Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Despre neoane


Vizitator tomyt

Postări Recomandate

Vizitator tomyt

Buna seara.

Imi puteti spune ce fel de neon (bec cu vapori de mercur) si ce fastung are cel din imaginea de mai jos?Este ars si as vrea sa schimb becul si nu stiu ce sa cumpar. Poate cunoasteti voi modelul si stiti ce se afla inauntru.

http://imageshack.us/photo/my-images/20/neonv.jpg/

A doua prob. este ca as vrea sa fac doua kituri de pus pe stalpsi am urmatoarele:3 drosere(vechi) bva 400 , doua drosere BVA 80 si palarii de acelea mari si grele cu dulii ceramice e40 cum se foloseau acum 25 de ani la iluminatul public.

http://imageshack.us/photo/my-images/694/drosere.jpg/

Ce becuri trebuie sa cumpar, ce fire sa folosesc(litat-fy plus clesti de redresor sau fir sarma). Becurile vor fi montate pe stalp de cei de la Electrica dar sa le cumparea noi.Stiu ca exista becuri cu vapori de sodiu, iodura metalica, leduri dar as vrea sa ies cat mai ieftin.

Va multumesc anticipat.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator tomyt

:rade: Intra repede in topic si cu ajutorul butonului "modifica" sterge cuvintul "ajutor" din titlu...! Altfel e de rau! - banuiesc ca nici nu ai citit regulamentul!

am facut-o :jytuiyu
Link spre comentariu
Vizitator tomyt

Imi puteti spune ce fel de neon (bec cu vapori de mercur) si ce fastung are cel din imaginea de mai jos

Daca inainte de a se arde avea lumina galbena, este cu vapori de sodiu si daca avea lumina alba, este cu vapori de mercur. Dulia ar trebui sa fie E40.
este sigur cu vapori de mercur , dar numai ca de sub stalp nu reusesc sa vad ce marime este
Link spre comentariu

Droserele care le ai sunt pentru lampi cu vapori de mercur.Cel de 80W(BVA 80) pentru lampa de 80W respectiv cel de 400W(BVA 400) pentru lampa de 400W. Doar lampile de 80 si 125W aveau dulie E27 celelalte de 250 si 400w aveau dulie E40.Pentru iluminat public foloseste droserele de 400 cu lampa aferenta. Cele de 80 vor da lumina prea putina.Conductor poti folosi atat multifilar(litat)cat si masiv cu sectiunea de 2,5 mm patrati.Pentru lampile cu vapori de sodiu ai nevoie de droser si igniter(are forma unui condensator cu 3 borne).Pe stalp poate fi:lampa cu vapori de sodiu(daca are igniter si droser) sau lampa cu vapori de mercur(daca are doar droserul).

Link spre comentariu
Vizitator tomyt

Droserele care le ai sunt pentru lampi cu vapori de mercur.Cel de 80W(BVA 80) pentru lampa de 80W respectiv cel de 400W(BVA 400) pentru lampa de 400W. Doar lampile de 80 si 125W aveau dulie E27 celelalte de 250 si 400w aveau dulie E40.Pentru iluminat public foloseste droserele de 400 cu lampa aferenta. Cele de 80 vor da lumina prea putina.Conductor poti folosi atat multifilar(litat)cat si masiv cu sectiunea de 2,5 mm patrati.Pentru lampile cu vapori de sodiu ai nevoie de droser si igniter(are forma unui condensator cu 3 borne).Pe stalp poate fi:lampa cu vapori de sodiu(daca are igniter si droser) sau lampa cu vapori de mercur(daca are doar droserul).

ms mult pt raspuns. am depistat ce bec este pe stalp...este de 125w si deci prima probl. e rezolvatase poate cumva folosi bec de 250w(detin un Philips nou-sigilat) pe droser bva400 sau trebuie sa gasesc droser de 250? becul de 125w se inpaca cu droserul meu bva 80?multumesc
Link spre comentariu

NU poti folosi lampa de 250W cu droser BVA400 numai cu droser de 250.Ai nevoie de droser care sa corespunda cu puterea lampii pentru ca lampa sa functioneze normal.Droserul de 80 cu o lampa de 125W se va supraincalzi excesiv si lampa de 125W nu se aprinde la intensitate maxima. In final droserul se va arde.

Link spre comentariu
  • 4 ani mai târziu...

Un bec de 45 W pe un stalp e lampa de control. Becurile "economice" sunt tot fluorescente de joasa presiune, dar au un circuit electronic de alimentare mult mai debil decat un drossel clasic. Becurile de mare putere de pe stalpi sunt cu vapori de mercur (sau de sodiu) de inalta presiune si nu se pot alimenta decat prin drossele speciale.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări