Jump to content

Photo

Foloseste cineva ,,Hohlkathodenlampen''?

• Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 OFFLINE   nepotu17

nepotu17

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 41 posts

Posted 01 December 2013 - 12:06 PM

Am cumparat de la cineva ceva lampi radio, unde am vazut si refuzat totodata vreo 7 asemenea lampi http://www.analytics...odenlampen.html. Are cineva nevoie de asa ceva?

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 OFFLINE   Spitfire

Spitfire

Membru evoluat

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3,874 posts

Posted 01 December 2013 - 04:26 PM

Sunt tuburi-etalon pentru spectroscopie, din ce vad acolo.

#3 OFFLINE   Ticu

Ticu

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,831 posts

Posted 01 December 2013 - 07:00 PM

Lampi cu catod cavitar, surse de radiatie pentru spectroscopie atomica de absorbtie.
Nu sunt chiar vintage, se fabrica si in momentul de fata.
Se alimenteaza in curent constant (cat scrie pe lampa) si tensiune spre suta de volti. Se amorseaza o descarcare in gaz; ionii pozitivi bombardeaza catodul si excita elementul chimic din care e facut. La dezexcitarea spontana se emit radiatii UV sau/si vizibile cu lungime de unda specifica elementului (linii spectrale). In spectrometru, aceasta radiatie e focalizata si trece prin proba ce se analizeaza, apoi un monocromator selecteaza numai lungimea de unda respectiva si un fotomultiplicator masoara intensitatea ei.
Daca in proba exista atomi liberi din elementul respectiv (nelegati in molecule), prin rezonanta ei absorb radiatia proportional cu concentratia elementului.
Iti trebuie cate o lampa pentru fiecare element chimic pe care vrei sa-l masori.
De retinut ca proba analizata trebuie in prealabil sa fie descompusa in atomi, in flacara oxi-acetilenica sau prin sublimare la cateva mii de grade.

#4 OFFLINE   nepotu17

nepotu17

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 41 posts

Posted 01 December 2013 - 08:05 PM

Intradevar, aveau in denumirea fiecaruia si anumite simboluri chimice pecum siliciu, argint, mangan si altele. Am postat aici in incercarea de a le procura cuiva care poate le-ar utiliza, decat sa stea in cutii cu anii sau poate chiar sa cunoasca maine poimaine tomberonul.

#5 OFFLINE   feri.visky

feri.visky

Elforum staff

• Moderatori
  • 2,706 posts

Posted 01 December 2013 - 09:51 PM

Cand au fost fabricate aceste tuburi si de cine?

#6 OFFLINE   nepotu17

nepotu17

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 41 posts

Posted 01 December 2013 - 10:52 PM

Am retinut ca firma producatoare era NARVA, iar pe cutiile de carton ale fiecareia, in care lampa statea bine protejata de burete, erau aplicate stampile cu date, presupun de fabricatie, anii '80...83, 84 parca.

#7 OFFLINE   tipatescu

tipatescu

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 20 posts

Posted 03 August 2016 - 08:30 PM

Acum am vazut postul ... banuiesc ca este tardiv insa sper ca mai exista lampile astea pe undeva. Incerc sa pun in functiune un spectrofotometru de absorbtie (recuperat si nu stiu cat de complet) care are cel putin aceste lampi lipsa. Poti sa ma pui in legatura cu vanzatorul ? Multumesc.

#8 OFFLINE   walldemar

walldemar

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 255 posts

Posted 12 August 2016 - 10:09 PM

Am pe undeva 2 asemenea tuburi , daca sunteti interesat ...

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#9 OFFLINE   feri.visky

feri.visky

Elforum staff

• Moderatori
  • 2,706 posts

Posted 15 August 2016 - 07:43 PM

Ar trebui sa postezi la vanzari, chiar si cu titlu de donatie...

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users