Jump to content

Photo

Becuri led - fasung E27

• Please log in to reply
44 replies to this topic

#31 ONLINE   validae

validae

Moderator

• Smod
  • 10,255 posts

Posted 10 June 2016 - 01:15 PM

Măsoară curentul prin şirul de leduri, punând ampermetrul în locul ledului ars. EVentual pune o rezistenţă de 1 -10 Ohmi, chiar SMD în locul ledului ars şi măsoară tensiunea la bornele ei, astfel poţi calcula curentul prin leduri.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#32 OFFLINE   mottofree

mottofree

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 170 posts

Posted 10 June 2016 - 01:30 PM

Daca pune una de 1 ohm citeste direct curentul . 

Ce tip de cablaj e : de aluminiu sau FR4?

#33 OFFLINE   scarlatb

scarlatb

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 11 June 2016 - 07:41 AM

Cablaj este pe o placa de aluminiu.

#34 OFFLINE   mottofree

mottofree

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 170 posts

Posted 11 June 2016 - 02:22 PM

Se poate atasa un radiator cu rezultate  . Ledurile china merg pana la 50Celsius ...

#35 OFFLINE   gabyh

gabyh

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 164 posts

Posted 12 June 2016 - 11:42 PM

Din cate stiu  ledurile gen 56/5730 au in partea centrala un pad care e lipit prin reflow la mcpcb ..in mod normal fara o  suflanta de aer cald sau Ir  e cam dificil de deslipit ...am mai multe becoleduri cu asa ceva si mai ales cand e mare mcpcb-ul de aluminiu caldura e disipata pe toata suprafata si abia il dai jos la 300 grade...daca are si cositor de proasta callitate

#36 OFFLINE   mottofree

mottofree

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 170 posts

Posted 13 June 2016 - 01:26 PM

aliajul de lipit e doar chinezsc ,se pare ca ei au alte norme ,asa e el .

#37 OFFLINE   gabyh

gabyh

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 164 posts

Posted 13 June 2016 - 02:09 PM

Norme la ei...=0 cel mai adesea. Apropo cu ce le-ai deslipit?

#38 OFFLINE   scarlatb

scarlatb

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 13 June 2016 - 02:39 PM

Am dezlipit ledurile cu statie de lipit cu jet de aer cald GORDAK 952.

??

#39 OFFLINE   gabyh

gabyh

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 164 posts

Posted 13 June 2016 - 03:17 PM

Ma gandeam eu ca, cu altceva era dificil de dezlipit...o spun din experienta proprie trebuind sa dau suflanta la peste 300grade si fluxul de aer mai mare.

Edited by gabyh, 13 June 2016 - 03:20 PM.

#40 OFFLINE   turcu_dan

turcu_dan

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,497 posts

Posted 16 September 2016 - 04:25 PM

Salutare....  am vazut ca in Ambient sunt la reducere zilele acestea becuri cu led Osram de 8W-600Lm si 10W-800Lm, a cumparat cineva? Pretul este de 17Ron/bucata reduse de la 47Ron/buc, parca m-ar tenta.......pentru camera. De fapt toate produsele de la Osram sunt la lichidare, incepand cu halogene/CFL.

#41 OFFLINE   Dxxx

Dxxx

Membru avansat

• Moderatori
  • 1,347 posts

Posted 16 September 2016 - 05:17 PM

Dane, citeste mai intai topicul special despre becoleduri Osram ... dupa care iti trece cheful de a incerca ... probabil ca din cauza respectiva sunt ieftinite.

#42 OFFLINE   turcu_dan

turcu_dan

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,497 posts

Posted 16 September 2016 - 10:07 PM

Da stiu povestea cu becurile luate la promotie din benzinaria MOL. Totusi ma gandesc ca nu sunt toate asa. Am mai achizitionat acum o jumatate de an 2 buc E14 Osram 5 sau 6W, 470Lm pe care le-am montat in baie intr-un corp luminos inchis....... norocul e ca la baie functioneaza pe durate scurte de timp, max o ora cand mai faci o curatenie ceva.

#43 OFFLINE   turcu_dan

turcu_dan

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,497 posts

Posted 04 October 2016 - 04:45 PM

In cele din urma am achizitionat de la Kauf...nd 6 becuri Osram de 9.5W-806Lm pentru ca au avut pret bun. Sunt curios cat tina, deocamdata functioneaza fara probleme de o saptamana. Doua functioneaza chiar intr-un candelabru cu corp aproape inchis:), fierbinti. 

#44 OFFLINE   domnulpriceput

domnulpriceput

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 04 October 2016 - 05:47 PM

Kaufland e un magazin generalist care in pricipal vinde doar alimente. Nu-ti ofera nici o garantie si nici o singuranta daca becul nu functioneaza corespunzator. Eu merg pe mana magazinelor specializate in vanzarea de corpuri de iluminat cu led. Uite - un exemplu de acest magazin este cel de la led-zone.ro. Am aruncat o privire pe site-ul lor si au preturi decente la becurile led e27 de care esti interesat. Eu am comandat de la ei si n-am avut nici o problema. Doar ca e mai bine sa comanzi pentru intreaga casa sau si pentru un prieten decat sa iei unul sau doua..  :88 Sper ca te-am putut ajuta! Sanatate

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#45 OFFLINE   turcu_dan

turcu_dan

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,497 posts

Posted 04 October 2016 - 10:03 PM

La acest tip de becoled nu au oferit garantie, insa am 2 identice cumparate din Dede...n cu 2 ani garantie. Daca se intampla ceva le pot schimba acolo pt ca au aceleasi serii, cutii etc. Acum 2 ani am cumparat din Kaufland vre-o 20 de becuri economice de diferite puteri cu garantie 5 ani fiecare. Cele care au fost montate in corpuri luminoase inchise au cedat cam la un an , chestia faina  e ca mi-am recuperat banii pe ele avand garantia. Apropo, nu stiam de sit-ul de mai sus.

Toate cele bune.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users