Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Laminator pt. PCB cu termometru si reglaj de turatie


Vizitator tars_room

Postări Recomandate

Vizitator tars_room

Salutare tuturor, ieri mi-a venit in capshor o idee care sa imi usureze munca. Dupa mult timp cand realizam cablaje cu smoala sau oja (de la mama :d) am dat si eu cu nasul de toner transfer, bun totul bine si frumos, dar cu fierul de calcat nu mai merge si dezavantaje sunt destule (1. Nu e o solutie profi, 2. Presarea nu e constanta 3. Temperatura nu e constanta, 4 Nu e prea estetic etc).Am aflat si eu de rolele presoare de la xerox care sunt incalzite, din fericire pentru mine am facut rost de asa ceva de la un xerox, si am doua role din astea cu tot cu lampi de 400W pe 220v, rolele au mecanica lor si tot ce le trebuie. Ceea ce imi doresc e sa contruiesc un laminator care sa arate cat de cat estetic si sa fie fiabil pentru mult mult timp. Imi doresc sa ii fac un control de turatie si un termometru digital cu IC7107 pentru ca dispun de unul. Controlul de turatie l-am rezolvat ma duc la BauMax unde au baietii niste surubelnite electrice cu tot cu reductor la doar 26 de lei, i-au o jucarie din aia si m-am scos, dar vreau sa construiesc frumushel pe PCB colea un Termometru , si cred ca domeniul de masurare va fi intre temperatura camerei si vreo 500 de grade C.Problema e ca toate schemele de pe gogu nu stiu mai mult de 150 de grade iar ca senzor de temperatura folosesc LM-uri, eu am pe accest mecanism al tamburilor am si un suport care imi tine presat printr-un resort o termocupla ca ce din statiile de lipit cu aer cald, as vrea ca termometrul sa masoare de pe termocupla, presupun ca e vb de un sistem de masura al temperaturii gen cum au statiile de lipit, va rog mult ajutati-ma cu asa ceva daca se poate.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator tars_room

Da fainutz dar am senzatia ca tipul asta sa scarpinat pe partea stanga cu mana dreapta, sa folosesti un microcontroler casa faci un laminator e ca si cum ai pune o armata de ursi polari sa traga la o caruta, asta este parearea mea si eu ii fac cu reducotr, motor de 12 cu roata melcata si ii fac un generator de PWM cu 555, ma joc eu manual, 2 butoane on off pentru lampile incandescente, unul pentru motor, si un potentiometru pentru reglarea turatiei, eu imi doresc mult sa am indicatorul de temperatura, m-ar ajuta mult atat, nimic altceva, recunosc ca e un moft, dar unul micutz

Link spre comentariu
Vizitator Metalshrine

Toate termocuplele arata cam la fel, asa ca nu te baza decat pe un inscris de la producator. Cele din statiile de lipit sunt de tip J, de obicei, deci nu merg cu cipul mai sus amintit. Cele de tip K au mufa sau fir de culoare verde, asta in caz ca producatorul a respectat acest standard.

Link spre comentariu

Bun si atunci cum imi dau seama ca temperatura pe care o afiseaza indicatorul meu e cea corecta?

Atunci cand ti-am indicat ceva util ai spus:

Da fainutz dar am senzatia ca tipul asta sa scarpinat pe partea stanga cu mana dreapta, sa folosesti un microcontroler casa faci un laminator e ca si cum ai pune o armata de ursi polari sa traga la o caruta, asta este parearea mea ...

Deci, daca nu vrei sa folosesti "o armata de ursi polari", foloseste 1-2 pinguini, sau eventual o foca. :rade:
Link spre comentariu
Vizitator tars_room

mai mai, cred ca am sa stau sa toc tot topicul statii de lipit si cand am sa gasesc partea care indica temperatura am sa il fac, daca nu si nu si nu, am sa il faca fara afsior de temperatura desia r fi fost, super, totusi aarate de masura, spre exemplu un MAXWELL MX-25 cum de reuseste sa masoare temperatura cu temocupla asta, nu pot face un circuit si eu acolo

Link spre comentariu
  • 3 ani mai târziu...
Vizitator Gusty2015

Salut,

 

Astazi vreau sa readuc si eu in discutie, problema cu Laminatorul A4.Poate intre timp, s-a mai ocupat cineva de "unealta asta".

Eu doresc sa stiu daca este cineva care a construit un astfel de laminator, cu urmatoarele optiuni:

 - Accepta circuite de grosime variabila ( 0,8...1,00....1,5mm...)

 - Are posibilitatea de a varia temperatura de lucru intr-o anumita gama, astfel incat sa se preteze atat la " metoda de transfer toner", cat si la fixarea solder-mask-ului ( ma refer la folii ).Gama de temperatura nu ar fi mare ( sunt destul de apropiate ).

Daca este un "cutezator" care a incercat asa ceva, poate ne da ceva sfaturi.Eu unul nu am gasit in comert ceva care sa raspunda la ambele conditii ( inclusiv a unui pret acceptabil).

     Astept sfaturi.

                                                                                                                                         Gusti.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări