Jump to content

Tester tuburi L3-3 lamuriri

• Please log in to reply
36 replies to this topic

#31 OFFLINE   zal

zal

Tartor

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17,567 posts

Posted 23 January 2014 - 06:03 PM

În fond, prea complicat nu e de operat, doar atenţie şi ceva experienţă, ce se poate căpăta sacrificînd cîteva lămpi mai slabe.
Evident după tipărirea cartelelor.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#32 Guest__

Guest__
  • Vizitatori

Posted 23 January 2014 - 08:37 PM

În fond, prea complicat nu e de operat, doar atenţie şi ceva experienţă, ce se poate căpăta sacrificînd cîteva lămpi mai slabe.
Evident după tipărirea cartelelor.

Am cartelele originale, dar cun nu am timp,montez tuburile cumparate selectionate direct pe amp,reglez ce e de reglat si la revedere,probabil ar fi interesant o selectie in functie si de fisss-ul tuburilor in special cele NOS si nu numai...

#33 OFFLINE   zal

zal

Tartor

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17,567 posts

Posted 24 January 2014 - 10:29 PM

Şi nu doriţi să scăpaţi de o grijă? :rade:

#34 Guest__

Guest__
  • Vizitatori

Posted 25 January 2014 - 11:06 AM

Şi nu doriţi să scăpaţi de o grijă? :rade:

Nu-l dau ....ma laud si eu cu el la prieteni :rade: cind il vad toti zic :56 deci tot e bun la ceva :)

#35 OFFLINE   apple

apple

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 11 posts

Posted 24 February 2014 - 08:08 PM

Te sfatuiesc sa-l pastrezi.
Cu un adaptor, poti verifica si tuburi europene.
Eu am facut pentru ECC 82,83...si cu cartela de la 6h2p.
Succes!

#36 OFFLINE   vio2007

vio2007

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,177 posts

Posted 16 June 2015 - 09:38 AM

Cartele pentru masurare parametri lampilor cu catometrul L3-3:

http://forum.cxem.ne...howtopic=112494

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#37 OFFLINE   mojnost

mojnost

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 77 posts

Posted 11 January 2017 - 11:30 PM

Pentru facut cartele eu folosesc CorelDraw cu ajutorul caruia am desenat un dreptunghi de dimensiunile unei cartele si cele 4 orificii de ghidare. La imprimare iese exact cu dimensiunile date, se potrivesc orificiile perfect. In Corel se lipeste fotografia cartelei dorite peste chenarul anterior mentionat, se trage de margini pana se suprapune perfect. Imprimare pe hartie xerox obisnuita, intra pinii direct prin hartie, nu mai trebuie nici o preducea.

Dupa ce am facut chenarul initial e mai usor sa scot la imprimanta o cartela decat sa o caut in teancul celor originale. Pentru lipire se ia cu copy din pdf-ul cu cartele de pe jogis cartela dorita.

Se pot face si imbunatatiri, de ex. setul original de cartele contine o cartela pentru masurat trioda 1 din 6n2p respectiv alta cartela pentru trioda 2 din acelasi tub. De fapt difera doar 2 pini intre cele 2 cartele, se observa prin suprapunere transparenta tot in corel. Asa ca am facut o cartela la care schimb doar cei 2 pini, mult mai simplu decat schimbarea cartelei. La fel am facut si pentru ECC82 folosind un adaptor de soclu.

In privinta traducerii documentatiei, nu prea ii vad rostul. Am reparat 3 asemenea catometre (L3-3) fara nici o traducere, care e destul de simpla folosind google translate din rusa in engleza apoi in romana (apar mai putine erori decat direct din rusa-romana), oricum mai sunt necesare destule corecturi pentru care trebuie un pic de habar. Dupa cateva pagini am lasat-o balta, mi-a folosit mai mult deslusirea schemei (pentru reparat). Ca defecte, o data un cond. in scurt, alta data o borna fisurata dadea la masa, mai dificil a fost cu unul foarte oxidat - o aditionala bobinata pe Ug1intrerupta si acometrul varza. Schimbarea acometrului nu merge din prima ca acometre de acelasi model au rezistenta interna diferita, insa rusul a prevazut un potentiometru pentru asa ceva. La fel nu masura S, toate bune, pana la urma era frecventa cu vreo 100 Hz mai jos de 1400 si iesea din banda filtrului asa ca nu mai arata aproape nimic.

Pentru folosit, 40% se intelege din butoanele lui, 40% prin experimentari, pentru restul de 20% trebuie citit. Pentru masurarea lampilor uzuale pentru care are cartele, citind pe cartela si vazand butoanele .... cam spune singur ce e de facut (tinand seama ca nu-i bucatar sau mecanic auto cel ce vrea sa masoare lampi).

Per ansamblu e un aparat solid si de calitate, cum il lauda si pe jogis, odata pus in functiune si etalonat ... sa ai doar timp si lampi de masurat, eu unul am pus sute bune de lampi in soclurile lui.

Edited by mojnost, 11 January 2017 - 11:31 PM.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users