Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

PIR LOHUIS defectat in mod straniu


Postări Recomandate

Salut,Locuiesc la tara si mi-am instalat un PIR LOHUIS de interior intr-una din camere fiindca stau singur si nu am nici caine mare. L-am instalat conform instructiunilor, pentru a aprinde o lampa si a mers la inceput. Problema era ca trebuia sa fiu si treaz ca sa sesizez aprinderea lampii asa ca am legat in paralel pe lampa o sirena de interior. Sirena de interior e la 12V asa ca i-am facut un alimentator in schema clasica cu transformator coborator, punte redresoare si un L7809. Testele au mers bine la instalare. Dupa o saptamana, facand reverificarea, am constatat ca lampa nu se mai aprinde la miscare in dreptul PIR-lui. Reglajele de timp si lumina functioneaza normal si trag concluzia ca s-a stricat senzorul de miscare. Deoarece l-am instalat eu si nu sunt electrician autorizat nu ma pot duce cu PIR-ul inapoi asa ca l-am desfacut dar nu reusesc sa identific senzorul de miscare pentru a-l schimba. Imi puteti da o idee?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Schema e simpla: in PIR intra doua fire: faza si nul si ies doua: faza si c-da. Deci faza e comuna intrarii si iesirii. Am identificat faza si nulul la instalare cu un creion de tensiune, chiar am avut grija sa respect schema, si dupa cum v-am spus PIR-ul lucra la inceput. Un singur lucru mi s-a parut putin ciudat: la punerea sub tensiune a PIR-ului acesta dadea comanda de aprindere a lampii desi nu exista miscare in perimetrul de detectie.

Link spre comentariu

PIR-ul are doua butoane de reglaj: pentru timp si lumina ambianta. Cum am mai zis cand alimentez PIR-ul se cupleaza si c-da lui si imi aprinde becul. Becul sta aprins in mod corect o durata conforma cu reglajul de timp. Aprinderea becului se produce sau nu in functie de reglajul de lumina ambianta in mod corect. In schimb nu sesizeaza miscare in perimetrul de detectie. Mai poate exista si alta concluzie in afara de aceea ca senzorul de miscare sau circuitul la care est cuplat este defect?

Link spre comentariu

Din cate stiu eu schema postata de Electronicserver este cea corecta , nu stiu de ce el spune ca e gresita ; asadar nu faza ci nulul sunt comune . in mod normal , daca nu sunt mai multi senzori legati in paralel nu cred ca ar trebui sa conteze daca iei faza sau nulul ca si borna comuna , insa avanad in veder ca in schema apar si elemente de curent continuu s-ar putea sa aiba importanta .

 

asadar cred ca asa ar fi trebuit facute legaturile :

 

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http ... 28&ndsp=16

 

 

senzorul propriu-zis este cel marcat cu rosu :

 

Posted Image

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Am avut ocazia să repar destule detectoare cu senzorul PIR defect sau chiar cu integratul LM323 defect. Foarte frecvent cedează şi condensatorul serie prin care se alimentează tot montajul, urmat inevitabil de străpungerea diodelor Zenner. Sarcinile inductive precum transformatoarele de reţea scurtează şi ele durata de funcţionare a senzorilor. Am colegi care au schimbat trei-patru senzori într-un an şi alţii care l-au montat şi au uitat de el. Depinde mult de reţea şi de prezenţa unor factori perturbatori, motoarele electrice de putere şi transformatoarele de sudură fiind cele mai ,,rele,, în acest sens. 

Editat de validae
Link spre comentariu
  • 7 luni mai târziu...
Vizitator Florin_2009

Am avut ocazia să repar destule detectoare cu senzorul PIR defect sau chiar cu integratul LM323 defect. Foarte frecvent cedează şi condensatorul serie prin care se alimentează tot montajul, urmat inevitabil de străpungerea diodelor Zenner. Sarcinile inductive precum transformatoarele de reţea scurtează şi ele durata de funcţionare a senzorilor. Am colegi care au schimbat trei-patru senzori într-un an şi alţii care l-au montat şi au uitat de el. Depinde mult de reţea şi de prezenţa unor factori perturbatori, motoarele electrice de putere şi transformatoarele de sudură fiind cele mai ,,rele,, în acest sens. 

Cum se poate mări timpul de acționare (Tx) al unui senzor PIR DSC LC-100PI, astfel încât la sesizare mișcare, releul interior (și astfel contactul C-NC) să fie acționate pentru o durată de 30...40 secunde? Mulțumiri anticipate pentru răspuns.
Link spre comentariu
Vizitator Florin_2009

Din ce am găsit, nu are reglaj de timp acționare:http://www.kosmodrom.com.ua/data/DSC-LC100PI.pdf http://elektrotanya.com/dsc_lc100_pi_infra_telepitesi_utasitas.pdf/download.html

Ar trebui să adaugi un temporizator pentru asta.

Multumesc frumos pentru raspuns. 

 

Stiam ca senzorul DSC LC-100PI nu are reglaj pentru timpul de actionare (din pacate). 

 

Caut de ceva vreme pe internet si nu gasesc nicicum specificatiile circuitului integrat CT204D-T1 care este pe placa PIR-ului.

 

Ma intrebam daca se pot schimba valorile catorva componente pasive si sa se realizeze modificarea timpului de actionare. Asa ca am incercat de am innebunit sa inlocuiesc la intamplare diferiti condensatori de pe placa electronica a PIR-ului (in special cei legati de pinii 3 si 4 ai integratului - facand analogie cu CI de la alti PIR-i, asa cum am gasit pe internet) insa pana acum nu am reusit.

 

 

In PIR-ul DSC LC-100PI am o configuratie DEOL, intre N si NC este o rezistenta de 5,6 kohm, si la iesirea din tamper o alta rezistenta de 5,6 kohm. Pir-ul respectiv este singur intr-o zona.

 

Cand zona nu e violata, PIR-ul are C-NC inchis iar cand zona e violata, PIR-ul are C-NC deschis. Astfel ca pe zona am fie 5,6 kohm cand zona nu este violata, fie 11,2 kohm cand zona este violata. Normal, cand zona nu este violata, C-NC inchis si pe zona am 5,6 kohm iar cand zona este violata, C-NC deschis si pe zona am 11,2 kohm, doar pentru perioada de timp cat zona este violata. Ideea este ca eu vreau ca la violarea zonei (fie si pentru o secunda) sa am pe zona 11,2 kohm pentru circa 40 de secunde, chiar daca zona nu mai este violata in acest timp. Ori, aca cum lucreaza PIR-ul acum, dupa ce zona a fost violata, zona comuta din starea de 11,2 kohm in starea de 5,6 kohm. De asta incercam sa reglez timpul de actionare al iesirii N-NC.

 

Daca nu se poate regla timpul de actionare al iesirii N-NC, cum fac sa adaug la PIR acel temporizator ca sa pot sa am pe zona 5,6 kohm atata vreme cat zona nu este violata, dar sa am pe zona 11,2 kohm pentru 40 secunde daca zona a fost violata fie si pentru o secunda. In plus, as vrea si ca acel montaj sa il pot introduce in carcasa PIR-ului si se alimenteze de la cei 12Vcc de alimentare a PIR-ului. 

 

 

Daca nici realizarea acelui montaj nu este posibila, unde as putea gasi un PIR cu reglarea timpului de iesire, sa fie alimentat la 12Vcc si sa aiba un contact normal inchis care sa se deschida cand PIR-ul este activ (cand actioneaza, zona este violata)?

 

 

Sper sa nu ma fi incurcat in explicatii si sa fi explicat destul de clar ceea ce as vrea sa obtin.

 

 

Multumiri anticipate.

Link spre comentariu

Ai putea folosi un monostabil cu LM555 astfel ca la deschiderea scurtă a contactului notat de mine NC să se activeze temporizarea monostabilului. Temporizatorul va avea la ieșirea 3 a lui 555 un potențial apropiat de tensiunea de alimentare atâta timp cât durează temporizarea, alte comenzi asupra contactului NC fiind ignorate.

Valorile componentelor necesare le găsești în aplicațiile lui 555, e plin netul de ele http://www.electronics-tutorials.ws/waveforms/555_timer.html

Schema intră foarte ușor în spațiul liber din PIR fiind alimentată chiar din acesta.

post-179973-0-57391400-1422104231_thumb.gif

Editat de validae
Link spre comentariu
Vizitator Florin_2009

Ai putea folosi un monostabil cu LM555 astfel ca la deschiderea scurtă a contactului notat de mine NC să se activeze temporizarea monostabilului. Temporizatorul va avea la ieșirea 3 a lui 555 un potențial apropiat de tensiunea de alimentare atâta timp cât durează temporizarea, alte comenzi asupra contactului NC fiind ignorate.

Valorile componentelor necesare le găsești în aplicațiile lui 555, e plin netul de ele http://www.electronics-tutorials.ws/waveforms/555_timer.html

Schema intră foarte ușor în spațiul liber din PIR fiind alimentată chiar din acesta.

Mulțumesc frumos pentru răspuns și pentru schemă. Ce nu înțeleg eu încă este cum realizez cu respectiva schemă cele două stări traduse în cele două valori de rezistență pentru zonă: 5,6 kohm respectiv 11,2 kohm. Mai concret, ce fac cu tensiunea de 12V de pe pinul 3 atâta timp cât durează temporizarea? Dacă am înțeles eu bine, după priceperea mea, probabil că acea tensiune de pe pinul 3 ar trebui să o folosesc mai departe pentru comanda unui releu alimentat la 12 Vcc cu un contact normai închis pe care să pun o rezistență de 5.6 kohm. Astfel că atâta vreme cât PIR-ul nu lucrează, pe pinul 3 sunt 0V, releul nu lucrează, contactul acestuia rămâne închis și rezistența de 5,6 kohm este șuntată. Când PIR-ul a lucrat, tensiunea pe pinul 3 ar trebui să sară la 12 V pentru o durată de timp de 40 secunde, tensiunea de pe pinul 3 aplicată releului îl deschide, iar contactul normal închis al acestuia se deschide în această perioada. Este corect? Dacă da, ar rămâne doar de stabilit valoarea fiecărei componente pasive din schemă și găsirea unui releu de 12Vcc cu contact normal închis de dimensiuni care să permită includerea și a acestuia în carcasa PIR-ului. După ce o să îmi confirmi corectitudinea celor de mai sus, o să trec la realizarea schemei și găsirea exactă prin tatonări a valorilor componentelor pasive care vor realiza temporizarea de aprox. 40 secunde. Mulțumesc, toate cele bune. 

Link spre comentariu

Poți să aplici tensiunea de ieșire a integratului unui optocuplor al cărui tranzistor va șunta un divizor rezistiv.Astfel nu ești nevoit să mai adaugi alt releu.O să încerc să desenez o schemă de principiu după care te ghidezi. Cât timp ieșirea lui 555 e în stare ,,Low,, atunci rezistența ,,văzută,, de alarmă la bornele divizorului format din cele două rezistențe de 5k6 va fi de circa 6k fiindcă tranzistorul npn șuntează practic prin joncțiunea sa deschisă rezistența dintre C-E. Când ieșirea integratului este ,,High,, atunci prin tranzistorul optocuplorului, tranzistorul pnp este deschis și el va bloca tranzistorul npn, rezultatul fiind practic apariția la bornele de alarmă a celor două rezistențe de 5k6 însumate.Sper că ai înțeles ce am vrut să explic  :rade:

post-179973-0-32550300-1422121790_thumb.jpg

Editat de validae
Link spre comentariu
Vizitator Florin_2009

Poți să aplici tensiunea de ieșire a integratului unui optocuplor al cărui tranzistor va șunta un divizor rezistiv.Astfel nu ești nevoit să mai adaugi alt releu.O să încerc să desenez o schemă de principiu după care te ghidezi.

Iti multumesc mult, esti deosebit de amabil. Daca ai putea, as vrea sa sa imi desenezi o schema functionala pe care sa fie mentionate si valorile componentelor pentru ceea ce imi trebuie mie (nu e nicio graba). Dacă sunt prea insistent, te rog să mă scuzi.

Poți să aplici tensiunea de ieșire a integratului unui optocuplor al cărui tranzistor va șunta un divizor rezistiv.Astfel nu ești nevoit să mai adaugi alt releu.O să încerc să desenez o schemă de principiu după care te ghidezi.

Usor, usor incepe sa capete forma. Multam. Nu am putut sa iti trimit PM, asa ca iti scriu aici: poate când ai drum pe la Craiova bem un pahar cu vin ... Ce zici?

Editat de Florin_2009
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări