Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Dum Apr 20, 2014 9:38 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Reguli forum

Cei care cer coduri pentru casetofoane auto trebuie sa o faca in locul dedicat.

Pentru reparatii este obligatoriu ca in titlul subiectului sa descrieti sumar si defectul aparatului.

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: inlocuire trafo HR8904
MesajScris: Dum Dec 05, 2010 7:33 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: pitesti
salut am o problema cu un schneider chassis CTU-AA, are defect trafo linii (orega 40337-60) si am gasit compatibile HR8904 si HR7428 dar beleaua e ca nu gasesc nicaieri de cumparat asa ceva. as vrea sa adaptez altul dar inca nu am gasit unul care sa scoata in secundar 12V si 45V (pentru blocul vertical) si sa fie alimentat la 101V. aveti cunostinta despre un alt transformator care sa scoata tensiunile acestea, ati intalnit vre-o schema cu un traf asemanator? va multumesc pentru timpul acordat!

Sus

Publicitate
 Subiectul mesajului: inlocuire trafo HR8904
MesajScris: Dum Dec 05, 2010 7:33 pm 
14 mesaje
Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
 Subiectul mesajului: Re: inlocuire trafo HR8904
MesajScris: Dum Dec 05, 2010 7:42 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Bucuresti
Cosulta site-ul HR Diemen si vezi ce posibilitati ai,bafta.

Sus

MesajScris: Dum Dec 05, 2010 7:52 pm 
Neconectat
Utilizator

_adi_ scrie:
salut am o problema cu un schneider chassis CTU-AA, are defect trafo linii (orega 40337-60) si am gasit compatibile HR8904 si HR7428 dar beleaua e ca nu gasesc nicaieri de cumparat asa ceva. as vrea sa adaptez altul dar inca nu am gasit unul care sa scoata in secundar 12V si 45V (pentru blocul vertical) si sa fie alimentat la 101V. aveti cunostinta despre un alt transformator care sa scoata tensiunile acestea, ati intalnit vre-o schema cu un traf asemanator? va multumesc pentru timpul acordat!

Daca mai avea vreun echivalent fii sigur ca il treceam aici:
viewtopic.php?f=16&t=40698

Sus

MesajScris: Dum Dec 05, 2010 7:58 pm 
Neconectat
Utilizator

tv1 scrie:
_adi_ scrie:

Daca mai avea vreun echivalent fii sigur ca il treceam aici:
viewtopic.php?f=16&t=40698

mersi, am vizualizat topicul, nu mi-e frica de modificari dar caut ceva care sa poata alimenta TDA8357J care este amplificatorul de cadre, nu trebuie sa fie un transformator care sa se nimereasca pin la pin cu cel original sau cu cele doua HR-uri ce sunt compatibile!

Sus

MesajScris: Lun Dec 06, 2010 2:14 am 
Neconectat
ElForum staff

Domiciliu: FOCSANI
Infasurarea de 45 volti o poti bobina tu pe miezul de ferita a trafului. Am bobinat eu o infasurare de 180 volti si a mers, da pai 45 volti? Floare la ureche. Pentru 180 volti am tras cca. 40 spire.
Atentie: trebuie tinut cont de sensul bobinei ( intr-un sens ai tensiune mai mica si in celalalt sens ai tensiunea reala ). Cum iti dai seama? Bobinezi un anumit numar de spire ( prin tatonare ) si un capat al bobinei il legi la masa, iar la celalalt ii montezi dioda redresoare si condensatorul de filtraj ( le lasi momentan in aer ). Cand ai ajuns la tensiunea de 45 volti, montezi dioda si condensatorul pe placa ( o poti folosi pe cea de pe placa ). Cele mai multe trafuri au tensiunea de 25 volti necesara pentru cadre. In serie cu aceasta, mai bobinezi pana la 45 volti. Daca tragi multe spire si tensiunea nu creste, inseamna ca trebuiesc inversate capetele bobinei.
Cam asta e. Nu-i mare inginerie. Am facut asta la foarte multe TV-uri. Ultima data am facut-o la un Grundig. Nu avea tensiunea de 180 volti. Cred ca cineva i-a pus alt traf, sau acel traf avea intrerupta infasurarea pentru 180 volti, nu mai stiu care era explicatia. Pe dioda care redresa 180 volti aveam 0 volti ( rezistenta balast, dioda, etc. erau bune ). Am bobinat cca. 40 spire si gata.

Sus

MesajScris: Lun Dec 06, 2010 2:12 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Bihor Vadu Crisului
Si eu lam cautat pe hr7428 si pana la urma am pus in locul lui un hr80076,merge perfect,din cate mai retin am facut o rocada 9 cu 10,in rest ok,ecivalent la 7428 este FBT41020 lam gasit si pe aceste da era prea mare pretul. :freaza:

Sus

MesajScris: Lun Dec 06, 2010 3:13 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Bihor Vadu Crisului
Mai complectez:(orega 40337-60)echivalent FBT41020 care se gaseste la https://ishop.aswo.com/aswoShop/startPa ... toreId=568 :aplauze

Sus

MesajScris: Lun Dec 06, 2010 8:32 pm 
Neconectat
Utilizator

am gasit deocamdata un trafo care scoate aceste tensiuni dar se alimenteaza ;a 115V fata de 101V la care era alimentat cel original. o sa vad daca reusesc ceva si in caz ca nu voi cumpara un fbt8007 ca pare ok

Sus

MesajScris: Mar Dec 07, 2010 9:38 pm 
Neconectat
Utilizator

gata, l-am facut, gasisem un transformator care avea 45V si 16V ramura de 12V am bobinat-o pe miezul de ferita al transformatorului. va multumesc pentru sfaturi!

Sus

MesajScris: Mar Dec 07, 2010 11:46 pm 
Neconectat
ElForum staff

Domiciliu: FOCSANI
_adi_ scrie:
gata, l-am facut, gasisem un transformator care avea 45V si 16V ramura de 12V am bobinat-o pe miezul de ferita al transformatorului. va multumesc pentru sfaturi!

:da :aplauze

Puteai sa faci ceva si mai simplu si anume: din tensiunea de 16 volti, ii puneai o sursa LM7812 si un filtraj pe iesirea de 12 volti si terminai balciul ( economiseai si o dioda rapida :rade: ).

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]