Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Orga de lumini cu Pic 12F629-675?


Postări Recomandate

Va salut!Am cateva asemena pic-uri si ma gandeam daca se poate face cu ele o orga de lumini cat mai simpla cu 3 canale, cu pic-ul in loc de filtre, desigur si iesiri pe tranzistor pt leduri.Daca ma poate ajuta cineva cu o schema si un hex, va foarte multumesc. Programator de pic-uri am de la A******a si am programat cu succes cateva pic-uri 12F629 si 12F675.Cu stima.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Dar intrebarea ramane: ce e circuitul cu 8 pini care pare ca accepta intrare analoga si scoate .....???

Tot in cod sunt date detaliile, dar se pare ca nu vrei sa te uiti acolo. Circuitul este asta: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/adc0831-n.pdf
Nu m-am uitat in cod caci nu mai imi aduc aminte de asamblare(au trecut multi ani de cand am lucrat cu el PLUS ca nu mi-a placut niciodata).Acum ca m-am lamurit ajung la concluzia ca picul din schema nu e cea mai buna alegere.Asa ca vin cu o intrebare suplimentara (si de preferinta nu ma puneti sa googaluesc, daca stiti si vreti sa ma indrumati bine daca nu luati o pauza) legata de un exemplu de preferinta in C de FFT, sa vad daca reusesc sa inteleg cum se face.Stima
Link spre comentariu

Nu m-am uitat in cod caci nu mai imi aduc aminte de asamblare(au trecut multi ani de cand am lucrat cu el PLUS ca nu mi-a placut niciodata).Acum ca m-am lamurit ajung la concluzia ca picul din schema nu e cea mai buna alegere.Asa ca vin cu o intrebare suplimentara (si de preferinta nu ma puneti sa googaluesc, daca stiti si vreti sa ma indrumati bine daca nu luati o pauza) legata de un exemplu de preferinta in C de FFT, sa vad daca reusesc sa inteleg cum se face.Stima

Nu prea inteleg de unde ai ajuns la concluzia ca picul nu este cea mai buna alegere.Pe ce te bazezi cand spui asta?Daca nu ai ideea ce-i aia FFT sigur nici limbajul C nu-l stapanesti. Si viceversa. La ce ti-ar folosi un exemplu in C?Asa ca mai usor cu sfaturi gen "luati o pauza".Ca idee, fara sa te pun sa "googalesti". Cu matematica cum stai?Altfel, nu prea are sens discutia.
Link spre comentariu

Nu m-am uitat in cod caci nu mai imi aduc aminte de asamblare(au trecut multi ani de cand am lucrat cu el PLUS ca nu mi-a placut niciodata).Acum ca m-am lamurit ajung la concluzia ca picul din schema nu e cea mai buna alegere.Asa ca vin cu o intrebare suplimentara (si de preferinta nu ma puneti sa googaluesc, daca stiti si vreti sa ma indrumati bine daca nu luati o pauza) legata de un exemplu de preferinta in C de FFT, sa vad daca reusesc sa inteleg cum se face.Stima

Nu prea inteleg de unde ai ajuns la concluzia ca picul nu este cea mai buna alegere.Pe ce te bazezi cand spui asta?Daca nu ai ideea ce-i aia FFT sigur nici limbajul C nu-l stapanesti. Si viceversa. La ce ti-ar folosi un exemplu in C?Asa ca mai usor cu sfaturi gen "luati o pauza".Ca idee, fara sa te pun sa "googalesti". Cu matematica cum stai?Altfel, nu prea are sens discutia.
Mi-am propus sa nu raspund dar nu am rezistat ispitei.Inca cineva din seria care trebuia sa i-a o pauza dar care s-a simtit vizat.De aia imi plac mai tare forumurile din alte tari caci acolo nu au orgoliile atat de mari.Si cand cineva intreba, fie ca e o prostie fie e ca e o intrebare pertinenta i se raspunde. Si ca sa previn sfaturile istetilor de tipul "dute pe forumurile externe " pot sa ii anunt pe isteti ca oricum mai mult pe acolo stau,caci sunt mai activi ca aici.Revenind.Limbajul C cred ca pot sa iti dau lectii-lucrez in C/C++ din 89 cind am inceput pe CubZ(da era pe asa ceva un compilator si un linker).La matematica mai slab,doar ce am facut in facultate.Si acel pic nu e ce-a mai buna alegere. De ce:- in primul rand nu are ADC;- apoi iti trebuie cuartz, deci o piesa in plus(pe schema e pic16f84 fara A deci o revizie mai apropiata de zilele noastre)- apoi e foarte vechi, nu are nimic din facilitatiile mai noi- proiectul meu de stat a fost facut cu acest microcontroler, asta in 1995- are doar 1k(versiunea pic16f84a) deci nu stiu chiar daca e suficienta dar as avea de bagat un FFT(am citit pe wikipedia si are multe operatii cu long apoi rezultatul e un complex si mai trebuie sa faci si sqrt ......Suficient?
Link spre comentariu

Condensatorul de pe intrare pune-l invers, operationalele inlocuieste-le cu TL 072

MultumescCondensatorul greseala de incepator.Dar nu ar merge cu ce am eu in stoc(LM358)? Ca TL0732 nu am iar ca sa il comand imi ia 2 saptamani....Ca am vazut la alti cu LM324 care nu e prea departe.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări