Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Mie Apr 16, 2014 1:29 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 184 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Masina de bobinat trafo
MesajScris: Joi Feb 26, 2009 11:29 am 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: KN35RD
Referitor la bobinat in sens normal si invers eu inteleg ca este ceva arbitrar .Numarul de spire pe volt este acelasi ,tensiunea la capetele bobinei este aceeasi ,difera doar faza tensiunii alternative la capetele bobinei, daca bobinezi in sens invers in secundar fata de primar sa zicem.

Sus

Subiectul mesajului: Masina de bobinat trafo
MesajScris: Joi Feb 26, 2009 11:29 am 
184 mesaje

Linkuri sponsorizate

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
MesajScris: Mar Mar 03, 2009 12:23 am 
Neconectat
ElForum staff

chiar a?a, de regul? nu prea conteaz?, dar am avut surpriza unor trafuri bobinate "larg", adic? erau u?or supradimensionate, care se încingeau bini?or în gol, ?i în sarcin?... abia erau c?ldu?e!!! :nebunrau:

pân? la urm?, m-am prins c? bobinatul "invers" era motivul...

dac? la trafuri de re?ea nu prea conteaz?, când vine vorba de trafuri de adaptare a impedan?ei (alea de ie?ire pentru amplificatoare cu l?mpi), sau defazoare, se schimb? radical situa?ia: dac? nu sunt bobinate corect (aceea?i faz? sau faz? opus?, în al doilea caz), ai pus-o!!!

_
Moartea a avut cândva o experienţă aproape MifTy!!!...

http://miftosauron.cotcodacii.ro

Sus

MesajScris: Joi Mar 05, 2009 1:36 pm 
Neconectat
Nou venit

Domiciliu: Bodroghalom Ungaria
Salut! Am citit acest topic cu atentie, si am constatat ca au fost date idei de la cele mai simle si utile la cele mai complexe cea ce e foarte bucurator si chiar util.
Parerea mea este ca sa facem un calcul inainte de a realiza un project, merita pentru citeva trans. sau bobine atatea sacrificii (monetare,munca,timp ect) sau ma multumesc cu ceva mai modest dar foarte util. Cine se ocupa si cu bobinaj are nevoie neaparat de o masina de bobinat.
Cu respect: Nicolas.
scuze pentru OFF.

Sus

MesajScris: Vin Mar 06, 2009 1:28 am 
Neconectat
ElForum staff

Domiciliu: IASI
e utila o masina de bobinat,numai cine n-o are nu stie,eu am facut una prin anii 85,si credeti-ma daca nu aveti un strungar la dispozitie mai bine renuntati,numararea spirelor la care ati tot dat solutii e ultima grija care tre sa va macine,asta e cel mai simplu de rezolvat,fie mecanic,fie electromagnetic,fie electronic.Problema care consider eu ca am rezolvat-o fata de solutiile date pana acum e "plimbatul"firului in ambele sensuri pe carcasa indiferent de viteza de bobinare,cu acelasi pas,stabilit functie de grosimea sarmei de bobinaj.Din pacate nu mai am hartiile cu schitele de executie,dar am masina functionala inca,si o sa postez niste poze zilele astea,poate va vin idei de upgrade :rade: E drept ca bobinarea se face semiautomat,in sensul ca tre sa intervii la capatul randului si sa schimbi sensul de plimbare al sarmei pe carcasa,iar diametrul maxim de bobinaj cu avans automat e de 0,6mm si e conditionat de tensionarea ce trebuie indusa in fir,cu cat sarma e mai groasa cu atat tre sa tensionezi cu efort mai mare si asta are influenta asupra lantului cinematic al masinii,apar jocuri inerente oricarei constructii mecanice,si cea de fata e destul de finuta,nu s-a avut in vedere avans automat la sarma groasa unde sunt si spire putine si usor de condus la mana.Daca vor fi doritori sa vada,pot veni cu poze si apoi cu amanunte pt executie. :freaza:

_
Daca un montaj functioneaza din prima,in mod sigur e gresit.

Sus

MesajScris: Mar Mar 31, 2009 8:30 pm 
Neconectat
ElForum staff

Imagine
pofta vine mancand,poate daca se vede e altceva... :da

_

Sus

MesajScris: Mar Mar 31, 2009 8:55 pm 
Neconectat
ElForum staff

Imagine

_

Sus

MesajScris: Mar Mar 31, 2009 8:59 pm 
Neconectat
ElForum staff

Imagine
cred ca doar pt o curiozitate e suficient...

_

Sus

MesajScris: Joi Apr 02, 2009 1:28 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Babeni-Vilcea
Salutare stimabile , daca ai pune ceva detalii ar fi binevenite , o idee de aci una de acolo mai invatam ceva , eu am facut una dar fara bratul care tensioneaza firul si-l pune spira linga spira , ma intereseaza acest detaliu , am vazut multe desene si masini facute una f. faina un radioamator german facea si bobine fagure deci daca poti asteptam ceva detalii ....YO7DIG.

Sus

MesajScris: Joi Apr 02, 2009 9:38 pm 
Neconectat
ElForum staff

o sa postez in seara asta,detalii cu schimbatorul de sens(cel care imi da sensul de plimbare al sarmei pe carcasa)si pe masura ce primesc intrebari voi mai face niste detalii si le voi posta,cu explicatiile aferente.Aici se vede schimbatorul de sens in toate cele 3 poziti posibile:antrenare,pauza,antrenare sens invers.Pinionul de jos e antrenat de axul ce vine antrenat la celalalt capat de rola intermediara dintre cele 2 discuri,pinioanele de pe axa imaginara orizontala sunt pinioane ajutatoare,pt sens,iar pinionul de sus antreneaza axul cu filet M1 pe care se plimba piulita cu rola de ghidare a sarmei pe carcasa(invartirea in ambele sensuri duce la deplasarea stinga-dreapta a piulitei-rolei-de ghidare a sarmei)

Imagine

Imagine

Imagine

ceea ce-ti spuneam si in pm,roata intermediara dintre cele 2 discuri,poate fi mutata inainte-inapoi,schimband astfel raportul de transmisie pt surubul de avans al piulitei cu pas de 1mm ce plimba rola de ghidare a sarmei pe carcasa

Imagine

detaliu rola conducatoare sarma(rulment si saibe distantiere de centrare) si prindere ax carcasa bobina in
dispozitiv

Imagine

_

Sus

MesajScris: Mie Apr 08, 2009 9:37 am 
Neconectat
ElForum staff

YO7DIG scrie:
Salutare stimabile , daca ai pune ceva detalii ar fi binevenite , o idee de aci una de acolo mai invatam ceva , eu am facut una dar fara bratul care tensioneaza firul si-l pune spira linga spira , ma intereseaza acest detaliu , am vazut multe desene si masini facute una f. faina un radioamator german facea si bobine fagure deci daca poti asteptam ceva detalii ....YO7DIG.

cu multa placere...sper ca v-au fost de folos explicatiile :nebun:

_

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 184 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]