Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme AUTOCOM


Vizitator alladdin205

Postări Recomandate

eroare de upgrade firmware+=microprocesor defect.poti incerca un reflow,cu sanse minime.final solution=change!

 

Este foarte probabil sa aibe o clona proasta si sa-i fie cipul pe duca,dar reflow la acele cipuri nu se face niciodata,se poate rescrie firmware-ul sau inlocui cipul in cel mai rau caz.

buna am si eu probleme cu diagnoza autocom Interfata autocom, nu se poate face upgrade de firmware (zice ceva ca ori cablul pc este cu probleme ori cablul de alimentare).

Preventiv am dat afara mufa usb si am lipit firele cum trebuie.

Se comporta in felul urmator:

-se aprinde ledul rosu si cel bicolor tot in culoare rosie

-la incercarea de upgrade clipeste ledul bicolor destul de slab, incepe sa incarce o chestiuta in program si apoi da mesaj de eroare

ce e de facut? ma poate ajuta si pe mine cineva va rog . email va rog pe romeo_romocea@yahoo.com sau 0742125949

va multumesc

Incearca o upgradare de firmware cu celalalt program Delphi(aceeasi versiune).In cazul in care nu reusesti,dezinstaleaza tot,curata bine calculatorul(laptopul) de fisierele ascunse ramase dupa dezinstalare(iti recomand sa dezinstalezi cu Revo Unistaller) si instaleaza o versiune mai veche a programului.

Ca program Delphi  este mai stabil decat Autocom cand e vorba de firmware.

Daca ai o interfata CDP+ iti upgradezi  firmware-ul manual,cu programul Flash Loader Demonstrator,acolo deja e alta mancare de peste si este un pic mai mult de munca.

Link spre comentariu

Acea memorie are rolul de a stoca un fisier(cel de firmware)si in cel mai rau caz este blocata,nu este ca un cip video de la un laptop ca inmomentul cand ne creeaza probleme sa  punem repede statia si ii facem reflow (total gresit).Intr-adevar sunt piese unde se pot reface lipiturile sau schimba daca sunt de proasta calitate.Spun asta din experienta,am detinut cateva interfete de-astea de la chinezi(CDP,CDP+,DELPHI) acum folosesc CDP+ cu programul WURT WOW,care este mult peste si mai stabil decat Autocomul.In majoritatea cazurilor,oamenii si-o fac cu mana lor,in momentul cand apare vreo actualizare de la program (ex:2014.1 la 2014.2)repede isi fac actualizarea la acea versiune,nestiind ca programul in sine nu este stabil si o noua actualizarenu le aduce nimic in plus si dupa 2-3 actualizari pot bloca acea memorie.Nu e neaparat sa fie problema din memorie daca nu isi face updatul de firmware,poate fi cablul,driver-ul,versiunea in sine de la program...etcDaca se parcurc toate etapele si cel care detine interfata epuizeaza toate variantele de incercare sa uploadeze firmware-ul,de-abia atuncise poate gandi sa il la reprogrameze sau sa il schimbe,pentru ca detine o clona poasta.

Sper sa aibe noroc userul de o clona buna si sa poata sa isi  rezolve problema.

Link spre comentariu

De regula prima regula este sa se verifice driverul.In majoritatea cazurilor cand calc(laptopul) nu recunoaste interfata,apare aceasta eroare.

Fisierul Main.exe are si el o buna aportare la acea eroare.

Sunt multe care produc aceasta eroare si de aceea trebuie luate pe rand si pana se ajunge sa se constate ca interfata este ea rea din fabrica si atunci trb desfacuta,refacute lipiturile si daca nu da rezultate ,schimbat cipul si reprogramat.

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
Vizitator Catalin Ionescu

buna ziua .am o problema cu un autocom nu se alimenteaza  cu curent cand il conectez la un man din 2008

mentionez e un Man TGX   2008 ,interfata nu se aprinde in schimb pe turisme functioneaza perfect .interfata e cdp plus

 
Link spre comentariu
Vizitator Florin Fota

Salutare baieti!

Am si eu o interfata CDP+ autocom care a venit cu program de instalare versiunea 2.14.2.2 cd pe care a fost inclus cand am cumparato.

Am utilizato de cateva ori toate bune si frumoase,nu am facut nici un update la  firmware niciodata pt ca nu am folosito decat pe masina mea un golf 3,si acum dupa o schimbare de windows 7 64 bit,am instalat programul am conectat a recunoscut portul dar cand apas test nu imi apare absolut nimic nici eroare nici nimic,daca apas update  firmware imi zice 3 lucruri

1 cablu neconectat la calculator 

2 cablul nu este conectat la testar

3 selectare com-port nu este disponibila

Va rog ajutatima cu un sfat ceva pentru ca nu inteleg de ce nu functioneaza?Maine am sa merg sa cumpar un alt cablu USB sa incerc ca poate se conecteaza dar nu face comunicarea corecta,tin sa mentionez ca cu cablu care il am se conecteaza imi arata in device manager portul dar ma gandesc ca poate are ceva probleme cablul.Altceva nu stiu ce pot face,un sfat ceva din partea voastra este bine venit.Multumesc!

Link spre comentariu
Vizitator Florin Fota

Da stiu ca se face update de firmware cu testeru alimentat,il conectez la alimentare OBD masini apoi se aprinde ledul bicolor cu verde si power cu rosu apoi cand conectez cablul usb la laptop ledul bicolor se face din verde in rosul cea ce facea si inainte asta din ce stiu cand functiona, este conectat si imi recunoaste interfata dar cand apas test nimic...am schimbat si cablul usb am cumparat unul nou degeaba.ce pot face?Multumesc

Link spre comentariu
Vizitator Catalin Ionescu

am intalnit si eu problema asta si am facut upgrade cu alt laptop si a mers

e posibil sa fii luat windowsul o eroare  sau pur si simplu sa nu poate face upgradaream intalnit problema si la unele tablete

Link spre comentariu
Vizitator Catalin Ionescu

instalezi programul pe alt laptop ,il conectezi la masina dai test si upgrade ,daca esti din bucuresti si n ai alt laptop iti fac eu cu laptopul meu.Testul si upgrade le faci  dupa ce ti a vazut interfata adica sa fie corect instalate driverele

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări