Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator PP 6П14П, cu corector de ton şi vu-meter EM84/80


Lonerider

Postări Recomandate

Vă salut. Aş vrea să încep construcţia acestui amplificator, în variantă stereo şi cu corector pe un singur şasiu, după schema de mai jos, care este scoasă dintr-un amplituner Pioneer. Nu mai am varianta acesteia, în format electronic, iar pe hârtia pe care o am listată nu se merita să o scanez, întrucât imaginea este jalnică. Este desenată de mână, dar sper că se înţelege ceva şi poate nu am greşit-o. Puterea dată de producător undeva la 14W.

 

post-212368-0-29106100-1416343193_thumb.jpg

 

Partea de alimentare aş vrea să o fac cu redresare hibridă, după schema din desenul următor, cu menţiunea că tubul redresor va fi 5Ц3С. Va oferi, acest tub (225mA pe fiecare anod), curentul necesar pentru tot montajul, în varianta stereo?

 

 

 

Pentru VU-meter o să caut o schemă clasică sau, dacă aveţi vreuna, e binevenită (chiar şi cu EM80, că nu e bătut în cuie EM84). Mulţumesc.

Link spre comentariu

Vă salut. Aş vrea să încep construcţia acestui amplificator, în variantă stereo şi cu corector pe un singur şasiu, după schema de mai jos, care este scoasă dintr-un amplituner Pioneer. Nu mai am varianta acesteia, în format electronic, iar pe hârtia pe care o am listată nu se merita să o scanez, întrucât imaginea este jalnică. Este desenată de mână, dar sper că se înţelege ceva şi poate nu am greşit-o. Puterea dată de producător undeva la 14W.

 

  O alegere foarte inspirata!

Am avut la reparat doua astfel de amplitunere,unul a avut probleme pe partea de radio si mai precis spus la decodorul stereo,iar altul pe partea de final audio avand trafurile de iesire defecte ambele.

  Aceste transformatoare sunt unele dintre cele mai faine trafuri ce mi-au picat in mana pentru a fi reparate,defectiunea lor fiind datorata timpului si anume ; acolo unde conexiunile bobinelor erau scoase afara pe niste cose,lipiturile au fost facute cu un decapant ce a corodat in timp sarma bobinajului si ca un postulat al legi lui Murphy nu putea fi mai rau dacta sa fie la primele bobine de langa miez,asa ca a trebuit sa desfac complet trafurile aceasta permitandu-mi sa vad exact cum au fost bobinate,bobinele nu erau IMPREGNATE  si nici riguros spira langa spira !!!.Trafurile sunt extrem de mici ca sectiune,inductanta Laa fiind foarte mare iar frecventele joase redate la 12W sunt sub 30Hz fara distorsiuni,trafurile sunt incredibile,credeti-ma,dv.parca  ati mai venit cu acest proiect prin februarie,nu?

  In ceea ce priveste alimentarea,va sfatuiesc sa faceti aceeasi alimentare pe care au facut-o japonezi,adica pe Ua dublorul de tensiune si fara niciun drosel ,la amplificatorul original nu exista niciun fel de zgomot,fie ca potentiometrul de volum este la maxim sau la minim.Tensiunea anodica pe bara de +Ua in gol fara tuburi in socluri este de 380V (DC).

  Ca o remarca pe amplificatorul original; EL84 nu a mers cu aceleasi performante ca cele japoneze 6BQ5 si nici 6P14P,singurele tuburi care aveau acelasi sunet ca tuburile originale au fost 6P14P-EV si EL84-GENERAL.Rezistentele din catozi tuburilor finale R55 si R56 de 150 ohmi sunt rezistente bobinate de 8W,iar intregul montaj este realizat clasic punct cu punct si fara cose,componentele fiind lipite direct pe soclurile tuburilor.

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

E vorba de radioul SM-Q305.

Da, despre acest model este vorba. Din păcate, am pierdut mai multe date de pe hdd, printre care şi schema completă a acestui amplituner, primită de la cineva de pe acest forum (dl. Lăzăroiu, parcă). Mi-a rămas doar partea de amplificator, fără schema alimentării.

 

  O alegere foarte inspirata!

Am avut la reparat doua astfel de amplitunere,unul a avut probleme pe partea de radio si mai precis spus la decodorul stereo,iar altul pe partea de final audio avand trafurile de iesire defecte ambele.

  Aceste transformatoare sunt unele dintre cele mai faine trafuri ce mi-au picat in mana pentru a fi reparate,defectiunea lor fiind datorata timpului si anume ; acolo unde conexiunile bobinelor erau scoase afara pe niste cose,lipiturile au fost facute cu un decapant ce a corodat in timp sarma bobinajului si ca un postulat al legi lui Murphy nu putea fi mai rau dacta sa fie la primele bobine de langa miez,asa ca a trebuit sa desfac complet trafurile aceasta permitandu-mi sa vad exact cum au fost bobinate,bobinele nu erau IMPREGNATE  si nici riguros spira langa spira !!!.Trafurile sunt extrem de mici ca sectiune,inductanta Laa fiind foarte mare iar frecventele joase redate la 12W sunt sub 30Hz fara distorsiuni,trafurile sunt incredibile,credeti-ma,dv.parca  ati mai venit cu acest proiect prin februarie,nu?

  In ceea ce priveste alimentarea,va sfatuiesc sa faceti aceeasi alimentare pe care au facut-o japonezi,adica pe Ua dublorul de tensiune si fara niciun drosel ,la amplificatorul original nu exista niciun fel de zgomot,fie ca potentiometrul de volum este la maxim sau la minim.Tensiunea anodica pe bara de +Ua in gol fara tuburi in socluri este de 380V (DC).

  Ca o remarca pe amplificatorul original; EL84 nu a mers cu aceleasi performante ca cele japoneze 6BQ5 si nici 6P14P,singurele tuburi care aveau acelasi sunet ca tuburile originale au fost 6P14P-EV si EL84-GENERAL.Rezistentele din catozi tuburilor finale R55 si R56 de 150 ohmi sunt rezistente bobinate de 8W,iar intregul montaj este realizat clasic punct cu punct si fara cose,componentele fiind lipite direct pe soclurile tuburilor.

Da, am mai încercat acest proiect. Din păcate, lucrând în grabă şi presat de timp, am făcut nişte legături greşite, motiv pentru care nu mi-am bătut capul, atunci, cu depanarea şi am pus repede altă schemă. Era vorba numai de partea de amplificator. Acum vreau să reiau acest proiect, însă împreună cu corectorul de ton şi două indicatoare de nivel. Ar fi prea mult dacă aş solicita datele transformatorului de ieşire, în cazul în care le-aţi scos cumva şi sunteţi dispus să le daţi, odată cu rebobinarea acestuia.

Deocamdată o să încep să lucrez la transformatoare, apoi să gasesc o idee de şasiu...

Dacă mai are cineva schema completă şi mi-o poate trimite pe adresa de e-mail ghita.duma@gmail.com, ar fi nemaipomenit. Mulţumesc.

Editat de Lonerider
Link spre comentariu

O menţiune: atenţie ce lămpi foloseşti, ECC-urile pitice cu anozi mici de 11mm sau 6N2P nu sînt la fel cu cele mijlocii, cu anozii de 14mm sau cele mari de 17mm.

https://tubedepot.com/t/tubes/preamp-tubes/12ax7-ecc83-7025-cv4004

 

 este vorba doar despre faptul ca fiind elementii triodelor mai scurti ele sunt mai putin microfonice, rezoneaza mai greu sau este vorba si despre altceva?

Link spre comentariu

Diferenţe constructive clare. 7025 are suportul grilei masiv, nu sudat. Nu mai intru în problema disipaţiei anodice, am mai ridicat acum cîţiva ani problema fără succes.

...un punct de vedere interesant aici : http://www.worldtubecompany.com/mm5/merchant.mvc?Screen=TF-2  ,merita citit!

 

In acest sens, personal cred ca poate fi considerata mai mult o taxonomie decât o știință predictivă abordarea multitudini arhitecturale pentru acesti anozi ,nicaieri nu am gasit coeficienti de perveanta exemplificati clar,nu gasesc diferente de caracteristici intrare/iesire pentru aceste tuburi,deci pana la urma se prea poate ca materialele (calitatea si structura lor) din care sunt fabricati electrozi acestor tuburi sa fie real diferite.

  Intr-o configuratie unde vom utiliza ECC83 in conditiile unde nu avem nevoie de curenti anodici mai mari de 0.9mA...1mA, inclin sa cred ca diferentele dintre tuburile ECC83 ce au anozi diferiti nu se vor simti,parerea mea,asadar cred ca in schema ce o va realiza colegul @Lonerider nu va avea mare importanta tipul de ECC83 utilizat.

****************************************************

 

Lonerider diseara cand o sa ajung acasa o sa va trimit pe mail datele constructive pentru OT-urile originale,insa sigur nu veti avea tipul de tole utilizate de Japonezi am spus ,tipuri,pentru ca se folosesc doua tipuri de tole combinate. 

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

  Aceste transformatoare sunt unele dintre cele mai faine trafuri ce mi-au picat in mana pentru a fi reparate,defectiunea lor fiind datorata timpului si anume ; acolo unde conexiunile bobinelor erau scoase afara pe niste cose,lipiturile au fost facute cu un decapant ce a corodat in timp sarma bobinajului si ca un postulat al legi lui Murphy nu putea fi mai rau dacta sa fie la primele bobine de langa miez,asa ca a trebuit sa desfac complet trafurile aceasta permitandu-mi sa vad exact cum au fost bobinate,bobinele nu erau IMPREGNATE  si nici riguros spira langa spira !!!.Trafurile sunt extrem de mici ca sectiune,inductanta Laa fiind foarte mare iar frecventele joase redate la 12W sunt sub 30Hz fara distorsiuni,trafurile sunt incredibile.

Va salut.

 

Daca e posibil, spuneti-ne mai multe detalii despre transformatoarele de iesire: sectiunea miezului, dimensiunea tolei, numar de spire, grosimea sarmei, modul de bobinare (daca primarul si/sau secundarul sunt impartite in mai multe sectiuni si bobinate alternativ).

 

Va multumesc.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări