Forumul electronistilor

Forum de Electronica. Comunitatea electronistilor, radioamatorilor si hobby-stilor din Romania.
 FAQ • REGULAMENT FORUM •  Înregistrare •  Autentificare 
Acum este Joi Apr 17, 2014 9:41 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 342 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 35  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: balastul electronic
MesajScris: Mar Mar 01, 2011 3:16 pm 
Neconectat
Nou venit

Domiciliu: Bucureshti
La filamente întrerupte ma refeream. Inteleg ca filamentul trebuie sa fie prezent. De asta intrebam daca nu pot gasi o astfel de schema "from the shelf".

Sus

Subiectul mesajului: balastul electronic
MesajScris: Mar Mar 01, 2011 3:16 pm 
342 mesaje

Linkuri sponsorizate de la Google

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat E-mail  
MesajScris: Joi Mar 03, 2011 10:48 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: Iasi-Plantelor5
Nu filamentul e problema; trebuie sa existe suficienta suprafata de electrod (unind electrozii, tubul poate functiona). Filamentul e fragil (wolframul - sau tungstenul, alta denumire, acelasi element chimic - este realizat prin SINTERIZARE - analog feritelor, granule de oxizi sunt reduse in atmosfera de hidrogen la metal, insa granulele se lipesc superficial, nu se topesc in masa; din aceasta cauza, filamentele raman fragile, se pot scutura destul de usor la socuri sau vibratii intense)
Iluminatul fluorescent mie mi se pare atragator prin faptul ca tubul produce lumina difuza, intensitatea e redusa, fluxul fiind repartizat pe o suprafata relativ mare; in plus tubul (clasic) se incalzeste foarte putin. Alimentat cu frecventa inalta din balastul electronic NU mai produce efect stroboscopic.
Singura obiectie care i se mai aduce e forma care nu se preteaza la 95% din lampile gandite pentru bec cu incandescenta.
Spor la lumina!

Sus

MesajScris: Vin Mar 04, 2011 12:03 pm 
Neconectat
Nou venit

Domiciliu: Bucureshti
Păi nu filamentul constituie electrodul?
In fine, întrebarea era de un balast care sa suporte asa ceva, dar gata făcut!
Nu stiam detaliile despre sinterizare, credeam ca doar se comprima pulberea, mersi.

Sus

MesajScris: Vin Mar 04, 2011 2:44 pm 
Neconectat
Utilizator

Filamentul se intrerupe doar. In afara de filamentul propriu-zis mai exista si doua sarmulite care-l sustin (e destul de asemanator cu constructia din becurile cu incandescenta, insa "piciorul" care sustine filamentul e mult mai scurt, iar filamentul e drept, ca la becurile de tensiune joasa)(nu va recomand sa spargeti vreun tub, din cauza continutului de mercur).
Unii sustin ca filamentul ar fi acoperit cu un material care mareste emisia de electroni, analog catodului oricarui tub electronic, insa modul cum se produce conductia difera, iar faptul ca tubul poate functiona cu filamentul intrerupt ma face sa cred ca filamentul e simplu.

Modificarea balastului e foarte simpla; e posibil si sa scurtcircuiteze un singur capat, tubul ramanand cu un filament functional (incercat de mine). Singura problema e faptul ca iluminatul cu tuburi nu e prea popular in spatiile de locuit, insa exista destule spatii unde se pot utiliza (debarale, magazii, subsoluri, poduri, garaje, etc). Odata cu cresterea uzurii tubului insa, aprinderea la temperatura scazuta (frig) poate fi problematica (am avut ocazia sa constat chestia asta la un CFL ieftin pus in pod, care nu se mai aprindea iarna; cum s-a incalzit, a reinceput sa functioneze...)

Inca ceva: s-a discutat despre eficacitatea conversiei energiei electrice in lumina legata de solutia fluorescenta. Am incercat sa masor curentul absorbit de o lampa cu tub de 18-20W cu balast electronic. Am intercalat in serie o rezistenta de cativa ohmi, pe care am masurat tensiunea (nu stiu cat de corecta e metoda, avand in vedere distorsiunile produse de redresare; nu aveam ampermetru de alternativ, doar voltmetru). Puterea absorbita era de ordinul a 11W, desi tubul lumina destul de bine (eu nu am observat o scadere a fluxului fata de lampa cu balast clasic)
Spor!

Sus

MesajScris: Vin Mar 04, 2011 6:46 pm 
Neconectat
Utilizator

Domiciliu: la tara
ce stiti de tuburile T5 ? am inteles ca sunt ceva diferente de parametrii, tensiunea de functionare, curentul. Am un datasheet al unui tub Philips de 39W (am si tubul) unde scrie ca tensiunea de functionare e de 119V.
Aveti solutii de balast diy pentru T5 ?

Sus

MesajScris: Sâm Mar 05, 2011 3:36 pm 
Neconectat
Utilizator

La mine in targ (nu ati dezvaluit locatia dv.), am cumparat recent cu 9 sau 9,5 lei bucata doua balasturi pentru 40W, pe care le-ati putea folosi pentru tubul dv. de 39W. Notatia T5 vine parca din SUA, unde tuburile sunt identificate si prin lungime (tubul clasic "cade cam 100 volti/metru).
Spor!

Sus

MesajScris: Sâm Mar 05, 2011 5:42 pm 
Neconectat
Utilizator

domiciliez prin judetul Constanta. T5 vine de la diametru tubului, 5-ul reprezentand cate optimi de inch are tubul in diametru. Cele vechi de pe vremuri erau T12, cele de ieri T8 (2,54 cm diametru) iar cele de azi sunt T5 (cam 16 mm diametru). Nu stiu daca e doar marketing, dar parese ca au balasturi diferite decat T8-urile. Un lucru e clar, functioneaza la temperaturi mai ridicate decat T8. Multi zic ca nu s-ar potrivi balasturile pentru T8 la ele.

Sus

MesajScris: Dum Mar 06, 2011 1:25 am 
Neconectat
ElForum staff

Domiciliu: Bucuresti
Tensiunea pentru tuburile T5 e aceeasi ca pt cele T8. Diferentele principale intre T5 si T8 sunt:
- puterea o idee mai mica a tubului T5 fata de T8 (ex: 14W in loc de 18, 49W in loc de 54W, etc); diferenta de flux luminos este neglijabila!
- dimensiuni - nu poti folosi corp de il pentru T8 la tub T5, difera atat lungimea cat si distanta intre pinii de alimentare
- durata de viata - mai mare la T5 fata de T8 "normal".
- pretul - ceva mai scumpe T5 fata de T8, insa te scoti la consumul de energie si durata de viata (daca ai un magazin se simte foarte bine, acasa... mai putin)

cel de 115V pe care il gasisei cred ca era facut pentru america, aia merg pe 110/120V din cate stiu. Si englezii la fel parca.

Sus

MesajScris: Dum Mar 06, 2011 1:38 am 
Conectat
ElForum staff

Domiciliu: printre UPSuri
De aici reiese ca T5 e si mai eficient: http://sound.westhost.com/articles/incandescent.htm#lum

Aparent exista adaptoare pt a monta T5 in locul T8,si e vorba de un balast electronic (balastul magnetic ramane la locul lui):
Imagine

Imagine
Si tot articolul: http://sound.westhost.com/lamps/fluorescent.html

_
PM-ul e pt afaceri si chestii personale-gen adrese etc
Pt probleme tehnice, se folosesc subiectele forumului!

Sus

MesajScris: Dum Mar 06, 2011 10:58 am 
Neconectat
Utilizator

Blind scrie:
cel de 115V pe care il gasisei cred ca era facut pentru america, aia merg pe 110/120V din cate stiu. Si englezii la fel parca.

poate nu m-am exprimat corect, 119 este tensiune de fumctionare a tubului in regimul normal de lucru, la fel cum pentru tuburile T8 ea este si mai joasa, vreo 60 de volti. Nu are legatura cu tensiunea avuta la dispozitie in retea. Pai ce, dupa amorsare tubul clasic are 220Vca pe el ? Din pacate nu am un tub amorsat cu balast magnetic prin casa sa pot masura da sigur tensiunea de lucru e mult mai mica. Iar la acest nivel zic eu ca T5-ul ar fi diferit.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
 [ 342 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 35  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]