Jump to content

Photo

Repararea becurilor cu LED

• Please log in to reply
287 replies to this topic

#286 OFFLINE   marian

marian

ElForum staff

• Moderatori
  • 11,575 posts

Posted 22 September 2016 - 10:12 PM

Nu sunt ceramici in becurile astea, ci electrolitici pe partea de filtrare, si poliester inseriati cu reteaua.

PS1: Ceramicii nu "fac burta", nici nu prea au cum, ci mai degraba pocnesc, cumva oarecum asemanator cu semiconductorii.

PS2: Eu nu vad nici o eroare de logica la Filipakis, a zis ca a cumparat niste becuri cu led si ca la un moment dat a reparat 2 din ele, adica ceva destul de plauzibil.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#287 OFFLINE   gabyh

gabyh

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 164 posts

Posted 22 September 2016 - 10:26 PM

Ma refeream la faptul ca, crapa... am vazut cativa mai ales la lanternele cu led cele de 5 lei din bazar ajunsi dupa un timp in situatia asta. Adevarul e ca  la chinezarii uneori nu stii ce sa astepti  unele rezista non-stop mult timp altele  se duc repede. La Dedeman  la  cutia unde strang produse reciclabile aduni o plasa din diverse tipuri de becoleduri, am luat de multe ori de acolo unele si intradevar  c-urile de filtraj umflate sau 1-2 leduri din serie arse.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#288 Guest_daniel negreanu_

Guest_daniel negreanu_
  • Vizitatori

Posted 22 September 2016 - 11:03 PM

Eroarea de logica e sa cumperi becoleduri care urmeaza a fi reparate. Daca se arde un led, racirea e insuficienta; nu punem problema unei supratensiuni pentru ca majoritatea au deja driver cc. Iar daca se arde ceva din driver, e prost dimensionata schema. Mai degraba o reducere a curentului masurand Tj...asta daca merita...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users