Jump to content

Photo

STM32F103C8T6 ce IDE folosesc ?

• Please log in to reply
23 replies to this topic

#16 ONLINE   Liviu M

Liviu M

-

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3,071 posts

Posted 16 January 2015 - 02:48 PM

S-ar putea sa existe scheme de programatoare jtag care sa suporte stm-urile si sa mai fie si open/free, dar eu nu stiu nici unul.
O alta varianta ar fi sa cumperi (inca) o placa de la stm (originala) *) poate fi si alta, pe asta o stiu eu ca are si e destul de ieftina, care are si programator/debugger inclus. O poti folosi atat pentru proiecte "independente", cat si pentru programatul placii pe care o ai deja, cu softul de la stm sau cu openOcd.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#17 OFFLINE   unuldinei

unuldinei

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 402 posts

Posted 16 January 2015 - 03:31 PM

De obicei am vazut ca are doi jumperi BOOT1 si BOOT0 , ai incercat cu cate unul  pe rand ? dar ca sa fie recunoscut ai nevoie de drivere pt placa ta.

Mai merge cu un cablu serial (port COM 1...8) , dar tot asa trebuie sa fie un bootloader deja instalat in placa ta sau cu ST-LINK V2 , V1 ...

Nu stiu daca se poate face home made , dar la 5USD cat am dat pe cel din poza de mai sus ...

Sigur merge pe familia STM32F103 , iar pe schema placii tale vei gasi conectorul SWIM sau macar pinii aferenti acestui tip programator asa cum ii am eu in poza de mai sus  , ca medii de programare merge tot ce s-a prezentat mai sus de catre colegi , trebuie sa stii ca e monstuos la inceput ...multa engleza sau ... chineza !

#18 ONLINE   vasile eugen

vasile eugen

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 2,140 posts

Posted 17 January 2015 - 10:35 AM

Ok ,va multumesc.Daca am intrat in posesia ei am sa incerc si am sa vad acea placa de la Farnell daca au.Practic achizitia am facut-o doar   ca sa  mai treaca timpul  dupa servici.

#19 ONLINE   Liviu M

Liviu M

-

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3,071 posts

Posted 17 January 2015 - 11:05 AM

Placa de la Farnell era un exemplu. Programatorul dintr-un post anterior al lui unuldinei pare la fel de bun si e mai ieftin (desi e "doar" programator).

#20 ONLINE   vasile eugen

vasile eugen

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 2,140 posts

Posted 17 January 2015 - 12:26 PM

Nu are jumperi ,doar pe partea de afisor.Care sunt  pentru setare 8biti respectiv 16 biti.Dar am  cautat azi si am vazut ca  este prgramator pe  paralel pentru el cu 74hc244 care il am de cind mi-am facut  stk200 pentru atmega.Initial eu credeam ca trebuie sa aibe un program  demo  de testare .Acum ramine sa vad  cum procedez.Placa acea de la farnell este  intradevar mai ieftina decit la TME.

#21 OFFLINE   moro

moro

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,027 posts

Posted 19 January 2015 - 05:40 PM

La 25 $ se poate lua de la chinezi discovery f4 board, cu programator inclus in aceasi placa. Mcu-ul este un stm32f4 cu 1 MB flash. Nu am vazut multe placi de dezvoltare care includ si programatorul pe ele. Cred ca mai era ceva de la olimex..

#22 OFFLINE   12_pacate

12_pacate

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 16 posts

Posted 22 June 2015 - 01:53 PM

Ok , deocamdata nu stiu daca fac bine ceva ... si asa ca va mai cer ajutorul si postez tot aici , poate vede cineva.

Am luat un ST LINK V2 dar mini ca asta   10PCS-NEW-Mini-ST-Link-V2-stlink-Emulato

I-am pus driver , software STM32 ST-LINK Utility , I-am facut chiar si update .Am incercat sa conectez placa  cum arata acest cablu http://www.tag-conne...050-ARM2010.pdf dar.. nu raspunde , adica nu recunoaste device-ul.Ce programator ar trebui sa iau ca sa mearga treaba ?

Sau cum se leaga  ST32F103C8T6 ca  sa poata fi programat ?

De unde ai luat acest programator?

#23 OFFLINE   unuldinei

unuldinei

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 402 posts

Posted 22 June 2015 - 05:41 PM

Salut , programatorul e luat de pe ebay platit de-acasa cu cardu' exact de aici, dar sunt si altii ...

http://www.ebay.com/...984.m1436.l2649

Transport gratuit dar dureaza intre 3 si 6 saptamani.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#24 OFFLINE   crispus

crispus

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 354 posts

Posted 22 June 2015 - 05:53 PM

Poti folosi si STM32F0Discovery de la farnel http://ro.farnell.co...link/dp/2096251

O poti folosi ca programator / debugger

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users