Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Generator impulsuri ic555n


Andrei1545

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acela e un tranzistor cu germaniu care se mai găsește doar pe la colecționari și amatorii de ,,vintage,, , folosește unul cu siliciu și nu vei avea probleme.

Personal aș folosi mai bine un triac acolo, tiristorul redresează tensiunea rețelei și becul va lumina mai slab. Pentru o izolare bună și o comandă la trecerea prin zero a tensiunii, aș recomanda un optotriac tip MOC 3041 sau echivalente.

Editat de validae
Link spre comentariu

Schema asta este realizata de tata , Beclea Adrian in poza la nume , dar nu a mai lucrat din 90 si ceva electronica si nu mai este la actualitate cu piesele noi si echivalentele , si vreau sa refac schema asta pt un furtun luminos care il intind de sarbatori pe casa , ca pana acum am mai facut-o de 2 ori dar la 12v fara tiristortriac.

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Am facut exact ca in schema originala , totul functioneaza perfect inafara de tiristor , am pus la iesirea din tranzistor spre tiristor un led si merge , dar problema este ca bec-ul pe care l-am folosit la o baterie de 12v sta in permanenta aprins si nu jongleaza in aceelasi timp cu led-ul , care este cauza ? :( 

Link spre comentariu

Huh? Ba tocmai in curent continuu functioneaza tiristoarele, triacele sunt cele cu alternativul...(TRIode Alternatting Current). In alternativ tiristorul se deschide doar pe o semialternanta, iar triacul se deschide pentru ambele.

Problema e ca acel tiristor ori e in saturatie, ori e românesc :rade: , ori poate chiar nu au fost corect identificate terminalele lui...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări