Jump to content

Photo

Texas Instruments CC3x00

• Please log in to reply
44 replies to this topic

#16 OFFLINE   godFather89

godFather89

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 816 posts

Posted 16 July 2014 - 08:13 AM

Am primit mail ca or trimis comanda. 

Shipment should arrive in 7 – 10 business days.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#17 OFFLINE   RoGeorge

RoGeorge

Electronist

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 2,685 posts

Posted 16 July 2014 - 05:48 PM

Al meu a ajuns de vreo 10 zile, dar am fost plecat si n-am apucat sa-l folosesc.

L-am comandat de la magazinul Texas Instruments (TI):

https://estore.ti.co...0-launchxl.aspx

Dupa cum scrie cu rosu, chip-ul folosit e unul de preproductie, dar m-am uitat la diferente si nu ma deranjeaza prea tare.

Se plateste fix cat scrie pe site, vama si transportul sunt platite de TI. La fel e si la sample-uri.

Daca vrei sa faci un mic modul, am citit ca in curand TI va face si module cu chip si antena, cu toate certificarile EMI.

In regim de amator e cam greu, si oricum nu cred sa iasa mai ieftin.

Poate ai timp sa scrii cateva randuri dupa ce primesti devboard-ul.

Si eu, de-abia astept sa ma joc cu launchxl-ul.

Ai deja in proiect vreo aplicatie pentru el?

Spor!

#18 OFFLINE   godFather89

godFather89

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 816 posts

Posted 16 July 2014 - 09:41 PM

Da, probabil o sa astept sa apara modulele de productie. Sigur ies mai ieftine decat le-as putea face eu.

Nu stiam ca vama e platita de TI. Super!

Da, o sa incerc sa scriu cateva randuri dupa ce apuc sa ma joc cu ele. Din pacate perioada asta e super aglomerata si la lucru si acasa.

Ma gandeam sa fac un sistem de home automation/securitate. Module conectate prin toata casa (intrerupatoare, lumina, senzori de prezenta/temperatura/lumina/etc., valve la calorifere, RFID, etc.) toate comunicand prin wireless, fiind coordonate de un server central (un mic thin client, poate raspberry pi). Ma gandesc la un numar de 20-30 de module pentru o casuta decenta (4 camere) ar fi suficient. Pe module urmand sa fie un soft standard, generic, care sa permita comanda perifericelor prin intermediul unor script-uri de pe server.

Tu ce planuiesti sa faci cu ele?

#19 OFFLINE   RoGeorge

RoGeorge

Electronist

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 2,685 posts

Posted 17 July 2014 - 02:31 PM

Interesantă aplicaţia ta.

Pe al meu l-am comandat cu pretextul de a face nişte butoane wireless, dar adevăratul motiv este că, după ce acum câteva luni am implementat un MAC layer pentru ZigBee la un strămoş al lui CC3200: Chipcon 2400 (TI a cumpărat mai demult firma Chipcon, cu tot cu seria lor de produse din CCxxxx), n-am rezistat la o aşa jucărie care are tot stack-ul wi-fi gata implementat.  :rade:

#20 OFFLINE   godFather89

godFather89

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 816 posts

Posted 18 July 2014 - 04:26 PM

Surpriza: numai ce au ajuns placutele. Bravo TI!

#21 OFFLINE   godFather89

godFather89

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 816 posts

Posted 23 July 2014 - 12:51 PM

Am reusit sa ma joc putin cu placutele.

Observatii pana acum:

-am rulat exemplul preinstalat pe placuta, merge destul de bine. nu ma asteptam.

-se conecteaza destul de repede la retea (am testat pana acum 2 routere diferite si se conecteaza sub 5 sec la ambele. chiar 2-3 sec)

-telefonul se conecteaza repede la placuta (cand placuta e in AP mode)

-API-ul pentru TCP/UDP e foarte ok. Asemanator cu ce e si la win/linux

-serverul HTTP e cam inutilizabil pentru mine pentru ca voiam sa fac comenzile prin query-uri (gen: http://server/gpio/pin1/on).

-punctul de mai sus nu e o problema asa mare ca poti face rapid un mic server http peste tcp.

-un request la serverul HTTP facut peste TCP dureaza in medie 12 ms - masurat de pe PC (deschide conexiune, trimite request, primeste raspuns, inchide conexiune)

-am obtinut viteze de transfer pe TCP de 3 Mbps si 8 Mbps (dar nu mai stiu care era up si care down).

Serverul HTTP:

La cum e facut acesta stie doar sa furnizeze fisiere incarcate in flash si apoi sa rezolve continutul dinamic cu ajutorul unor "token"-uri (prin javascript). E destul de limitat, token-urile trebuie sa aiba nume special formatate si valoarea lor trebuie sa fie sub 10 caractere (cred, nu sunt sigur. e in documentatie). Nu poti crea continut dinamic in timpul unui request sau nu il poti schimba pe baza query-ului sau a caii din request.

Cam atat deocamdata...

Edited by godFather89, 23 July 2014 - 12:52 PM.

#22 OFFLINE   Liviu M

Liviu M

-

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3,077 posts

Posted 11 August 2014 - 05:31 PM

Nu tocmai on-topic, da' nici off-topic de tot: voi stiati de energia? :qetrwe , ca eu nu (ma rog, am dat o data peste ea, dar am ignorat-o).

Astazi am (re)descoperit-o si am descoperit lucruri interesante despre ea - suporta mai multe launchpad-uri printre care si niste TivaC.

Pai la cat costa tiva aia (TM4C1294) si la ce caracteristici are, daca se si programeaza la fel de usor ca un Arduino eu cam stiu care o sa fie urmatoarea mea achizitie in domeniu :scarpin (asta dupa ce-mi ajunge CC3200-le, ca m-ati molipsit si pe mine :rade: ). Si daca energia asta o sa suporte in viitor si CC3200... :freaza:

PS Scuzati excesul de zambareti, da' mi se par haiosi.

Edited by Liviu M, 11 August 2014 - 05:31 PM.

#23 OFFLINE   godFather89

godFather89

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 816 posts

Posted 11 August 2014 - 05:43 PM

Nu am mai auzit de "Energia". Pare interesant si util in unele situatii.  :ewryt45w

Totusi, pentru proiecte mai complexe cred ca poate ajunge sa te incurce (aceeasi parere o am despre Arduino in general).

Eu acum imi bat capul cu mDNS. Mai exact lipsa unei implementari .NET (fara dependinte externe) care sa suporte inregistrarea unui serviciu. Asa ca m-am apucat sa extind un proiect existent ( permite doar descoperirea serviciilor existente.

Ideea e ca modulele o data conectate in retea sa fie descoperite/configurate automat de catre serverul central.

#24 OFFLINE   Liviu M

Liviu M

-

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3,077 posts

Posted 11 August 2014 - 07:21 PM

Totusi, pentru proiecte mai complexe cred ca poate ajunge sa te incurce (aceeasi parere o am despre Arduino in general).

Aceeasi parere o aveam si eu pana am primit unul (leonardo) moka la un abonament si m-am bagat de seama pe la sectiunea dedicata de pe forum.
Am ajuns la concluzia ca uneori e chiar util.
Daca luam acum in considerare ca tiva ala de mai sus e un "arduino pe steroizi" la un pret mult mai mic, ajungem la concluzia ca oferta e chiar interesanta. Atat de interesanta ca de la postul meu precedent, cand era in stoc, pana acum cand am vrut sal comand a trecut in stadiul de out of stock. :rade: Care mi-ati epuizat tiva-ul? :nerv

Eu acum imi bat capul cu mDNS. Mai exact lipsa unei implementari .NET (fara dependinte externe) care sa suporte inregistrarea unui serviciu. Asa ca m-am apucat...

Te las sa vorbesti in continuare limbi straine :rade: si ma mut in windows, unde am instalat o parte din softuri si ma apuc si eu de jucat, ca ma astepta CC3200 acasa.

#25 OFFLINE   godFather89

godFather89

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 816 posts

Posted 11 August 2014 - 10:54 PM

Aceeasi parere o aveam si eu pana am primit unul (leonardo) moka la un abonament si m-am bagat de seama pe la sectiunea dedicata de pe forum.
Am ajuns la concluzia ca uneori e chiar util.
Daca luam acum in considerare ca tiva ala de mai sus e un "arduino pe steroizi" la un pret mult mai mic, ajungem la concluzia ca oferta e chiar interesanta. Atat de interesanta ca de la postul meu precedent, cand era in stoc, pana acum cand am vrut sal comand a trecut in stadiul de out of stock. :rade: Care mi-ati epuizat tiva-ul? :nerv

Aaa, asta e placuta la care a facut review si Dave (https://www.youtube....h?v=n13odoXQYeo)? Oricum, am trecut la wireless, ce tiva?  :96

Te las sa vorbesti in continuare limbi straine  :rade: si ma mut in windows, unde am instalat o parte din softuri si ma apuc si eu de jucat, ca ma astepta CC3200 acasa.

Las ca le inveti si tu in curand daca ai nevoie.

#26 OFFLINE   Liviu M

Liviu M

-

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3,077 posts

Posted 12 August 2014 - 08:07 PM

Bai nene, greu se scrie un program in CC asta. Chiar, voi ati reusit? Eu mai sap, ca aseara n-am mai avut timp, da...

Abia astept sa-mi vina TivaC (au primit marfa noua, se pare) si s-o programez ca pe Arduino! :rade:

Edited by Liviu M, 12 August 2014 - 08:09 PM.

#27 OFFLINE   godFather89

godFather89

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 816 posts

Posted 12 August 2014 - 09:08 PM

Da, e destul de complicat de creat un proiect nou. Trebuie puse o groaza de configuratii pentru compiler/linker/build events (bibliotecile simplelink/driverlib/oslib), etc. Dar dupa ce ai configurat tot, e floare la ureche si e mult mai customizabil decat ce iti poate oferi orice arduino.

Daca ai instalat SDK-ul in calea default (C:\ti) iti pot face un proiect (relativ) gol, gata configurat in care doar scrii codul util.

LE: Fata de CodeWarrior de la FreeScale, Code Composer Studio mi se pare ceva mai ok.

Edited by godFather89, 12 August 2014 - 09:11 PM.

#28 OFFLINE   Liviu M

Liviu M

-

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3,077 posts

Posted 12 August 2014 - 09:14 PM

A, asta am reusit, am compilat un exemplu de-al lor (ala "de start", cu pingul la ti). A mers in debuger, mi-a placut, am deconectat placa, am reconectat-o si... pauza, nu mai stie ce i-am facut.
Asa ca inca nu-s sigur ca sunt in stare sa scriu un "hex" in flash, sa si ramana.
M-am jucat putin cu uniflash ala sau cum il cheama, da' trebuie sa mai citesc, inca nu m-am prins cum merge (pare sa aibe un sistem de fisiere, o fi din cauza de ti_rtos).
Asa ca doar de aprins un led, energia e mult mai potrivita. :d

#29 OFFLINE   godFather89

godFather89

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 816 posts

Posted 12 August 2014 - 10:36 PM

Dap, pentru un program "persistent" trebuie folosit uniflash si dupa ce e scris programul, scos ceva jumper.

Ghid:

• Make sure the SOP2 jumper is present
  • Select the "sys/mcuimg.bin" 
  • Browse to C:\ti\CC3200SDK\cc3200-sdk\example*\Release and select the filename.bin file you want
  • Check the boxes for Erase, Update, and Verify
  • Then choose Operation => Program
  • Then hit the Reset button on the CC3200 LP if asked by UniFlash
  • To run the program now stored on the SFlash, remove the SOP2 jumper.
Other info:

Edited by godFather89, 12 August 2014 - 10:37 PM.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#30 OFFLINE   Liviu M

Liviu M

-

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3,077 posts

Posted 12 August 2014 - 10:41 PM

Multumesc pentru citit si pentru mine. Eu chiar n-am mai avut timp, ca era in plan.
Da' recunoaste ca e mai simplu la Arduino. :rade:

Edited by Liviu M, 12 August 2014 - 10:41 PM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users