Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Vin Apr 18, 2014 8:48 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 3328 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 333  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce aparate pe l?mpi detineti?
MesajScris: Vin Mar 25, 2005 2:47 pm 
Neconectat
Utilizator

Ce aparate pe l?mpi (tuburi) de?ineţi? (m? refer atât la aparate audio, cât ?i viedeo). Ce marc? sunt şi în ce perioad? sunt fabricate?
Eu am 1 radio est german CAPRI (Grosssuper Capri Typ 6401) fabricat de VEB Goldpfei Hartmmansdorf (Hi-Fi de epoc?), fabricat în septembrie 1966, un radio "GRUNDIG" Model 5017 U Stereo fabricat pt. export S.U.A. cam în 1955-1960 (aparatul are band? vest pe 88-108 MHz); nici unul dintre aparate nu are decodorul stereo montat. Mai am un radio românesc stricat Carmen 3
Mai de?in ?i 2 televizoare, un "RECORD" sovietic fabricat în 1958 (la care tre' s?-i pun etajul final audio original- la momentul respectiv n-am g?sit unul ?i am pus unul pe tranzistori) ?i un televizor color hibrid vest-german, "NORDMNEDE" Color Prasident (de prin 1971-74) cu 4 l?mpi pe etajul final video ?i cu cinescop fabricat de "TELEFUNKEN"-?sta are nevoie de raglarea culorilor, dar e ceva bulit pe la un poten?iometru pt. culoarea albastr? (tensiunea e mai mic?), ?i omul care a venit n-a reuşit s? regeleze imaginea.

Ultima oară modificat de ctepeo pe Mie Noi 01, 2006 5:09 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului: Ce aparate pe lãmpi detineti?
MesajScris: Vin Mar 25, 2005 2:47 pm 
3328 mesaje

Linkuri sponsorizate de la Google

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 25, 2005 8:33 pm 
Neconectat
Utilizator

Daca tot e sa ne laudam, sa-i facem pe plac lu' Ctepeo. :twisted:
Am un Minsk 58 functional are si pick-up si chiar are doza buna! mai am un Capri cum are si Ctepeo (minunatzii nemtzesti) , si inca unul romanesc mini "Romanta" care are o problema in oscilatorul local si nu am avut timp sa ma uit in el.
Adevarul e ca sunt bestiale lucraturile in lemn si suna de nu se poate! :D
PS. Ctepeo draga, ne-ai inebunit de cap cu Capriul tau, dar lasand ironiile deoparte isi merita toata lauda acele "inginerii".
PPS. Scuza-ma daca am fost prea dur cu tine! :oops:

_
Give life to music...use tubes!!!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 26, 2005 12:55 pm 
Neconectat
Utilizator

L-am laudat pt. ca merita laudat. Mai exista un aparat la fel de bun fabricat tot la "VEB Goldpfeil", "Rossini' 6001/6002, care mi se pare ca are decodorul stereo montat, dar are banda est pana la 72 MHz, deci si prin urmare in Bucuresti nu prinde Radio Romantic.

Ultima oară modificat de ctepeo pe Lun Apr 21, 2008 2:19 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mar 27, 2005 10:24 pm 
Neconectat
Nou venit

Am un Amplif...facut de mine dupa Rutcho...2x40W suna...beton!

Sus

Subiectul mesajului: Aparate pe lampi
MesajScris: Lun Mar 28, 2005 10:39 am 
Neconectat
Nou venit

Eu am inceput acum vreo 2 ani sa colectionez aparate radio in special pe lampi romanesti si acuma am un Darclee, doua aparate Carmen, un Istria, o Privighetoarea, Enescu, Concert, Victoria (asta e cel mai vechi ~1950), Latvia (asta rusesc s-a "strecurat" in colectie si l-am pastrat pentru ca e singurul cu UUS functionabil), o statie audio Doina cu 2 EL34 in finali, un TV Dacia si un TV Philips complet pe lampi, nu hibride....cam asta e....si sper sa-mi maresc colectia in viitor. Toate sunt reconditionate si in stare buna de functionare.

_
It is much easier to suggest solutions when you know nothing about the problem.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mar 28, 2005 11:19 am 
Neconectat
Utilizator

@Duron 450: vezi c? la aparatele române?ti pe l?mpi fabricate la "Radio Popular (Electronica)" primele 2 cifre care vin dup? numele apartului indic? anul în care a fost concepu (de exemplu, Victoria S571A a fost conceput în anul 1957).

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mar 28, 2005 2:05 pm 
Neconectat
Nou venit

Da, e adevarat, dar la Victoria din pacate nu am mai gasit capacul din spate, din carton si am montat un alt capac...de regula acolo e trecuta seria produsului, si mai este o tablita montata pe sasiu, dar pe aceea nu pot distinge seria, asa ca am estimat dupa povestirile fostilor proprietari :D.

_
It is much easier to suggest solutions when you know nothing about the problem.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 04, 2005 7:50 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Baia Mare
am un tv OPERA DE vreo 30 de ani da nu merge ceva lampa :(

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 05, 2005 8:50 am 
Neconectat
Utilizator

PL 500 e de televizor- mi se pare ca Venus, Diamant hibrid etc... bine, mai exista parca PL 504, iar alea mai vechi (Natzional, Luchian) au PL 36.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 10, 2005 8:02 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: VINGA
Si eu ma numar printre colectionarii de radio. Aparatele la care tin cel mai mult se numara un radio Philips 930-A , cutie gen catedrala, din arbolita, construit prin anii 1930-1931 , mai am doua radio-uri rusesti Zvezda-54, carcasa metalica, emailate, unul de culoare verde, celalalt rosu. Am peste 20buc care asteapta zile mai bune pentru a fi restaurate. Criteriul dupa care colectionez sunt design-ul si vechimea, nu performante. La unele degradate rau de tot intentionez sa le pastrez cutiile originale si sa le introduc etaje de radio tranzistorizate. Numai timp sa fie...

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 3328 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 333  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]