Jump to content

Photo

cele mai fidele sisteme audio

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 OFFLINE   alexutu

alexutu

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 423 posts

Posted 04 January 2014 - 02:27 PM

Salut,

Am deschis acest topic sa aflu si parerea voastra, sper sa facem un dialog constructiv, impresii. Ascult multa muzica de toate genurile, in functie de starea de spirit cred, si cred ca conteaza f mult si calitatea sunetului, pt ca in functie de asta ai si satisfactia sunetului. Am ascultat de-a lungul timpului multe sisteme audio, de exemplu: imi place cum suna amplificarea de la Denon pe analogic si anume vinil, imi place cum suna amplificarea Yamaha pe muzica in format digital, cred ca face sunetul mai natural,mi-a placut si logitech z 5500, cu o placa de sunet buna, dar cam mult bass,am ascultat si amplificarea pe lampi si iar mi-a placut, dar nu am avut prea mult timp la dispozitie, nu inteleg de ce sunt asa scumpe amplificatoarele astea cand lampile se dau cu ceva 10 ron/buc. Ce a fost de-a dreptul impresionant a fost Bose, am ascultat prima oara in niste magazine de haine, si am ramas imresionat de puterea unor sateliti minusculi, senzatia era ca iese si bass din satelitii aia minusculi, plus un bass profund si neobositor, la fel am avut placere sa testez un sistem 2.1 de la bose, care e adevarat era vreo 74 milioane atunci,suna incredibil, zici ca erai pe scena, momentan testez un bose companion 2 , imi place mult cum suna, un sunet f echilibrat ,placut urechii, iti da senzatia ca tre sa ii dai mai tare tot timpul,nu e obositor, desi nu se aude f tare, umple o camera intr-un mod placut. Am inteles ca Bose are nenumarate patente in inovatia sunetului, cineva mi-a spus ca sunt singurii care pot reproduce frecvente joase in bandpass de ordin 4 si 6, suna interesant, am citit pe net , se pare ca e un fel de constructie a basului,(sistem) Am citit ca au facut studii de phisoacustica, mi se par f tari.Am ascultat si RFT, sisteme pick-up co boxe , impresionante la sunet dar un pic lipsa la medii. Ce m-a dat pe spate a fost iar cand am ascultat un magnetofon Akai, unul din cele de top, suna incredibil, nu ma asteptam sa sune asa de bine, ce tehnologie avem noi acum vs ce tehnologie era in anii 70-80, era mai buna atunci? Ce am ascultat iar recent un sistem Harman kardon pt pc, suna bine insa nu m-a impresionat , plus un design ciudat.
Daca ar fi sa fac un top al ce mi-a placut cel mai mult ar :
1 magnetofonul Akai,
2 Bose,

Astept impresii, ce ati ascultat ce v-a placut , ce v-a impresionat, ce credeti ca merita ascultat,achizitionat, testat....

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 OFFLINE   unuldinei

unuldinei

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 402 posts

Posted 07 January 2014 - 01:13 PM

Pe magnetofon AKAI ai ascultat banda magnetica sau ce?
Pentru mine intr-o auditie conteaza ca imaginea sonora sa nu fie "imbunatatita" cu nu stiu ce frecvente hiperamplificate sau chiar adaugate . Compozitia muzicala conteaza in primul rand , mai ales ce si cum a vrut sa se auda compozitorul. Dupa aia vine vanitatea sculelor generatoare care da, pot impresiona sau nu o ureche antrenata in sute de ore de auditii .

#3 OFFLINE   one

one

Membru evoluat

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 2,986 posts

Posted 15 March 2014 - 11:29 PM

De obicei, niste sateliti mici care dau un bas profunt ascund undeva un subwoofer.
Daca un sistem "suna bine" sau "iti place", nu inseamna ca este fidel. Este pentru ca urechea ta apreciaza curba de raspuns.
Personal am auzit foarte putine sisteme "fidele". Chiar si la un tang de audiofili unde am mers de 2 ori pana acum am vazut cam 80% niste pocnitori comerciale. In magazinele de larg consum cam totul este de calitate mediocra.

Ideal, un sistem muzical ar trebui sa iti redea muzica asa cum ar suna "live".

Imi plac boxele de la SonusFaber, daca vrei un nume... dar nu cred ca voi cumpara prea curand, pentru motive de buget.

#4 OFFLINE   VTP

VTP

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,541 posts

Posted 09 April 2014 - 11:35 PM

Fidelitate, reproducere hi-fi, etc. sunt notiuni relative din multe motive, iar cel mai relativ se datoreaza faptului ca se reproduce o inregistrare, care reprezinta o palida copie a ceea ce s-a intamplat pe scena sau in studioul de inregistrare!
Cititorul inregistrarii si amplificatorul pot reda destul de acurat ceea ce primesc de la inregistrarea in cauza. La incinte apar multe probleme, redarea corecta a inregistrarii fiind influentata de o multime de factori. Incintele care se lauda ca sunt f.fidele sunt, in cele mai multe cazuri, relativ fidele pentru ca nu pot face o redare corecta a semnalului reusind sa indeplineasca doar o parte a cerintelor. Daca luam in consideratie doar SPL-ul incintelor, cele cu SPL mic vor lasa impresia unor incinte liniare, fidele, neobositoare.
Cele cu SPL mare dau o senzatie de prezenta prea vie, si, la nivel mare, pot fi obositoare.
Ce vreau sa subliniez este faptul ca, in final, alegerea unei incinte este o operatiune subiectiva, legata in special de urechea fiecaruia, de cultura, experienta si gustul persoanei in cauza, astfel ca o clasificare a incintelor este lipsita de sens si nu poate fi luata in seama, decat cu mentiunea SUBIECTIV!

#5 OFFLINE   alexutu

alexutu

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 423 posts

Posted 14 April 2014 - 09:14 AM

clar vorbim de lucruri subiective, si aici as fii vrut sa aud ce va place sa ascultati in materie de scule audio,

mai nou imi tanjesc urechiile dupa un radio cu lampi saba 125, are 5 difuzoare, nu l-am vaz decat pe net si ascultat, e f frumos si suna f bine. o bijuterie as zice, multe chestii frumoase.

#6 ONLINE   zal

zal

Tartor

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17,567 posts

Posted 14 April 2014 - 09:25 AM

S-ar putea să fii dezamăgit de el, a fost conceput ptr un anumit gen de audiţie. Chiar dacă are lămpi, nu-l confunda cu amplifurile moderne cu lămpi. Personal folosesc mai multe cd-uri şi amplifuri pe lămpi, alte surse sînt depăşite.

#7 OFFLINE   alexutu

alexutu

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 423 posts

Posted 15 April 2014 - 10:42 AM

am vaz mai demult un clip pe youtube un ipod legat la un radio cu lampi , suna f bine, de atunci mi s-a pus pata, si ma bate gandu la un radio cu lampi pe care as pune pc-ul, ca si sursa, inca mai caut...

#8 OFFLINE   puriu

puriu

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,533 posts

Posted 15 April 2014 - 11:41 AM

Un radio cu lampi suna OK, dar nu este un adevarat amplificator cu lampi. Banda audio este mai ingusta. Un radio cu FM are banda mai mare, dar e limitata la 50 - 15.000 Hz deoarece semnalul pilot stereo are 19.000 Hz.

#9 OFFLINE   alexutu

alexutu

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 423 posts

Posted 17 April 2014 - 11:27 AM

ma gandesc si la faptul ca un radio cu lampi are si difuzoarere care banuiesc ca sunt calibrate cu amplifu, la amplificatoarele cu lampi::moderne:: trebe luate si boxe , costurile sunt cam mari. zic

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#10 OFFLINE   VeGaATS

VeGaATS

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 47 posts

Posted 15 July 2014 - 10:03 PM

Alexutu,

In viata mea am avut ocazia (norocul) sa ascult multe scule de sunet; de la primul magnetofon, un ZK145, pe care mi l-a cumparat tata cind eram in clasa a opta si pe care mai tirziu l-am modificat sa mearga pe 19,05 cm/s si i-am re-construit toata electronica cu integrate si tranzistori, pina la monitoare din ziua de azi de la PMC, ATC, ProAc, etc.. Pe urma multe boxe si amplificatoare comerciale de la Martin Logan, Paradigm,  Bowers & Wilkins, etc…si mai tot ce se gaseste la Guitar Center, Sam Ash si pe urma la BestBuy, PC Richard & Son, si ma rog, locuri din astea, unde gasesti inclusiv produsele profesorului Bose. Apropo de Bose, un coleg de al meu l-a avut profesor la MIT in Boston … si mi-a povestit citeva lucruri interesante despre el.  

Am construit multe scule de radio dar mai ales de audio: boxe, amplificatoare, preamplificatoare, etc. Pe vremuri, in Romania, am avut o trupa cu care am facut inregistrari la casa Radio de pe strada Nuferilor. Si pentru ca era pe vremea lui Ceausescu o multime de chestii trebuia sa le faci singur. Nu exista mai nimic decent de cumparat. Pe undeva era bine ca a trebuit sa invat electronica chestie care mai tirziu a devenit o ocupatie din care azi fac bani.

Ca sa nu o mai lungesc… ce am observat; preferintelor celor care asculta muzica sau/si sunet, se impart cam in doua categorii. Sint unii care vor ca sunetul sa fie placut chiar daca reproducerea lui nu inseamna neaparat inalta fidelitate, si sint altii care vor ca sunetul sa fie cit mai similar cu sunetul original care a fost inregistrat. Personal, fac parte din a doua categorie. Prefer sunetul analitic, de aceea prefer monitoarele de studio care nu adauga nimic si nu ascund nimic din sunet. Dar monitoarele de studio de calitate sint prea scumpe pentru cit ofera… si in general preturile sculelor de sunet de calitate e mult exagerat. Polarizarea asta intre preturi nu era atit de adinca pe vremuri cind cel putin aici in US, se mai gaseau scule decente la preturi decente.

Initial am vrut sa-mi cumpar boxe, amplificatoare, etc… dar dupa un tur pe la dealer-ii locali de sunet am ramas dezamagit. O pereche de ProAc Studio 2.5 care inca sint clonate de unii, era la vremea respectiva vreo $4500, si nu am fost foarte impresionat de cum suna, asa cum nu am fost impresionat de o pereche de BeoLab 5 de la Bang & Olufsen, pe care un dealer din NY vroia $15000. Deci, nu am fost impresionat de astea, dar am ascultat o pereche de IB2SA de la PMC care mi-au placut si cindva, daca nu o sa am alte prioritati poate ca o sa-mi cumpar o pereche. La scurta distanta vin monitoarele de la ATC. ATC SCM 100 e un monitor foarte serios. Difuzorul de bass e probabil unul dintre cele mai bune woofer-e construite pentru incinte bass-reflex. Am ascultat o pereche de SCM 100A intr-un studio la SAE in Mahattan. Rezolutie foarte buna, balans decent si distorsiuni extrem de reduse.

Deocamdata atit ca mai trebuie sa si lucrez ceva astazi.

VeGaATS 

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users