Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

automatizare poarta batanta


Postări Recomandate

salut de ceva timp caut sa imi cumpar 2 actuatoare liniare la un pret decent , iar astazi se pare ca am avut mare noroc

asa ca am cumparat 2 buc (cele din imagine )

Posted Image

nu am nici o informatie despre ele dar banuiesc ca functioneaza la 24 v cc

fiecare actuator are incorporat cate un limitator de cursa (atat pt deschidere atat cat si pt inchidere )

poarta pe care o sa le montez are o greutate aprox 120-130 Kg si se deschide foarte usor

ca sa fac ca o parte din poarta sa se miste mai incet , ma gandit sa ii fac un PWM cu ajutorul integratului LM555

Posted Image

intrebarea este urmatoarea :

pt poarta care trebuie sa se miste mai incet trebuie sa fac cate un PWM pt ficare sens ?

ma gandesc ca trebuie sa pun in serie cu acest PWM un releu cu 2 contacte NO ? iar atuncxi cand dau comanda de inchidere a porti sa cupleze un releu iar la deschidere sa cupleze celalant releu

iar in legatura cu bariera it pt protectie (in caz ca apesi din greseala pe butonul de inchidere dar masina inca nu a trecut de poarta )

am citit pe net ca am nevoie de un emitator ir care sa emita semnal sub forma unor impulsuri la o anumita frecventa , si mai am nevoie de un receptor care trebuie reglat sa receptioneze semnalul doar doar pe frecventa pe care o are emitatorul ir

acest lucru as putea sa il fac cu un oscilator tot cu lm555 dar problema ii ca nu am osciloscop ca sa vad frecventa

as putea pune un cuart atat pt emitator cat si pt receptor ca sa comande integratul lm 555 ?

acesta telecomanda cu 4 canale ar fi buna pt automatizarea pe care vreau sa o fac eu ?

Posted Image

astept pareri :da

http://www.niqro.3x.ro/PWM/PWM.htm

Link spre comentariu

Pentru protectia la inchidere accidentala se foloseste setul de fotocelula. Modularea luminii are rol de a reduce posibilitatea comenzilor false.Nu e neaparat necesara, unele seturi permit activarea sau nu ei de catre utilizator la instalare. Poti construi cu 555 un oscilator pe frecventa oarecare care alimenteaza LED-ul iar la receptor folosesti un filtru activ pentru aceasta frecventa. Montajul se complica putin, dar nu mai ai probleme din cauza soarelui sau altor surse IR. Eu as cauta prin targ o pereche de fotocelule sau as folosi un laser pointer ca transmitator si o fotocelula ca receptor montata intr-un tub mai lugut, pentru a reduce riscul comenzilor false. Laserul l-as alimenta doar cat poarta e deschisa.Pentu deschidere/inchidere ideea cu temporizarea de 2-3 s e ok, o folosesc si sistemele de fabrica.Succes!

Link spre comentariu

"Poti construi cu 555 un oscilator pe frecventa oarecare care alimenteaza LED-ul iar la receptor folosesti un filtru activ pentru aceasta frecventa."

Nu este nevoie, unii senzori ir (cum sunt cei de la telecomenzi tv) sunt sensibili la anumite frecvente modulatoare (intre cca 30 si 40 khz in functie de tip).

Link spre comentariu

pana la urma cred ca o sa folosesc un laser pointer si o sa fac asa cum ai zis domnul yo7lhe (adica sa se aprinda doar cand poarta este deschisa) asa o sa maresc si durata de viata a laserulu si o sa scap de posibile probleme care o sa apara in timp (de multe ori lucrurile simple sunt mai bune )duminica o sa merg la talciog si poate am norocul sa gasesc un set de fotoceluleam uitat sa precizez ca din moment ce sistemul meu are alimentarea la 24 v o sa pun si 2 acumulatori de 12V si 4Ah ca atunci cand este vre-o pana de curent ca sa pot deschide poarta iar in legatura cu telecomanda din primul post este ceva de capul ei (fiecare canal are borna comuna plus 2 iesiri, una contact inchis, celalta contact deschis) ?sau s-ar putea sa fac rost de o inchidere centralizata auto de la care o sa folosesc doar telecomanda si receptorul

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

vreau sa folosesc urmatoare schema pt automatizarea portii Posted Image si as vrea sa stiu ce rol are butonul impuls/comanda SW1 ?

