Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Calculul amplificatoarelor cu tuburi


Postări Recomandate

  • 2 luni mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...
  • 7 luni mai târziu...

Cred ca pe acest topic s-ar potrivi adresa pe care doresc sa o impartasesc tuturor,aici sunt date caracteristicile unor tuburi uzuale in domeniul audio; caracteristici de anod,de grila,hiperbole de disipatie anodica,drepte de sarcina si multe altele.Subiectele sunt tratate in mod profesional,foarte serios dar si usor de inteles.

Sper ca va fi util pentru multi colegi de pe forum.

 

http://www.tubes.mynetcologne.de/roehren/daten/

 

 

Dupa cum spune autorul acolo se pare ca datele sunt determinate experimental de el insusi,daca inteleg bine !?

"...... Table of essential data for some triode-strapped pentodes and beam power tubes.

......................................................................................................................................

Measured myself....."

Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...

Descarca de aici (link-ul "carti de electronica" la pagina 10, fisierul de 11,28 MB) lucrarea Radioreceptoare Pentru Radioamatori de Costica Lesu, pusa la dispozitia noastra prin stradania colegului @klaxxon. Incepand de la pagina 71 (pagina cartii, nu a fisierului) ai tot ce te intereseaza, inclusiv un exemplu de calcul.

Link spre comentariu

Sunt multe de zis, dar spre norocul nostru totul este scris, totul poate fi Googlezat...

Cateva indicii:

-Ce amplificare doresti?

A=(muxRa)/(Rp+Ra+(mu+1)xRk)

Adica amplificarea A se obtine raportand produsul dintre factorul de amplificare mu si rezistenta din anod Ra la o suma constand din: rezistenta interna a tubului Rp, rezistenta din anod Ra si rezistenta din catod Rk multiplicata cu (mu+1).

 

Apoi...

Rk se determina prin (Ra+Rp)/(mu+1)

 

Apoi...

Ia0, curentul de mers in gol se determina prin impartire valorii tensiunii de alimentare Ub (90 V) la suma dintre Rp, Ra, si Rk(mu+1)

 

Apoi...

Comdensatorele C se determina din conditia de frecventa minima transferata impreuna cu rezistoarele aferente...

 

P.S. Daca tensiunile sunt in V si curentii I in mA atunci rezistoarele vor fi in kOhm

 

In cazul nostru:

Ub=90 V

Rk=2k

Ra=100k

Rg=100k

Re=240k

mu rezulta din catalog

 

Restul e calcul....

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 10 luni mai târziu...
  • 2 ani mai târziu...
  • 8 luni mai târziu...

Am dat peste acest site http://vapkse.internet-box.ch/?q=news, care prezinta graficele unor modele de tuburi. Nu l-am rasfoit in amanunt, pentru ca nu reusesc, inca, sa descifrez graficele respective. Am o intrebare (sa luam ca exemplu tubul GU17 cu graficul respectiv http://vapkse.internet-box.ch/viewer?id=2763&rl=%3Fq%3Dname%253D%2522GU17%2522). Sa inteleg ca marcajul patrat portocaliu (Work point) reprezinta cele mai bune valori Ua-Iao-Ug1-Ug2 pentru functionarea acestui tub? Multumesc.

Editat de Lonerider
Link spre comentariu

Sunt caracteristicile de iesire ale lui GU17. Work point este chiar curentul de mers in repaos la un PP. Si dreapta de sarcina utilizata de mine este apropiata de cea portocalie. Nu stiu daca e cel mai bine, pentru ca posibilitatile sunt multiple, dar dupa multe simulari si testari am decis ca e cel mai bine. Poti observa ca excursia alternantei negative poate fi pe la 25V.

Interesanta prezentarea si utila!

Link spre comentariu
  • 10 luni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări