Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

achizitie statie aer cald si letcon


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 10 luni mai târziu...

Intreb si eu aici ca sa nu mai deschid alt topic.

La fel si eu doresc sa achizitionez o statie de lipit cu aer cald.

Am gasit de vanzare, in zona mea, second hand, o statie de lipit Gordak 952-A.

Ce recomandati Gordak 952 sau 952-A

Este ok sa achizitionez una second hand, sau una noua? Daca ma hotarasc sa o iau pe cea second la ce ar trebui sa fiu atent? Ma refer la pompa de aer sa nu scoata zgomote ciudate, sau io stiu....

Astept 2 3 sfaturi de achizitie de la alti useri care detin.

 

PS: Datorita faptului ca o folosesc in regim de amator, nu vreau sa dau multi bani pe ea, asta este si principalul motiv pentru care vreau sa o achitionez second.

 

Multumesc anticipat,

A D I

Editat de DiCK
Link spre comentariu

Stiu de tehnoelectric, am studiat oferta lor, o iau cam la jumate de pret fata de tehnoelectric daca punem si transportul, aici pe cea second o iau personal de la vreo 25Km de mine.

Stiu ca se gasesc piese gen varf, letcon sau rezistenta de la aer. dar nu am vazut spre ex pompa, traf etc.

 

Am o intrebare, am vazut ca 952-A butonul de reglare a temperaturii nu este marcat in grade este marcat cu 1 2 3 4 ..... Cum reglez temperatura, daca de ex vreau 300grade duc butonul pana la pozitia 3 ??

 

PS: SI cam ce acesorii trebuie sa aiba, stiu ca in afara de statie in pachet mai are un suport de letcon si 4 duze pentru aer, cam atat, mai are si altceva?

 

Numai bine, 

A D I

Editat de DiCK
Link spre comentariu

mi-am facut si eu cadou de dupa anul nou .....o statie cu aer cald , dar a fost diferenta parca 15 ron , ca sa fie si cu letcon....

asa ca am ales modelu'  BAKU 878 L ......

 

de atunci lucrez doar cu aceasta statie , pret calitate....super !  recomand.....

statia mea DIY pe post de siguranta.....

 

 

post-201871-0-60438600-1432224673_thumb.png

Link spre comentariu

Am o intrebare, am vazut ca 952-A butonul de reglare a temperaturii nu este marcat in grade este marcat cu 1 2 3 4 ..... Cum reglez temperatura, daca de ex vreau 300grade duc butonul pana la pozitia 3 ??

 

 

Nu cred ca e asa...de dragul design-ului si poate pentru a mai reduce pretul de productie...nu s-a mai chinuit nimeni sa calibreze statia pe niste temperaturi bine stabilite...(e vorba de aer cald ...ca letcolul are marcate niste temperaturi ...si alea sunt orientative)

Ca sa puteti avea o ideie la ce temperatura lucrati...trebuie sa aveti un aparat de masurat temperatura (cu sonda) si sa observati ce temperatura e la punctele marcate pe statie ...nu cred ca la pozitia 3 trebuie sa fie 300*C...pentru ca nu am vazut statii care sa aiba de ex(pozitia8) 800*C...e vorba maxim 450-500*C

Editat de elmar
Link spre comentariu

Asa este ai dreptate nu ajunge la 800 de grade.

O sa o iau usor asa sa ma antrenez cu ea. SIncer nu am mai folosit si nu am experienta, dar o sa experimentez si o sa ma mai documentez si sper sa imi intru repede in mana.

Editat de DiCK
Link spre comentariu

Asa ma gandeam si eu sa ma amntrenez pe placi defecte.

In alta ordine de idei, credeti ca este mai buna, pentru mine (ca incepator) o statie care sa afiseze si temperatura? Sau dau banii degeaba si sa iau una simpla (fara afisare temperatura)?

Link spre comentariu

Acum...depinde ce fel de om este cel care doreste sa lucreze cu statia de lipit!?

Ca am avut deaface (si aici pe forum) cu oameni care sunt in stare sa faca doua caiete de calcule pana se apuca sa lipeasca o piesa! :rade:

Sa nu cumva sa lipeasca/dezlipeasca piesa cu temperatura mai mare decat scrie in manual!!?( si nu e vorba de procesoare, ci de simple rezistente si diode)

Daca se exfoliaza cablajul ...da vina pe temperatura (statie delipit) ...nu pe mana si experienta celui care lipeste cu ea!

probabil ca aceste "fite"dau bine prin facultati ...dar in practica nu au nici un rost!(e doar umila mea parere!)

Editat de elmar
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări