Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Antena exterioara recepție semnal wi fi la 2,5 km de emitator


Vizitator narcisluca

Postări Recomandate

Vizitator narcisluca

Îmi puteți recomanda o antena exterioara recepție wi fi - o amplasez la casa intr-o comuna , sa captez semnal de la spot wi fi emis de la primărie , distanta 2,5 km! Am găsit 2 variante:- Antena parabolică de tip grid TL-ANT2424B;- NanoStation Loco M2.La primărie nu pot sa pun emițător sau antena special pentru mine!Rog cine se pricepe sa ma îndrume ce sa aleg in cazul meu! Am văzut ca routerul meu, Asus WL-500gP V2, are antena detașabilă, dar nu stiu daca se potrivesc mufele cablurilor care se montează pe cele 2 antene!?!Cablul adus de la antena exterioara se mufeaza in locul antenei de pe routerul meu asus? Mulțumesc!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

"  Antena parabolică de tip grid TL-ANT2424B "

 

Trebuie sa ai cablu de coborare de calitate, minim RG11. 

Ce distanta ai de la antena la calculator? Antena trebuie sa aiba vedere directa pana la emitator, nu se accepta obstacole gen pomi, stalpi, case.

Editat de Fulgerik
Link spre comentariu
Vizitator narcisluca

Cea ce vrei tu a face se numeste  furt ,mai ales daca nu deti acordu persoanei (primariei)

Comuna e conectata la wifi printr-un program! Deci e perfect legal!

"  Antena parabolică de tip grid TL-ANT2424B " Trebuie sa ai cablu de coborare de calitate, minim RG11. Ce distanta ai de la antena la calculator? Antena trebuie sa aiba vedere directa pana la emitator, nu se accepta obstacole gen pomi, stalpi, case.

Distanta e de 3-4 m maxim - o sa amplasez routerul meu wireless cat mai aproape (dar la interiorul casei) de antena, si o sa folosesc un extender daca nu acoperă toată casa. Cablul de care zici se cuplează in locul antenei de pe routerul meu asus? Sau antena respectivă ce doar pentru emisie ... si atunci unde cuplez cablul de la antena externa?
Link spre comentariu

Routerul folosit trebuie sa permita modul Statie de lucru, nu se poate lucra in modul AP ( acces point). Preferabil ca routerul sa-l conectezi chiar langa antena si pana la el sa mergi cu cablu UTP. Pe UTP se poate merge pana la 100m fara probleme. Cele doua perechi nefolosite din cablul UTP( Albastru si Maron) se pot folosi pentru a trimite alimentare la router.

Link spre comentariu
Vizitator narcisluca

Iti recomand :Ubiquiti Nanobridge M2-18 Outdoor MIMO 2.4GHz 18DBI, intre doua antene ai raza de cca 30km, si poate fi folosita si standalone.

Nu am găsit la vânzare pe soteuri românești .... Daca știi un link...

Routerul folosit trebuie sa permita modul Statie de lucru, nu se poate lucra in modul AP ( acces point). Preferabil ca routerul sa-l conectezi chiar langa antena si pana la el sa mergi cu cablu UTP. Pe UTP se poate merge pana la 100m fara probleme. Cele doua perechi nefolosite din cablul UTP( Albastru si Maron) se pot folosi pentru a trimite alimentare la router.

Nu prea ma pricep, routerul meu e Asus WL-500gP V2 - nu stiu daca suporta modul Statie de lucru?!? Sigur nu funcționează la exterior! UTP catre un extender care sa dea wifi mai departe - nu înțeleg - deci lângă antena poate fi un router nu neapărat cu wifi si care sa reziste la exterior? Scuze!?
Link spre comentariu

Din cate inteleg ai un router, deci netul ii vine pe portul WAN care este pe cablu. Pe wireless si pe porturile LAN da net (nu ia) deci cade solutia cu pusul unei simple antene pe exterior.

 

Merge sa pui asa ceva : http://wifimag.ro/2.4-ghz/nanobeam-m2-400

 

Se monteaza pe casa cu vizibilitate directa si orientare catre antena hotspotului de la primarie.

 

Se conecteaza cu cablu UTP pe portul WAN al routerului tau si se configureaza in modul acces point client cu cel de la primarie.

(are in soft facilitatea de scanare retea si conectare la reteaua dorita).

 

Se alimenteaza pe acelasi cablu UTP, ai tot ce-ti trebuie in cutia lui, mai putin cablul pe care trebuie sa-l faci la lungimea dorita

si atentie cum il mufezi ca pleaca si alimentarea pe el.

 

Merita investitia daca exista la primarie un hotspot cu antena exterioara care da net gratuit.

Link spre comentariu
Vizitator narcisluca

Din cate inteleg ai un router, deci netul ii vine pe portul WAN care este pe cablu. Pe wireless si pe porturile LAN da net (nu ia) deci cade solutia cu pusul unei simple antene pe exterior.Merge sa pui asa ceva : http://wifimag.ro/2.4-ghz/nanobeam-m2-400Se monteaza pe casa cu vizibilitate directa si orientare catre antena hotspotului de la primarie.Se conecteaza cu cablu UTP pe portul WAN al routerului tau si se configureaza in modul acces point client cu cel de la primarie.(are in soft facilitatea de scanare retea si conectare la reteaua dorita).Se alimenteaza pe acelasi cablu UTP, ai tot ce-ti trebuie in cutia lui, mai putin cablul pe care trebuie sa-l faci la lungimea doritasi atentie cum il mufezi ca pleaca si alimentarea pe el.Merita investitia daca exista la primarie un hotspot cu antena exterioara care da net gratuit.Tare Nanobeam m2 ! Scumput in schimb! Am înțeles acum - el are ieșire UTP care duce net pe WAN de pe routerul meu! Nelămurirea e cu Antena parabolică tip grid TL-ANT2424B - cum o cuplez si la ce dispozitiv ca sa am net casa ? Mulțumesc!

Editat de narcisluca
Link spre comentariu
Vizitator paull

Mergi pe nanobeam....eu le folosesc de foarte multi ani si nu am avut probleme de nicio natura cu ele,indiferente de conditiile meteo.

Cred ca ai verificat daca ai ceva semnal la locatia ta.

Link spre comentariu
Vizitator narcisluca

Mergi pe nanobeam....eu le folosesc de foarte multi ani si nu am avut probleme de nicio natura cu ele,indiferente de conditiile meteo.

Recepția e influentata chiar si de vegetația aflata intre emițător si nanobeam? Dif de preț de 150 lei intre nanobeam si NanoStation Loco M2 ma face sa ma gândesc la cel din urma, ținând cont si de distanta relativ mica fata de emițător de aprod 2,5 km!
Link spre comentariu
Vizitator paull

Fara vegetatie si alte obstacole. Incearca sa pui un stalp intr-un loc care ofera vizibilitate directa. Dar,mai intai,verifica existenta semnalului wi-fi la locatie.

...sa nu investesti degeaba.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări