Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

invertor sudura TELWIN technology 220s


gaby57

Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator Klaudiu_27

are idee cineva cum pot verifica niste g30n60a daca mai sunt buni? nici cu multimetrul nu m-am descurcat, asta dupa ce l-am pus intr-un tranzistometru digital dar mi-a afisat doar rezistenta intre doua terminale si atat!

Link spre comentariu
Vizitator catala35

are idee cineva cum pot verifica niste g30n60a daca mai sunt buni? nici cu multimetrul nu m-am descurcat, asta dupa ce l-am pus intr-un tranzistometru digital dar mi-a afisat doar rezistenta intre doua terminale si atat!

https://docs.google.com/viewer?url=http ... edded=trueLEAD 1 - GATELEAD 2 - COLLECTORLEAD 3 - EMITTERTERM. 4 - COLLECTORse poate masura cu unu digital intre colector emitor tre sa dea ca o dioda cum te uiti la el pinu mijloc e colector si cel di dreapta e emitor aia sunt finalii igbt care se duc si aia daca au pocnit si tranzistorii aia ,pe poarta trebuie sa ai o rezistenta ca la tiristor nu da ca dioda pe poarta si trebuie un curent de cam 2 v max asa lucreaza pe poarta ,sa repari un invertor ai nev de cunostinte de surse comutatie temeinice si osciloscop altfel parlesti igbt urile daca nu lucreaza in paralel cand ai dai amperaj mai mare atunci se arde daca nu e calibrat cu osciloscopu sinusoida dreptunghiulara adica freventa lui de lucru. la amperaj mic nu se arde nu toate igbt urile de pe piata sunt originale sunt chinezarii si pocnesc de regula repede si nu au aceeasi toleranta fixa de la unu la altu difera putin :sparge: vezi ca aia de la farmel au piese bune
Link spre comentariu

Eu te invat altfel, metoda batraneasca.Folosesti o tensiune continua, de preferat tensiunea la care lucreaza in montaj, sa zicem un 220V redresat, dar fara filtraj ca arzi becul, sau filtrat dar inseriezi 2 becuri, pui becul in colector catre + si alimentezi grila cu 10-12V printr-o rezistenta de 100 ohmi, cu mare grija ca sunt tensiuni periculoase, chiar nu ar strica un mic montaj cu intrerupator si reglete. Intre grila si emitor pui o rezistenta de descarcare de 1-3,3 Kohmi. Daca becul se aprinde si se stinge in functie de alimentarea grilei este OK, daca nu, treci pe la magazin.Poti masura astfel si caderea de tensiune pe IGBT in conductie.Mai poti comanda grila cu impulsuri de la un astabil cu amplitudinea peste 10V. Si daca ai si un osciloscop dublu spot poti vedea cum se comporta in comutatie. Nu cred ca vei putea reproduce rezultatele din datasheet dar iti poti face o idee.

Link spre comentariu
Vizitator Klaudiu_27

Va multumesc pt ajutor. Dupa descrierea montajului "batranesc" mi-a iesit urmatoarea schema si sper sa nu fi gresit ceva! Astept unda verde sa o alimentez ca nu vreau sa-mi sara ceva in cap!

g30n60a.ppt

Link spre comentariu

Va multumesc pt ajutor. Dupa descrierea montajului "batranesc" mi-a iesit urmatoarea schema si sper sa nu fi gresit ceva! Astept unda verde sa o alimentez ca nu vreau sa-mi sara ceva in cap!

Exact! Dar cred ca mai bine mai pui un condensator de filtraj pe ramura de 300V si montezi doua becuri in loc de unul. Totusi, IGBT-ul este un dispozitiv de CC.Si in locul tensiunii de 10-12V poti sa comanzi cu un astabil alimentat la 12V si sa vizualizezi si formele de unda.
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări