Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

MIXER CU 5 CANALE


dacianu11

Postări Recomandate

Salut! In primul rand vreau sa imi cer scuze daca mai este un subiect cu aceasi tema. Am un amplificator IPA300 de 300W, la care vreau sa ii fac un mixer. Mixerul trebuiue sa contina: 1. intrare microfon2. intrare microfon3. intrare chitara4. intrare orga5. intrare cd-playerToate semnale astea trebuie sa le scoata pe 2 canale spre amplificator L si R. Din mixer mai am nevoie de o iesire pentru casti. Pe fiecare canal amplificarea trebuie sa fie 0, si sa pot regla semnalul de intrare independent (volum). Mai am nevoie si de un intrerupator ON/OFF pe fiecare canal.Mai jos am pus schema bloc o sistemului, asa cum am gandit-o eu.Microfoanele si chitara au preamplicatoare, si de asta am spus ca vreau amplificarea sa fie 0 la mixer. Poate cineva, va rog, sa ma ajute cu o astfel de schema si eventual cu cateva explicatii ulterioare. Sunt incepator in ale electronicii, dar ma descurc. Si ca sa nu creada cineva ca sunt lenes, si vreau mura-n gura, am tot cautat cu nea "gogu" dar nu prea m-am descurcat cu ce scheme am gasit, mai precis nu le-am inteles pe deplin, si de asta am ales sa deschid un subiect nou si sa va cer ajutorul vostru.Va multumesc!

post-65904-139829726418_thumb.gif

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 2 săptămâni mai târziu...

Aveti aici un mixer probat, daca folositi pot-uri de calitate si CI-urile recomandate, merge foarte bine. sensibilitate microfon -aprox 5mV regabil ; pe celelelte intrari 100-300mV reglabil; daca folositi modulul corector cu trei cai ,dispar din schema C11 si R11 iar R1 poate avea alta valoare functie de sensibilitatea ceruta. Bineinteles pe intrarile stereo pot-urile vor fi duble...Dupa ce veti efectua reglajele este bine ca semireglabilii , acolo unde sunt , sa fie inlocuiti cu rez. fixe.

post-79933-139829731548_thumb.png

Link spre comentariu

Va multumesc mult pentru scheme. Preamplificator, am facut pentru teste, unul cu tranzistori (schema de mai jos) si sunt foarte multumit de el, nu are zgomot de fond deloc. O sa incerc si schema postata de dvs sa vad cum se aude, iar daca rezultatele sunt egale, o sa merg pe varianta dvs ca are piese mult mai putine, iar la final cand o sa am o "padure de piese" este important sa am cat mai putine piese pe module. Ca si corector de ton, m-am gandit la varianta cu 3 corectii. Acum ar fi cateva intrebari: 1- la mixer, semireglabilii de 22K inseriati cu rezistentele de 6,8k, sunt pentru factorul de amplificare?2- la pot-uri ce recomandati, care sunt mai buni?3- la corectorul de ton cu 3 corectii, R1 ce valoare trebuie sa aibe, daca folosesc preamplificatorul postat de dvs? 4- la mixer, pe intrarile streo (player) se afla modulul 2. La acest modul se poate renunta la cele 2 corectii? Daca da, ce modificari trebuiesc facute, sau pur si simplu iesirea primului AO se leaga direct la semireglabilul de 50K, prin condul de 10uF?Cam multe intrebari deodata....Microfon, folosesc exact acelasi model ca cel din imagine.Puteti va rog sa imi spuneti formula cu care se calculeaza R1 de la corectorul cu 3 corectii? Eventual pe privat, sa nu primesc iar suturi

post-65904-139829731765_thumb.jpg

Preamplicator microfon SCHEMA.pdf

Link spre comentariu

Putin off topic.... :rade: !

Uite doua carti bune despre partea audio a electronicii cu multe scheme de amplificatoare,mixere,preamplificatoare, etc!

-Colectia Cristal - Caleidoscop audio de George D. Oprescu:

http://www.scribd.com/doc/129594470/Col ... scop-audio

-HI-FI_ABC de George D. Oprescu:

http://www.scribd.com/doc/53791084/hi-fi-abc

Si le poti descarca de aici(pe langa alte carti bune):

http://forum.infoelectronica.ro/viewtop ... f=62&t=204

Link spre comentariu

Caleidoscop audio de George D. Oprescu... HI-FI_ABC de George D. Oprescu

... schema bune pentru studiu si experimente cind vrei sa inveti, dar au fost de actualitate cu peste 30 de ani in urma. Daca se doresc performante nu se mai pot aplica ideile de acolo... de atunci s-au descoperit noi generatii de componente mai performante.
Link spre comentariu

Observ ca te-ai gandit sa folosesti din schema generala de montaj doar partea care face efectiv mixarea ( intrarea potentiometrelor,balansul, amplificatorul si adaptorul de impedanta din iesire)...da , se poate fara probleme , mai ales ca nu ai nevoie de amplificare asa cum ai specificat in primul post, dar , daca nu cunosti impedanta de iesire a montajelor care se vor conecta la mixer, ar fi bine sa introduci intre iesirea respectivelor montaje si intrarea pot. etaje adaptoare de impedanta, similare cu cele aflate la iesirea mixerului ( cele doua operationale cu rezistentele de 180 ohmi) ...Ca o paranteza , adaptarea impedantelor este absolut necesara pt. transmiterea neatenuata a benzii de frecventa si a valorii v.v. a semnalului. In practica, impedanta de intrare a etajului receptor fata de cea a etajului sursa trebuie sa fie de 5...10 ori mai mare. Cele doua etaje de amplificare ( cu 6,8K + 22K regl. in bucla de reactie ) compenseaza pierderile de semnal pe reteaua de mixare , din semireglabil poti regla A= 1...3 , daca e necesara o amplificare mai mare poti creste valoarea semireglabilului pana la 50K. Schema este extrem de versatila si foarte simpla, nu introduce atenuari sesizabile , la momentul realizarii ( prin 2010, cred ), la " ureche " suna foarte bine . Mai jos, o foto a modulului corector cu 3 cai in varianta stereo utilizat la constructie...

Link spre comentariu

Da, la asa ceva m-am gandit. Pe canalele microfoanelor, o sa folesc corectorurul de ton cu 3 corectii in varianta mono, iar pe canalele palyer, orga, chitara o sa folosesc doar intrarea din corectorul de ton, pentru ca nu am nevoie de corectii (sper). Adaptorul de impedanta se monteaza asa cum an desenat pe schema, bineinteles in varianta stereo la player, si mono la la microfon? Sper ca am intele bine.Dupa revelion, o sa fac comanda pentru integrate si poturi.

post-65904-139829731997_thumb.png

Link spre comentariu

Are dreptate colegul remus68 , eu fac comentarii pe o schema , si , pe topic am pus alta schema care ,intradevar are greseli !! Ma refer doar la schema de montaj , te rog sa ai rabdare putin sa ajung la propietarul mixerului si sa iau schema exacta dupa care am lucrat ca sa nu mai apara greseli...Imi cer mii de scuze si fata de tine si fata de toti utilizatorii care au urmarit topicul si au vazut " frumusetea " ...Inca o data mii de scuze , e clar ca am imbatranit , neuronul din dotare o ia razna...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări