Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Eurocolor imagine care salta


Postări Recomandate

Am un eurocolor sasiu 11ak36-15a ,sursa este echipata cu integrat UC3842B,procesor ST92195C7B1/OER ,jungla STV2248H memorie 24c08, cadre TDA 8174  la care imaginea din cand in cand se misca pe verticala de cateva ori .Am schimbat integratul de cadre ,condensatori de pe langa integra ,jungla ,si memoria ,dar defectul tot persista ,va rog o idee ,daca ma puteti ajuta .

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Am un eurocolor sasiu 11ak36-15a ,sursa este echipata cu integrat UC3842B,procesor ST92195C7B1/OER ,jungla STV2248H memorie 24c08, cadre TDA 8174  la care imaginea din cand in cand se misca pe verticala de cateva ori .Am schimbat integratul de cadre ,condensatori de pe langa integra ,jungla ,si memoria ,dar defectul tot persista ,va rog o idee ,daca ma puteti ajuta .

schimba cond din driver

Link spre comentariu

sau poate e dezacordata bobina caf? inainte de toate incercati o setare manuala a unui post in vhf si memorare,tot pe acelasi canal pe care ati memorat postul accesati meniul service MENU 4725 si la optiunea fi 1 apasati tasta albastra a telecomenzii,incercati fin acordarea bobinei caf daca imaginea nu e corecta la cautare auto sau manuala fara acord fin,si dupa iesiti din meniul service si vedeti daca defectul persista,2 intariti  lipiturile trafolinii si lm317,schimbati dioda de langa tda8174,verificati schimbati cei 2 tranzistori smd zona tda 8174,unul face dimensiune vertical,si unul pozitionare vertical(cel de pozitionare poate face asemenea efect) relipiti pini jungla si procesor si dupa cum a spus colegul nostru schimbati condesatorul din baza bu808 10mf 63v(montati 47mf 63v) success

Editat de iuliantv
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări