Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Mie Apr 23, 2014 11:07 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cine a inventat radioul ???
MesajScris: Mar Mar 25, 2008 7:45 pm 
Neconectat
ElForum staff

Domiciliu: KN34AW
Cine a inventat domnilor radioul ?
!?! :smt017
In ciuda faptului ca unii incearca discreditarea mea, incerc totusi sa mai folosesc acest forum...
Daca postul vi se pare aberant, se poate muta la Sectiunea Incepatorilor sau in alta parte.

Deci :
Cine a inventat radioul?

Chiar daca raspunsul ar fi evident...Marconi, totusi ar mai fi si alti "candidati".

Despre Marconi nu are sens sa vorbesc deoarece se stie ca el a fost cel care a brevetat radioul.

Aici este un articol in care scrie ca totusi nu Marconi ar fi fost cel care a inventat radioul.

In "MANUALUL RADIOAMATORULUI" - I.L. Spijevski - Ed. Energetica de Stat - 1955 scrie asa :

" Inventarea radiouluii apartine Rusiei.

<<Ni s-a adus la cunostinta faptul ca, in ultimele zile, in Italia, au avut loc sedintele congresului in cinstea jubileului lui G. Marconi, la care, judecand dupa comunicarile radiodifuziunii italiene, s-a afirmat prioritatea lui Marconi in ce priveste inventarea radioului. Ministrul Postelor, al Telegrafului si al Telefonului ( Italia ) Merlin a declarat la acest congres ca @guvernul ( Italia ) doreste sa confirme ca cinstea realizarii radiocomunicatiilor prin semnale si prin vorbe apartine genialului Marconi @ >>
Opinia publica stiintifica sovietica este profund jugnita de lipsa de tact a organizatorilor congresului italian. Noi vedem in cuvintele domnului Merlin o denaturare constienta a unor fapte cunoscute si verificate de multa vreme.
Una dintre cele mai glorioase pagini din istoria stiintei si a tehnicii ruse este infrumusetata de numele minunatului savant si inventator ALEKSANDR STEPANOVICI POPOV. In ianuarie 1895 , el a facut demontratii publice cu primul aparat de radio din lume. In luna martie 1896, el a realizat pentru prima oara in lume transmiterea prin radio a unui text inteligibil : cuvintele @ Heinrich Hertz @ ; in luna ianuarie 1896 el a publicat schema radioreceptorului. Prin aceasta, ideile intemeietorilor electrodinamicii, Faraday, Maxwell si Hertz , au capatat, in sfarsit, o aplicatie si eu fost puse in slujba omenirii"

Eu nu spun acum ca "infloritorul si extraordinarul si etc " popor rus nu a scos numai abureli in genul ca rusul ar fi inventat orice, dar totusi...destul de interesant nu ?!

_
carte BASCOM-AVR

Ultima oară modificat de yo9hnf pe Lun Mar 31, 2008 5:01 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Publicitate
 Subiectul mesajului: Cine a inventat radioul ???
MesajScris: Mar Mar 25, 2008 7:45 pm 
28 mesaje
Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
 Subiectul mesajului: Re: Cine a inventat radioul ???
MesajScris: Mar Mar 25, 2008 8:24 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Brasov
9hnf de 6ial:
nu stiu ce e cu discreditatul, dar:
asa cum, am vazut de curand un documentar si replica lui, cu privire la aselenizarea americanilor pe luna, si mi-am adus aminte de un banc vechi si prafuit care spunea:
"Rusii a ajuns primii pe luna! Si au vopsit luna in rosu!
Mai apoi au venit americanii si au scris pe ea: "Coca-Cola"..."
Ca e Italia, sau Amerika sau Rusia, tot de guverne tantose vorbim, iar chestii pe care le credem ca sunt triviale se mai dovedesc, cateodata ca nu's chiar asa cum le-a notat istoria.
Nu inclin spre nici una din opinii, ma amuza "lupta" dar atat.
Tot in tonul asta se poate (re)deschide subiectul Traian Vuia vs Wilbur&Orville Wright :D
Pentru ca intre 1903 si 1906 sunt doar 3 ani... :smt017
Rusii au fost, multa vreme, "funchea", inclusiv cu nuka de 57Mt, din '64, parca...
La o oarecare adica, de ce nu?
Sa :partyman: , in sanatatea ???? ??????!

_
الله اكبر , ...noi sa fim sanatosi.
السالام علايكوم ca de razboi ne-om fi saturat.
اليكساندرو

Sus

MesajScris: Mar Mar 25, 2008 8:55 pm 
Neconectat
Utilizator

Eu stiam din surse mai vestice decat noi ca, intradevar un rus a inventat radioul. Insa Marconi l-a patentat. Punct. Noi ii uram pe rusi pentru ca in epoca veche tot ce era bun ni se spunea ca vine din URSS. Insa sunt foarte capabili si au avut si au si acum savanti adevarati. Ce nu prea au avut au fost banii.
In orice caz mi-ati adus aminte de poanta cu eroul comunit Ceapaev. La muzeul comunismuluiera prezentat eroul Ceapaev.Invatatorul spune elevilor in vizita la muzeu: "Aici o fotografie cu Ceapaev ducand steagul revolutiei.... aici Ceapaev la primul congres al partidului.....". La un moment dat un elev vede intr-o vitrina un schelet de copil si-l intreaba pe invatator ce schelet este acela. Invatatorul spune foarte emotionat: " Acesta e scheletul lui Ceapaev cand era copil!"

_
Ce ti-e cu poluarea asta. Ieri am deschis o conserva si inauntru am gasit pesti morti si ulei
" Vreau sa mor linistit, in somn, ca bunicul meu. Nu ca pasagerii lui, urland de groaza"

Sus

MesajScris: Mar Mar 25, 2008 9:14 pm 
Neconectat
ElForum staff

Domiciliu: KN34AW
Da domnilor...

Traiasca ??????! :prayer: :smt005
Nu continui cu Hai Jive... ca poate s=o supara careva.
Ideea este ca invingatorii scriu istoria. Asta s-a intamplat mereu. Istoria nu a fost scrisa niciodata de cei ce au pierdut.
Nu le iau apararea rusilor...dar, vazand un documentar pe Discovery despre ceva rachetute, am vazut cum ca NASA a cumparat 99 de motoare de nus ce tip de racheta de la rusi....asta ducandu-ma la gandul ca totusi rusi nu-s cei mai prosti.

Tari ambele bancuri :partyman:

_
carte BASCOM-AVR

Ultima oară modificat de yo9hnf pe Lun Mar 31, 2008 5:04 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Mar Mar 25, 2008 9:22 pm 
Neconectat
Utilizator

Citat:
<<Ni s-a adus la cunostinta faptul ca, in ultimele zile, in Italia, au avut loc sedintele congresului in cinstea jubileului lui G. Marconi, la care, judecand dupa comunicarile radiodifuziunii italiene, s-a afirmat prioritatea lui Marconi in ce priveste inventarea radioului. Ministrul Postelor, al Telegrafului si al Telefonului ( Italia ) Merlin a declarat la acest congres ca @guvernul ( Italia ) doreste sa confirme ca cinstea realizarii radiocomunicatiilor prin semnale si prin vorbe apartine genialului Marconi @ >>
Opinia publica stiintifica sovietica este profund jugnita de lipsa de tact a organizatorilor congresului italian. Noi vedem in cuvintele domnului Merlin o denaturare constienta a unor fapte cunoscute si verificate de multa vreme.
Una dintre cele mai glorioase pagini din istoria stiintei si a tehnicii ruse este infrumusetata de numele minunatului savant si inventator ALEKSANDR STEPANOVICI POPOV. In ianuarie 1895 , el a facut demontratii publice cu primul aparat de radio din lume. In luna martie 1896, el a realizat pentru prima oara in lume transmiterea prin radio a unui text inteligibil : cuvintele @ Heinrich Hertz @ ; in luna ianuarie 1896 el a publicat schema radioreceptorului. Prin aceasta, ideile intemeietorilor electrodinamicii, Faraday, Maxwell si Hertz , au capatat, in sfarsit, o aplicatie si eu fost puse in slujba omenirii"

Pe vremea cind a fost scrisa traba asta daca spuneai ca piticul american e mai mare decit piticul sovietic ajungeai in lagar in Siberia.

Sus

MesajScris: Mie Mar 26, 2008 11:18 am 
Neconectat
Cârpaci

dupa cum probabil stiti, imediat dupa sfarsitul razboiului aliatii au dat decret ca tot ce e echipament si aparatura militara germana sa fie distrus. astfel s-au pierdut o gramada de lucruri pe apa sambetei. rusii in schimb au incarcat tot ce au putut incarca - aparatura, echipamente, piese, hartii, arhive, ingineri si oameni de stiinta in trenuri si au carat luni de zile tren dupa tren zi si noapte la ei in rusia. daca nu era politica aia de cacao a lu stalin si a lu cui o mai urmat rusia era azi mai tare ca americanii. sa nu uitam ca si rusii si americanii s-au ridicat tare pe spatele la nemti.

_
kernel panic: improbability coefficient below zero

Sus

MesajScris: Mie Mar 26, 2008 3:23 pm 
Neconectat
Electronist

Domiciliu: Cluj - Bucuresti
Eu auzisem ca pe la americani a fost un proces in care Tesla a fost recunoscut ca descoperitor al undelor radio in defavoarea lui Marconi. Mai era unul, Oliver Lodge care s-a jucat cu transmisii radio prin 1894 conform Wikipedia.
Tesla se zice ca ar fi facut si el experimente prin 1893.

Depinde mult si de cum definesti radioul. Transmisie de voce, semnale morse sau doar transmisie de energie electromagnetica?

Personal tind sa cred ca Tesla ar fi de vina pentru inventia radioului...

:weedman: :smt003 :weedman: :smt003 :weedman:

_
“Everything you can imagine is real.”

Sus

MesajScris: Mie Mar 26, 2008 4:45 pm 
Neconectat
Utilizator

Nu inventia! descoperirea!

_
Cod:
//In 0xc0de we trust!
try{
      Thread.sleep(1 day);
}catch(AlarmClockException e)
{
      DoNothing();
}

Sus

MesajScris: Mie Mar 26, 2008 9:44 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Bucuresti
Tesla a facut unele experimente teribile, nu stiu daca au mai fost altii in stare sa le repete.
In ce priveste problema cu inventarea radioului, sa nu uitam ca si rusii au fost si sint inca un imperiu, orice imperiu dezvolta tehnologie folositoare ptr el in functie si de situatia sa geo-strategica, de aceea unele chestii tehnice nu prea au echivalent intre rusi si americani, sau europeni, de exemplu.
Poate ca trebuie definita mai bine emisia de unde radio (electronica sau electromecanica), ca sa aflam cine a lansat primul aparat functional.

Sus

MesajScris: Mie Mar 26, 2008 11:01 pm 
Neconectat
ElForum staff

Domiciliu: Arad
Radioul este rezultatul unor descoperiri complementare. Este foarte greu sa-i definesti paternitatea pentru ca nu este definit radioul ca atare. Daca vorbim de unde atunci fara Maxwel nu putem. Daca de oscilatii ne legam atunci Hertz a pus bazele. Daca antena si circuitul aferent care a inregistrat descarcarile furtunii atunci Popov este baza de plecare. Daca coherorul (dioda actuala) este cheia atunci sunt mai multi pretendenti (vezi articolul: http://www.proradioantic.ro/?x=articole&id_stire=19). Dar finisul se pare ca este totusi intre Marconi si Tesla; primul, cu transmiterea si receptia pe calea undelor hertziene a unor coduri iar cel de al doilea, prin introducerea circuitului acordat in schema.
Exista o hotarire a tribunalului (american) care a modificat o decizie care fusese in favoarea lui Marconi si a dat castig de cauza lui Tesla (este undeva pe wiki...).
Urmeaza ca adeptii lui Popov sa-l dea in judecata...

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]