Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Turturi luminosi cu led efect ninsoare.


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

DA, SUNT. Daca te rogi de cei din jurul Neamțului considera ca nu am scris nimic. Daca vrei un ajutor la preturi, mai jos. Scoate punctele. Preturi în funcție de bucăți cumpărate. Eu de la ăștia cumpăr.T.M.E PIC12F629-I/SN buc LEI: 3.697 3.457 3.217m.i.v.a.r.o.m PIC12F629-I/SN BUC LEI 3,80 3,55lei 3,30lei

Link spre comentariu

DA, SUNT. Daca te rogi de cei din jurul Neamțului considera ca nu am scris nimic. Daca vrei un ajutor la preturi, mai jos. Scoate punctele. Preturi în funcție de bucăți cumpărate. Eu de la ăștia cumpăr.T.M.E PIC12F629-I/SN buc LEI: 3.697 3.457 3.217m.i.v.a.r.o.m PIC12F629-I/SN BUC LEI 3,80 3,55lei 3,30lei

Multumesc. Insa mie imi trebuie momentan doar un singur pic. Iar daca comand de la astia, plus transportul, dau mai mult decat la dioda in Piatra Neamt.
Link spre comentariu

Foarte "de efect" turturele asta ! Multumim pentru diferitele versiuni de soft . Asa poate unii dintre noi trec de pasul cu "blink a led". Si cum am facut unul , pun aici si o versiune de cablaj pt 12 LED-uri .La Multi Ani tuturor romanilor !

Esti sigur ca e bun cablajul? Eu l-am facut si nu mi-a mers dupa cablajul tau. O sa mai verific inca o data.
Link spre comentariu

Sunt foarte sigur de cablaj , la care am folosit soclu DIP 8 cu toate piesele pe partea plantata TOP in EAGLE CAD si nu formatul ("soclu") SOIC care se lipeste direct pe partea cablata . Ai grija la printatul in oglinda . Daca vezi ca in pdf sau orice alt desen literele sunt deja in oglinda , normal ca tu o sa verifici daca pinii de alimentare vin corect si o sa-l printezi normal ca apoi prin metoda PNP sa-l "calci" si sa-l developezi . Intotdeauna verifica dupa schema electrica daca ai dubii !!Deci ... Cablajul din pdf il printezi normal si plantezi un pic cu soclu DIP8. Pentru SOIC e alta poveste , de aia am pus si fisierul din EAGLE, sa-l poti modifica.

Link spre comentariu

Am niște Attiny13A și nu se încarcă hex-ul în el. Diferența o face "A"-ul ? Schema este cu Attiny13, iar eu am Attiny13A.Verifing Flash memory...Mismatch at Location 0x00000000Task Failed, Please RetryPowering Off...power Turned Off***TASK FAILED******PLEASE RETRY AGAIN***Programare cu eXtreme Burner AVR.

Link spre comentariu

E dificil sa scoti un efect realist doar din soft. Rusii au fost mai smecheri si nu s-au chinuit, ci au facut un mic "filmulet" care apoi e redat la diferite viteze. Ar fi interesant de aflat cu ce program au creat acea animatie.Am extras acel "film", care are 80 de cadre si urmeaza sa-l bag in PIC 12F675.Schema initiala nu va mai fi valabila, pentru ca va folosi si un pin ADC, pentru "tulburare".

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări