFE si oricum nu stiu ce inseamna :oops: cat despre fizica nu am mai facut din generala :D asa ca nu cred ca o sa'mi luati gatul :P
Dabea acuma am priceput si care este sectiunea unui transformator :oops: adevaru e ca nici nu mi'am batut capul pana acuma in domeniul transformatoare, m'am mai ocupat de cate un amplificator mai simplu gen TDA, STK .
Si bineinteles multam pentru raspunsurile voastre de pana acum! :P

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 31, 2004 1:39 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Bucuresti
cirip scrie:
De exemplu, daca latimea zonei centrale a E-ului este de 3cm, iar grosimea pachetului de tole este de 4cm, rezulta o arie de 3*4=12cm^2. P=12^2=144W Daca secundarul debiteaza o tensiune de 35V, atunci curentul maxim pe care il vei putea scoate de la traf va fi de 144/35=4.11A

Sper sa-ti fie de folos. Bafta,
Cirip

O mica completare.

Curentul maxim din secundar este dependent si de sectiunea sarmei de CuEm.
La o sarma cu diametrul de 1mm ~ 3A.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 31, 2004 1:43 pm 
Neconectat
Broscar

Domiciliu: Craiova
hFE = beta - factor de amplificare al unui tranzistor :wink:

_
http://www.niq.go.ro & http://www.tehnic.go.ro ( http://www.niqro.3x.ro ) & http://www.nicuflorica.blogspot.ro din pacate nu mai dispun de timp liber !!!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 31, 2004 4:28 pm 
Neconectat
Monoda

tvicol, multzam ptr completare.

uratuu, intrebarea cu varsta si pregatirea era retorica. Oricum, multi inainte si spor la invatat.

Despre luat gatul, stai linistit ca nu ti-l ia nimeni. Avem treburi mai importante si mai interesante de facut pe-aici decat sa luam gaturi. Eu, chiar daca as lua cateva, n-as sti ce sa fac cu ele, asa ca... stai linistit. :)

Spor,
Cirip

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 31, 2004 6:06 pm 
Eu unul cred ca aparatul de masura este compromis pe partea de masurare a curentilor. Am un prieten care tot asa, a masurat o baterie de celular, sa vada el daca are 700mAh si s-a dus siguranta. A avut noroc, insa aparatul lui uratuu nu cred pentru ca pe 10A nu e siguranta. Oricum, omul din greseli invata.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 31, 2004 6:40 pm 
Neconectat
Monoda

Citat:
a masurat o baterie de celular, sa vada el daca are 700mAh

:lol: :lol: :lol: pai legatura dintre capacitate (mAh) si curentul de scurt circuit (A) e cam tot ca aia dintre lungimea vaporului si varsta capitanului.

Da, da, o stiu si pe aia cu cartita si cu sinele de tramvai, dar nu se cade...

Cirip :)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]