Cum as putea sa o adaptez radiocomanda pe care o am eu la acest montaj ?

tinand cond ca schema de automatizare are nevoie doar de un impuls pt ai deschide/inchide poarta iar radiocomanda pe care o am eu nu poate face asa cv

poate doar sa actioneze releele si sa le mentina pana la apasarea butonului respectiv de pe telecomanda

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

pana la urma am reusit sa fac partea de comanda ( proiectarea circuitului ) pt deschiderea-inchiderea portilor + temporizator , acum astept sa vina piesele comandate . acum a mai ramas sa fac partea de protectie care este compusa dintr-un laser si un senzor de lumina problema este urmatoarea : cum pot sa fac ca atunci cand un obiect intrerupe raza laserului sa opreasca functionarea portilor timp de 5 secunde ?oare merge cum am facut eu ?asa m-am gandit eu ca ar trebui sa functioneze : in momentul in care fotorezistenta nu o sa mai primeasca lumina o sa cupleze tranzistorul 1 care o sa incarce condesatorul inseriat cu baza tranzistorului 2 cu ajutorul caruia cupleaza releul , rezistenta care este pusa la baza tranzistorului este pt a limita curentul iar pana ce o sa se descarce condesatorul tranzistorul 2 o sa tina cuplat releul scuzati daca am scris o mare prostie :jytuiyu

post-25860-139829747786_thumb.png

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

salut astazi am realizat temporizatorul practic , a functionat din prima dar dupa inca 2 teste mi-a ars tranzistorul care cupleaza releul (am uitat sa pun dioda la bobina releului ) am pus dupaceia dioda BY299 , am schimbat tranzistorul ars dar pe acesta l-a strapuns si din moment ce alimentez montajul imi cumpleaza si releul (care in mod normal trebuiea sa cupleze dupa 4 secunde )care sa fie problema ?

post-25860-139829754196_thumb.jpg

Link spre comentariu

ps: am rezolvat problema , tensiunea de la pinul 3 a lui ne555 era mult prea mare pt baza tranzistorului pe care il comanda asa ca uni se ardeau si alte se strapungeau , asa ca am redus tensiunea de alimentare a lui ne555 la 4,5 v acum functioneaza perfect o seara faina :101 scuzati dar nu am mai putut sa modific mesajul anterior :jytuiyu

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...

salut revin din nou cu cea ce am mai realizat  practic ( o sa pun  cateva poze putin mai tarziu  )

am realizat pana la urma  si practic  

m-am lovit de urmatoarea problema   :in moment ce dau comanda de inversare a polaritati alimentari actuatoarelor  imi tot arde  tranzistorul care  cupleaza bobina releului 

ce as putea sa fac ?

post-182865-0-59331100-1398378630_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

A trecut destul de mult timp (si nu prea ati primit raspunsuri nici la postarile initiale), insa fac si eu niste presupuneri: la cei 12 volti, rezistenta din baza tranzistorului care comanda releul e cam mica de numai 100 de ohmi. Apropo, ce tranzistor ati folosit? Poate acesta e prea "debil" (in desen e unul gen BD 1xx-4xx, insa poate ati pus altceva). In afara de marirea rezistentei in baza pe la 1 k ohm (daca tranzistorul nu are amplificare suficienta pentru anclansarea ferma a releului, poate trebuie alt tranzistor?), se practica instalarea si a unei rezistente in paralel cu jonctiunea baza emitor. Pentru protectie, e util sa prevedeti o dioda polarizata invers peste aceasta jonctiune (catodul in baza), in locul acelei rezistente, tranzistoarele difuzate (cum sunt actualmente 99,99%), avand tensiunea inversa baza emitor de numai vreo 7 volti.

Eu nu am inteles foarte bine cum s-a defectat acel tranzistor (strapungere, intrerupere, care jonctiune) dar si ce tip anume e.

Link spre comentariu

in tot acest timp (cand am mai avut timp ) am  mai tot lucrat cate putin la automatizare  si pana la urma am reusit sa montez actuatoarele la poarta   si am comandat un alt emitator-receptor pt comanda 

in acest moment  pot deschide poarta  din telecomanda 

mai trebuie sa ii montez  partea de protectie (compusa  dintr-un laser si o fotorezistenta ) 

 multumesc domnule blazeu pt interes  , tranzistorul de care am zis  este bd137 (dinastea am avut pe acasa ) acesta  ardea   ( jonctiunea baza-emitator  ) din cauza  ca  la iesirea lui ne555 pinul 3  tensiunea era de aproximativ 12v cc  mult prea mare  pt jonctiunea baza -emitator si acesta se ardea 

iar in legatura  rezistenta de 100 ohm   o sa o schimb  si o sa pun si  o dioda  polarizata de care ati zis dvs 

acest  tranzistor nu are absolut nici o problema in anclasarea releului 

am o intrebare  :  in perioada de teste am folosit   un alimentator  in comutatie  de 24V CC si  acum doresc sa ii fac  o alta sursa de alimentare ,pot sa o fac clasic cu un traf+punte redresoare+ condesator  ? sau sa ii fac o sursa stabilizata   ?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări