Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Vin Apr 18, 2014 6:14 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Iun 23, 2011 10:23 pm 
Neconectat
Nou venit

Domiciliu: Bacau
Am vazut pe acest forum foarte multe date despre radioreceptoarele cu tuburi. Sper ca o sa ma ajutati sa pot repara un radio. Este vorba de Radioreceptorul romanesc cu tuburi MODERN, fabricat cred ca prin anii 1960 (?) si care a fost al parintilor mei. Prin anul 1993 s-a defectat, tata a umblat cu el pe la mai multe "ateliere", dar nimeni nu i-a dat nici o sansa.
In urma cu ceva timp, am incercat eu sa-l repar, dar am constatat ca ii lipseste transformatorul de iesire. Am luat si eu aceeasi cale (aceea a "atelierelor") dar nu am gasit nimic. O doamna de la Clubul Radioamatorilor (multumesc si toata stima) mi-a dat doar citeva date sumare, adica 4x650 spire 0,12CuEM in primar si 2x45 spire 0,6CuEM in secundar. Si doar atit.

Fiindca acest aparat reprezinta o amintire de familie si pentru mine are o valoare (sentimentala) deosebita, va rog sa-mi spuneti care sint dimensiunile pachetului de tole ale transformatorului original.
Daca nu este cunoscut nimanui acest lucru, va rog sa-mi comunicati datele oricarui transformator care ar putea functiona bine in acest aparat.

Va rog sa nu-mi faceti oferte pentru a cumpara un transformator, pentru ca nu am posibilitatea sa-l cumpar, dar am posibilitatea sa-l construiesc singura.
Multumesc anticipat !

Sus

Subiectul mesajului: Radio receptorul romanesc cu tuburi MODERN
MesajScris: Joi Iun 23, 2011 10:23 pm 
20 mesaje

Linkuri sponsorizate de la Google

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
MesajScris: Vin Iun 24, 2011 12:08 am 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: BACAU
Acestea sant datele transformatorului .Consumul aproximativ 100VA.

Ultima oară modificat de nicumicu47 pe Vin Iun 24, 2011 12:32 am, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Vin Iun 24, 2011 12:18 am 
Neconectat
Utilizator

Citat:
dar am constatat ca ii lipseste transformatorul de iesire

Puneti-i orice traf de iesire, de la un alt radioreceptor pe tuburi.Nu e chiar critica valoarea...

_
Săgeata spiritului oriunde ar fi indreptată, îşi va găsi ţinta!

Sus

MesajScris: Vin Iun 24, 2011 1:04 am 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: KN34AK
Spitfire scrie:
Puneti-i orice traf de iesire, de la un alt radioreceptor pe tuburi.Nu e chiar critica valoarea...
Spitfire,
Nu se poate monta orice transformator de iesire, din simplul motiv ca rr Modern are etaj final audio in push-pull. Traful de iesire este conceput special pentru acest gen de final, care este echipat cu tuburi EL84. Ar putea eventual recupera de la alte radioreceptoare cu finale audio in PP, asemanatoare - fie romanesti, fie straineze.

Schema radioreceptor Modern

Datele postate de colegul de mai sus sunt corecte, iar daca dna Carmen poate sa-si bobineze transformatorul, cinste dansei, jos palaria ! Hi.

_
Cu stima,
Nea Bobina

Sus

MesajScris: Vin Iun 24, 2011 1:56 am 
Neconectat
Utilizator

Hi, hi...are dreptate nea Bobina...nici pomeneala sa-i puneti un traf de SE!

_
Săgeata spiritului oriunde ar fi indreptată, îşi va găsi ţinta!

Sus

MesajScris: Vin Iun 24, 2011 5:54 pm 
Neconectat
Nou venit

Domiciliu: Bacau
Radio Modern are etajul final in contratimp, asa ca nu merge chiar orice fel de transformator.
Ma intereseaza doar dimensiunea pachetului de tole de la transformatorul original, restul e simplu.

Daca aveti vreun transformator de acest tip, va rog masurati-l cu rigla si comunicati-mi.

De bobinat un transformator nu e chiar asa greu (pentru mine) pentru ca am lucrat in anii 1985 - 1995 intr-o unitate de profil.

Sus

MesajScris: Vin Iun 24, 2011 9:42 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: BACAU
Terry34 are un trafo de iesire.Intrebati-l.

Sus

MesajScris: Dum Iun 26, 2011 4:40 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Bucuresti
Daca nu ati rezolvat problema va rog dati PM. Am eu un astfel de radio si pot masura traful de iesire. :da

_
De vanzare ESRmetre,punti LC,surse,microcontrollere PIC, relee si alte componente

Sus

MesajScris: Mar Iun 28, 2011 8:49 am 
Neconectat
ElForum staff

Domiciliu: Gurghiu
@< Carmen Mironovici > ,

Transformatorul este construit pe tole E 10 cu o grosime a pachetului de cca. 3 cm . ( se poate folosi cu succes un miez si inca o jumatate de la transformatoarele de cadre TV romanesti ) . Trebuie insa refacut si sistemul de prindere ( din doua repere ) al transformatorului ( si evident o carcasa pentru bobinaj ) . Daca sunteti inca ferm hotarata sa-l construiti , va putem ajuta ( detalii constructive ) cu mentiunea ca acele infasurari se fac intr-o anumita ordine si se conecteaza intr-un anumit mod .

Sus

MesajScris: Mar Iun 28, 2011 10:10 pm 
Neconectat
Utilizator

Se poate substitui acest transformator cu unul de retea din vechile televizoare SPORT, acesta are infasurarile primar/secundar simetrice pe un miez de tip double core si te asigur ca vei avea o calitate mai buna decit a transformatorului original, succes

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]